Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Norwegowie i Łotysze w finale

Plażowe ME: Norwegowie i Łotysze w finale

Anders Berntsen Mol i Christian Sandlie Sørum wygrali pierwszy półfinał plażowych mistrzostw Europy. Na boisku w Hadze w pokonanym polu zostawili wyżej notowany hiszpański duet Herrera/Gavira. Hiszpanie w 1/8 wyeliminowali Polaków – Fijałka i Bryla. W drugim półfinale Rosjanie Siemienow/Leszukow przegrali z Łotyszami – Smedinsem i Samoilovsem 0:2. Chociaż w obu partiach padł wynik 21:15, sety miały zupełnie inny przebieg. W pierwszym dopiero seria w końcówce zdecydowała o wyraźnym zwycięstwie, w drugim natomiast od początku do końca przebieg gry kontrolowali reprezentanci Łotwy.

Początek pierwszego półfinału toczył się punkt za punkt. Z czasem serię punktów na swoim koncie zaliczyli Mol/Sørum. Ich rywale jednak nie dali za wygraną Pablo Herrera Allepuz i Adrián Gavira Collado szybko wyrównali. W dalszej fazie seta toczyła się zacięta walka na siatce. Siatkarze nie wstrzymywali ręki w ataku (17:19). Atak po skosie Andersa Berntsena Mola dał piłki setowe (20:17). W dwóch kolejnych akcjach Norwedzy popełnili błędy. Po czasie duet z Norwegii bezbłędnie wykonał akcję, wygrywając seta do 19.

W drugiej odsłonie Norwedzy poszli za ciosem, szybko wychodząc na wyraźne prowadzenie (6:2). Mol dobrze obijał blok Herrery. W kolejnych akcjach mimo starań Pablo Herrery dystans utrzymywał się (8:13). Hiszpanie jednak nie spuszczali głów, walczyli o odwrócenie losów seta. Nie trwało to jednak długo, po hiszpańskiej stronie ponownie pojawiły się pomyłki. Norwegowie kontrolowali grę i zdecydowanym atakiem Christiana Sandlie Søruma zakończyli grę.

Na początku drugiego półfinału również toczyła się gra punkt za punkt (4:4). Szczęśliwy as po taśmie Ilji Leszukowa wyprowadził Rosjan na prowadzenie (6:4). Łotysze szybko odrobili straty, jednak dopiero przy zagrywce Aleksandrsa Samoilovsa zdołali wyjść na prowadzenie 9:8. W dalszym ciągu toczyła się wyrównana walka, duety wymieniały się sprytnymi zagraniami. Nie brakowało ciekawych akcji (14:15). Dopiero w dalszej fazie seta sytuacja na boisku zmieniła się. Dobra gra w obronie i seria skutecznych kontrataków pozwoliła Łotyszom odskoczyć na 20:15. Autowy atak Leszukowa zakończył inauguracyjną partię.

Dłuższa wymiana zakończona zagraniem Janisa Smedinsa otworzyła drugą odsłonę. Rosjanie popełniali błędy, nie potrafili zatrzymać rozpędzonych rywali. Seria przy zagrywkach Samoilovsa trwała (6:1). Dopiero po zmianie stron atak po skosie Leszukowa przerwał passę przeciwników. Z czasem Rosjanie wzmocnili atak, co pozwoliło im zmniejszyć dystans (6:9). Wyrównana gra nie trwała jednak długo, ponownie do głosu doszedł Aleksandrs Samoilovs (13:8). Łotysze na swoją korzyść rozgrywali nawet trudne akcje (16:10). Samoilovs/Smedins rządzili i dzielili na boisku. Rosjanie nie poddawali się, jednak różnica punktowa była zbyt duża. Podobnie jak pierwszy set, również drugi zakończył się autowym atakiem reprezentanta Rosji.