Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe MŚ: Złoto dla Rosjan, Norwegowie z brązem

Plażowe MŚ: Złoto dla Rosjan, Norwegowie z brązem

Plażowe mistrzostwa świata w Niemczech dobiegły końca. Finał i mecz o brąz były bardzo zaciętą walką do samego końca. Ostatecznie ze złotych medali mogli cieszyć się Rosjanie Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowskij, którzy pokonali Niemców. A miejsce na podium wywalczyli reprezentanci Norwegii, którzy byli lepsi od Amerykanów.

Spotkania półfinałowe były wyrównane. Jako pierwsi do finału awansowali Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowskij, którzy pokonali parę z USA – Tri Bourne/Trevor Crabb 2:1 (21:13, 19:21, 15:11). W drugim meczu Niemcy wygrali z Norwegami  Mol/Sorum 2:1 (21:17, 16:21, 12:15).

W meczu o brązowy medal mistrzostw świata norweska para Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Sørum zagrała z reprezentująca USA parą Tri Bourne/Trevor Crabb. Od samego początku pojedynek był zacięty, a gra odbywała się na zasadzie punkt za punkt. Zawodnikom z Norwegii udało się wyjść na prowadzenie 5:3, ale nie trwało to długo, gdyż już za moment rywale zdobyli dwa punkty z rzędu i na tablicy wyników był remis 5:5. Reprezentantom z Norwegii udawało się zbudować nieznaczną przewagę, ale przeciwnicy nie odpuszczali i błyskawicznie odrabiali straty. Cały czas wynik oscylował wokół remisu. Dopiero pod koniec pierwszej partii Amerykanie wyszli na dwupunktowe prowadzenie, które utrzymali do samego końca i pierwszy set zakończył się wynikiem 21:19 na korzyść pary ze Stanów Zjednoczonych.

Drugi set mocno rozpoczęli Norwedzy, którzy szybko zbudowali dwupunktowe prowadzenie. Rywale jednak spokojnie niwelowali różnicę i tak jak w poprzednim secie szybko wyrównali wynik. Na drugą odsłonę spotkania para Mol/Sørum wyszła jeszcze bardziej zmotywowana do walki i po zdobyciu serii punktów wygrywała 9:6, systematycznie powiększając różnicę. Gra Amerykanów nie układała się i ich każdy błąd wykorzystywali przeciwnicy. W pewnym momencie Norwegowie wygrywali już 14:7, co było najwyższym prowadzeniem w całym meczu. Całkowicie przejęli inicjatywę w spotkaniu i drugi set pewnie wygrali 21:15.

W decydującej partii para z Norwegii kontynuowała swój koncert. Dwudziesty dziewiąty punkt w meczu zdobył Christian Sandlie Sørum i jego reprezentacja była bliska zwycięstwa. Zawodnicy z USA próbowali jeszcze dogonić rywali, ale nie dali rady odrobić straty i przegrali 10:15. Z brązowego medalu mogli cieszyć się Norwegowie.

mecz o 3. miejsce:
Mol/Sorum NOR – Bourne/Crabb USA 2:1
(19:21, 21:15, 15:10)

W wielkim finale mistrzostw świata Niemcy Julius Thole i Clemens Wickler zmierzyli się z Rosjanami Wiaczesławem Krasilnikowem i Olegiem Stojanowskim Zmobilizowani zawodnicy grali punkt za punkt i żadna z drużyn nie była w stanie wypracować bezpiecznej przewagi. Rosjanie mieli cały czas jedno oczko przewagi, ale rywale momentalnie doprowadzali do remisu. Do samego końca obraz gry nie uległ zmianie. Kiedy pod koniec pierwszej partii reprezentanci Niemiec wypracowali dwa oczka przewagi, rywale nie zdołali odrobić straty i przegrali 19:21.

Drugi set zawodnicy z Rosji rozpoczęli od dwóch punktów z rzędu i nie zwalniali swojego tempa. Zdobyli kolejne punkty i wygrywali już 6:2. Para Thole/Wickler musiała gonić wynik, ale popełniała proste błędy, które powodowały powiększanie różnicy punktowej przez przeciwników. Niemcy jednak przebudzili się i nie dawali za wygraną. Zniwelowali straty do trzech punktów, ale po chwili Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowskij znów zanotowali serię punktów. Skoncentrowana rosyjska para nie dała sobie już wyrwać zwycięstwa w secie.

O triumf w turnieju zawodnicy walczyli do samego końca. Rosjanom udało się zbudować trzy punkty przewagi (7:3), ale reprezentanci Niemiec konsekwentnie odrobili straty i po chwili wyszli na prowadzenie. Końcówka spotkania należała już do zawodników z Rosji, którzy ostatecznie zwyciężyli 15:11 i zwyciężyli w całym turnieju.