Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Cztery męskie duety rozpoczęły walkę o medale

Plażowe ME: Cztery męskie duety rozpoczęły walkę o medale

W środę rozpoczęły się plażowe mistrzostwa Europy, w których udział biorą cztery męskie pary z Polski. Na inaugurację zawodów zwycięstwa odniosły duety Fijałek/Prudel, Kądzioła/Szałankiewicz i Łosiak/Kantor.

W turnieju męskim mamy aż cztery polskie pary. Jako pierwsi na piasek wybiegli Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, których pierwszymi przeciwnikami byli Austriacy – Kunert/Dressler. Mimo że biało-czerwoni są wyżej rozstawieni niż ich rywale, to premierowa odsłona nie potoczyła się po ich myśli. Najbardziej doświadczony z polskich duetów od początku spotkania nie mógł znaleźć odpowiedniego rytmu gry. Prezentował się mniej skutecznie niż Austriacy i popełniał od nich więcej błędów, co zaowocowało porażką do 17 w pierwszym secie. Na początku drugiego walka toczyła się punkt za punkt, ale z biegiem czasu to biało-czerwoni zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Austriacy mieli coraz większe problemy z dotrzymaniem im kroku, co przełożyło się na ich porażkę do 15. W decydującym secie Polacy odzyskali już odpowiedni rytm gry. Stosunkowo łatwo wypracowali sobie przewagę, której nie oddali do końca spotkania, inaugurując mistrzostwa Europy zwycięstwem.

Udanie zawody rozpoczęła także druga z polskich par – Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz, która podejmowała dobrze znanych Rosjan – Stojanowskiego i Jarzutkina. Pierwsze minuty meczu stały pod znakiem walki cios za cios, a żadnemu z duetów nie udało się odskoczyć od rywali na znaczną odległość punktową. Dopiero w drugiej fazie premierowej odsłony biało-czerwoni znaleźli sposób, by przełamać rywali, a zwycięstwo do 17 dodało im wiatru w żagle. Wprawdzie w drugiej partii Rosjanie próbowali jeszcze dotrzymywać im kroku, ale nie znaleźli recepty, by przeciwstawić się Polakom. Ci ponownie wygrywali kluczowe akcje, co przełożyło się na triumf do 16 i zwycięstwo w całym spotkaniu.

Dwie pozostałe pary, czyli Łosiak/Kantor i Kosiak/Rudol, musiały rywalizować w bezpośrednim pojedynku. Pierwsza faza premierowej partii toczyła się punkt za punkt, dopiero gdy set zmierzał do końca, to lepiej zaczęli radzić sobie Kantor/Łosiak. W końcówce jeszcze Kosiak/Rudol zdołali odrobić kilka punktów straty, ale ostatecznie to brązowi medaliści zakończonego niedawno turnieju w Moskwie mogli cieszyć się z wygranej 21:19. W drugiej odsłonie spotkania prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, jednak częściej to Kosiak/Rudol musieli odrabiać jedno-, dwupunktową stratę. W decydującej o losach meczu fazie doskonałą zagrywką popisał się Bartosz Łosiak. Był to moment przełomowy, ponieważ wówczas Łosiak/Kantor mieli cztery oczka przewagi, które jak się później okazało, wystarczyły do tego, by triumfować w całym spotkania 2:0.

Kądzioła/Szałankiewicz POL [14] – Stojanowski/Jarzutkin RUS [19] 2:0
(21:16, 21:17)
Fijałek/Prudel POL [10] – Kunert/Dressler AUT {21] 2:1
(17:21, 21:15, 15:8)
Łosiak/Kantor POL [9] – Kosiak/Rudol POL [24] 2:0
(21:19, 21:18)