Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Biało-czerwoni z brązem, triumf Włochów

Plażowe ME: Biało-czerwoni z brązem, triumf Włochów

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Biało-czerwoni bo słabym półfinale w spotkaniu o trzecie miejsce w pełni zrehabilitowali się i nie pozostawili złudzeń rywalom z Holandii – Brouwerowi i Meeuwsenowi. Polacy dominowali w całym meczu i zasłużenie triumfowali. Co ciekawe przeciwnicy Fijałka i Prudla popełnili aż 18 błędów własnych. Tytuł, po zaciętym spotkaniu, powędrował zaś do włoskiej pary – Nicolai/Lupo, która po tie-breaku pokonała Rosjan – Siemionowa i Krasilnikowa.

Polacy wyraźnie podrażnieni porannym przegranym półfinałem zdecydowanie lepiej zaczęli mecz o brązowy medal, szybko wychodząc na prowadzenie. Holendrzy próbowali ratować sytuację w tym secie, lecz skoncentrowani biało-czerwoni nie zamierzali oddać pola i pewnie triumfowali 21:17.

Początek drugiej odsłony miał wyrównany przebieg. Przy stanie 8:7 znakomitym blokiem popisał się Mariusz Prudel i na tablicy widniał wynik 9:7. Chwilę potem w aut zaatakował Brouwer, lecz dwa błędy w ataku Grzegorza Fijałka sprawiły, że zespoły udały się na przerwę techniczną przy jednopunktowym prowadzeniu Holendrów. Ekipa oranje niepokojąco zaczęła uzyskiwać nadwyżkę, lecz w końcu skuteczny atak po prostej Fijałka oraz as serwisowy ponownie sprawiły, że na korcie numer 1 był remis, 15:15. Przy stanie 18:18 znakomitą obroną popisał się ponownie Fijałek, który skończył jeszcze ważny kontratak (19:18). Końcówka należała także do polskiego defensora, który zakończył całe spotkanie sprytną zagrywką pomiędzy rywali, dzięki czemu biało-czerwoni mogli cieszyć się z brązowego medalu mistrzostw Europy.

Fijałek/Prudel POL [12] – Brouwer/Meeuwsen NED [2] 2:0
(21:17, 21:19)

Paolo Nicolai i Daniele Lupo udanie rozpoczęli wielki finał z rosyjskim duetem Siemionow/Krasilnikow. Włosi, którzy mieli za sobą szwajcarską publiczność, pomału, lecz skutecznie rozkręcali się z akcji na akcję i zapisali na swoim koncie premierową odsłonę, wygrywając 21:15. W drugiej odsłonie sytuacja zmieniła się diametralnie. Siemionow zablokował wręcz swoich rywali, a Krasilnikow również popisywał się udanymi akcjami. W rezultacie już na początku drugiej części gry na tablicy widniał wynik 7:1 i stało się jasne, że siatkarze z Półwyspu Apenińskiego będą mieli bardzo trudne zadanie, by zakończyć mecz w dwóch setach. I tak też się stało. Rosjanie nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i dzięki triumfowi 21:13 doprowadzili do tie-breaka. W nim zawodnicy Sbornej prowadzili już 8:5, lecz rywale chwilę później zbliżyli się na jedno oczko (10:9). Siemionow/Krasilnikow poprosili o czas. Na nic to się jednak zdało, gdyż Włosi kontynuowali swoją świetną grę, w rezultacie zwyciężając 15:12 i zapisując na swoje konto drugi tytuł w mistrzostwach Europy.

Siemionow/Krasilnikow RUS [10] – Nicolai/Lupo ITA [6] 1:2
(15:21, 21:13, 12:15)