Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Plamen Konstantinow: Musieliśmy wygrać i zostać w elicie

Plamen Konstantinow: Musieliśmy wygrać i zostać w elicie

Reprezentacja Bułgarii, która nie tak dawno potrafiła zagrozić każdej drużynie, była o krok od spadku do II dywizji Ligi Światowej. W swoim ostatnim spotkaniu fazy grupowej odniosła jednak pierwsze (!) zwycięstwo, pokonując Australię, ale dopiero po tie-breaku. – Mogliśmy i powinniśmy ten mecz zakończyć dużo wcześniej – nie miał wątpliwości szkoleniowiec.

Aż trudno uwierzyć w to, że Bułgarzy, czwarta ekipa mistrzostw Europy, w żadnym z ośmiu spotkań Ligi Światowej nie triumfowali. Mało tego, nie zdobyli nawet punktu. Przegrali kolejno z Polską, Serbią, Rosją, Iranem, Brazylią i USA. W identycznej sytuacji byli Australijczycy, dlatego wiadomo było, że bezpośredni pojedynek tych dwóch drużyn zadecyduje o tym, kto utrzyma się w elicie. Podopieczni Plamena Konstantinowa rozpoczęli pewnie, bo od wygrania premierowej odsłony 25:20. Później inicjatywę przejęli gracze z Australii i triumfowali 25:21. Taki obrót spraw zdenerwował Bułgarów, którzy oddali przeciwnikom tylko 18 „oczek” w następnych secie. Wydawało się, że pewnie zmierzają do triumfu, bo prowadzili już 20:16, ale błędy w końcówce spowodowały, że o losach rywalizacji musiał rozstrzygać tie-break. W tym też nerwów nie brakowało, ale po walce na przewagi (16:14) górą byli zawodnicy z Europy.

Zagraliśmy dobry mecz, ale nie ustrzegliśmy się pomyłek w końcówce. Prowadziliśmy i mogliśmy zakończyć to spotkanie dużo wcześniej, z cztero- czy pięciopunktowym prowadzaniem w czwartym secie. Taka przewaga wystarczyła jednak, by zacząć popełniać błąd za błędem, ponieważ wiedzieliśmy, że musimy wygrać ten mecz, a w takich sytuacjach zawsze się ciężko gra. Rywale moim zdaniem podeszli do tego meczu bez presji, a dla nas najważniejsze było to, że znaleźliśmy odpowiedni sposób na wygranie tego pojedynku. Ten mecz miał dwa oblicza: w dwóch setach obie ekipy zaprezentowały się z naprawdę fajnej strony. Nie brakowało jednak i momentów wręcz zatrważających. Cieszę się jednak, że zrealizowaliśmy cel, jakim było pozostanie w I dywizji – skomentował Plamen Konstantinow.

Zdaniem kapitana Bułgarów mecz o utrzymanie w elicie był pełen zwrotów akcji. Wiktor Josifow stwierdził, że w czwartym secie jego drużynie zabrakło koncentracji i pewności siebie i to była przyczyna porażki w tej partii. – Pojedynek z Australią był szalony. Daliśmy z siebie wszystko i cieszymy się, że udało nam się utrzymać miejsce w I dywizji Ligi Światowej, to jest zdecydowanie najważniejsza wiadomość. Zaczęliśmy dobrze pierwszego seta, a później obniżaliśmy poziom aż do końcówki czwartego seta, gdzie straciliśmy pewność siebie i zagubiliśmy własny styl gry. Tie-break to loteria, nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć. Trener powiedział nam, że musimy zachować czysty umysł i skupić się jedynie na chęci zwycięstwa, na niczym więcej – dodał środkowy.

Porażka oznacza, że Australia w następnym sezonie znów będzie grać w II dywizji Ligi Światowej. Roberto Santillemu trudno się pogodzić z porażką, bo wie, że jedna czy dwie akcje lepiej rozwiązane i to jego podopieczni mogliby się cieszyć z sukcesu. – To była dla nas bardzo trudna edycja Ligi Światowej, bo mamy bardzo młodą drużynę, a na dodatek brakuje nam czterech kluczowych graczy. Jednak pomimo tego pojedynek z Bułgarią należał do gatunku tych, które powinniśmy wygrać. Byliśmy bardzo blisko, ale jednak drobne z pozoru rzeczy robią różnicę. Mam nadzieję, że zawodnicy sporo się w tym roku nauczyli – zaznaczył Włoch.

W podobnym tonie wypowiadał się kapitan australijskiego zespołu. – Co mogę powiedzieć, wielka szkoda i pech. Fajnie, że walczyliśmy, ale czapki z głów przed Bułgarami za wywarcie na nas presji w końcówce. Czwarty set był naprawdę dobrą walką. Nasz blok dobrze funkcjonował, zabrakło nam kilku punktów, ale tak czasami bywa – przyznał Grigory Sukoczew.

źródło: FIVB, inf. własna