Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Złoty set w Warszawie dla Cuprum

PL: Złoty set w Warszawie dla Cuprum

Siatkarze Cuprum Lubin bardzo dobrze rozegrali pierwsze dwa sety decydującego meczu w Warszawie. Chociaż po dziesięciominutowej przerwie inicjatywę przejęli gospodarze, to lubinianie wygrali cały mecz 3:1. Nie był to jednak koniec gry, bowiem o tym, kto zajmie 7. miejsce, musiał zdecydować złoty set. W nim drużyny grały falami, a ostatecznie po walce na przewagi lepsi okazali się lubinianie. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Łukasza Kaczmarka. Atakujący przekazał jednak statuetkę francuskiemu przyjmującemu ONICO. Guillaume Samica rozegrał swój ostatni mecz w karierze.

Pierwszy punkt w spotkaniu o 7. miejsce w PlusLidze zdobył Robert Taht, w ostatniej chwili zwalniając rękę w ataku i technicznym zagraniem zaskakując siatkarzy gospodarzy. Odpowiedział mu Łukasz Kaczmarek, ale po asie serwisowym estońskiego przyjmującego było 1:3. Atomową zagrywkę posłał na drugą stronę siatki Guillaume Samica, ale jego koledzy nie zdołali wykorzystać sytuacji i ich potrójny blok okazał się nieskuteczny. To zemściło się na zawodnikach stołecznej drużyny, którzy po chwili mieli już cztery oczka straty do lubinian i o czas poprosił Stephane Antiga (6:19). Gdy wydawało się, że gospodarze odzyskują swój rytm gry, pomylił się Wojciech Włodarczyk, a rywalom wychodziło praktycznie wszystko (13:20). Drugą piłkę setową skończył efektownym gwoździem w pierwszy metr Dawid Gunia (25:16).

Również druga partia toczyła się pod dyktando przyjezdnych (7:14). Kiedy zagrywkę popsuł Bartosz Kwolek, a skutecznie po raz kolejny zaatakował Kaczmarek, trener lubinian wprowadził na parkiet Gorzkiewicza, który zastąpił świetnie dysponowanego Michała Masnego, by wzmocnić zagrywkę (15:22). Po chwili siatkarze z Lubina ponownie grali jednak w swoim najsilniejszym ustawieniu, a błąd Jakuba Kowalczyka zakończył drugą odsłonę spotkania (18:25).

Po 10-minutowej przerwie zagrywkę zepsuł Taht, ale w odpowiedzi szczelny dwublok ustawili Kwolek wraz z Janem Nowakowski i mieliśmy remis (4:4). Dużym sprytem wykazał się w ważnym momencie Samica, a wideochallenge tylko potwierdził, że Francuz umiejętnie wypchnął piłkę po bloku w aut. Z dobrej strony pokazał się Bartosz Kwolek, po atakach którego gospodarze objęli trzypunktowe prowadzenie (19:16). O czas poprosił więc trener Patrick Duflos. Na niewiele się to jednak zdało, w końcówce zablokowany został Kaczmarek, a Nowakowski atakiem przez środek zakończył trzeciego seta (25:18).

Czwarta partia rozpoczęła się od walki punkt za punkt. Po mocnym ataku Andrzeja Wrony było 2:2, ale gdy Nowakowskiego w akcji jeden na jednego zatrzymał Gunia, to siatkarze z Lubina prowadzili 4:2. Ponownie przyjezdni punktowali przy zagrywce Tahta, a serię lubinian przerwał dopiero Samica. Długą akcję na korzyść gości rozstrzygnął Kaczmarek (6:12), ale niedługo później został wyrzucony za antenkę przez swojego rozgrywającego i nie poradził sobie w tej sytuacji (9:12). Gospodarze podjęli jeszcze rękawicę, Włodarczyk zniwelował swoim atakiem stratę do dwóch oczek (18:20). Zawodnicy Cuprum Lubin wykorzystali błędy warszawian, takie jak dotknięcie siatki, a sami byli skuteczni na kontrach i po ataku Guni wygrali całe spotkanie 3:1.

O ostatecznym podziale miejsc miał więc zadecydować złoty set… jednak przed nim zawodników czekało 15 minut przerwy, co wprowadziło nieco zamieszania na parkiecie. Na początku przebiegał on pod dyktando gości. Stołeczni siatkarze grali nerwowo i po autowym ataku Kwolka trener Antiga poprosił o czas (3:6). Nie był to jednak koniec emocji na Torwarze. Siatkarze Onico odrobili straty, dopiero gdy długą wymianę na punkt zamienił Taht, lubinianie mieli piłki na wagę zwycięstwa w dwumeczu (14:12). Presji nie wytrzymał jednak Kaczmarek, dwukrotnie wyrzucając piłkę w aut. W kluczowym momencie gry na przewagi więcej zimnej krwi zachowali siatkarze Cuprum, którzy zatrzymali rywali blokiem, a ostatni cios gospodarzom zadał Kaczmarek (18:16). Po meczu siatkarze obu drużyn podziękowali Guillaume Samica, dla którego był to ostatni mecz w karierze.

MVP: Łukasz Kaczmarek

ONICO Warszawa – Cuprum Lubin 1:3
(16:25, 18:25, 25:18, 21:25) złoty set: 16:18

Cuprum zajęło 7. miejsce, ONICO 8. miejsce.

ONICO: Kowalczyk (5), Kwolek (23), Brizard (5), Wrona (10), Samica (9), Włodarczyk (15), Wojtaszek (libero) oraz Gjorgiew (1), Nowakowski (3)
Cuprum: Kaczmarek (24), Pupart (9), Taht (19), Gunia (12), Masny (2), Hain (12), Kryś (libero) oraz Makoś (libero) i Gorzkiewicz