Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: W zaległym meczu ONICO lepsze od GKS-u

PL: W zaległym meczu ONICO lepsze od GKS-u

Siatkarze GKS-u Katowice po znakomitej postawie w pierwszej odsłonie meczu rozgrywanego w hali Torwar w Warszawie i bezbłędnej grze Karola Butryna narobili sobie apetytów. Podopieczni Stephane’a Antigi mieli jednak więcej argumentów w polu zagrywki i w ofensywie, będąc drużyną bardziej wszechstronną. Cenne trzy punkty warszawian pozwoliły im znaleźć się na 7. miejscu w tabeli.

Katowiczanie przyjechali do stolicy osłabieni kontuzją Emanuela Kohuta, którego uraz kolana wyłączył z udziału w tym spotkaniu. Dwie pierwsze akcje meczu zaległej, 5. kolejki PlusLigi to korespondencyjny pojedynek dwóch atakujących. Ciosami wymieniali się Karol Butryn i Rafael Araujo. Przyjezdni jako pierwsi wyszli na dwupunktowe prowadzenie, po autowym ataku z drugiej linii Bartosza Kwolka (2:4). Kolejny błąd to było już za wiele dla trenera Stephane’a Antigi, który poprosił o przerwę przy wyniku 3:6. Ciężar gry w ataku wziął na siebie Kwolek i wybijając piłkę po potrójnym bloku, zdobył kontaktowe oczko. Swój potencjał wykorzystywał też Piotr Łukasik i układ sił na skrzydłach dość mocno się wyrównał. Podopieczni Piotra Gruszki nie pracowali w tym fragmencie seta tak imponująco w obronie i losy seta miały rozstrzygnąć się w końcówce (15:15). Przełomowym momentem seta mógł być nieskończony atak przez środkowego ONICO i punktowa zagrywka Krulickiego (15:18). Wszystko zmieniło się, gdy w polu zagrywki znalazł się Kwolek i kolejne cztery oczka warszawianie wygrali „bez walki”. Ekwilibrystyczny plas Butryna i zaskakujący atak Rousseaux znów przechyliły szalę zwycięstwa na rzecz gości. Rafał Sobański zapewnił prowadzenie w tym meczu ekipie z Katowic (23:25).

Początek drugiej odsłony był bardzo wyrównany, Antoine Brizard raz po raz mylił blokujących GKS-u (6:4). Nie do zatrzymania był Butryn, co mogło frustrować gospodarzy. Problemy ze sforsowaniem bloku stołecznych drużyn miał Rousseaux i o czas poprosił Piotr Gruszka (11:8). Swoje trzy grosze w polu serwisowym dołożył Brizard i po dwóch zupełnie odmiennych zagrywkach, które zamienił na punkt, zrobiło się 16:11. Zespół ONICO podwyższył jeszcze tę przewagę, Woch zaatakował prosto w ręce rywali, Rousseaux zbyt nisko próbował kiwnąć piłkę nad blokiem gospodarzy, a całą partię zakończył autową zagrywką Bartosz Krzysiek (25:17).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od soczystej „czapy” na Butrynie, co nie mogło zwiastować nic dobrego dla gości (4:2). Rozluźnieni warszawianie nie wstrzymywali ręki, asa posłał Vigrass, a wobec bezradności w ataku gości Krzysiek zmienił Butryna. Siatkarze ONICO prześcigali się w coraz to efektowniejszych blokach (9:2), które niejako zdefiniowały obraz tego seta. Katowiczanie szukali rozwiązań, Rousseaux próbował bardziej technicznych form ataku, uruchomiony został Krulicki i dawało to pozytywny prognostyk przed czwartą odsłoną. Piłkę setową w tym jednostronnym secie na punkt zamienił Kwolek (25:15).

Niemoc katowiczan trwała nadal, recepty na poukładanie gry po dobrej zagrywce francuskiego rozgrywającego nie było i interweniować musiał szkoleniowiec GKS-u (4:0). Zerwany atak Wrony i błąd w przyjęciu Łukasika sprawił, że to imponujące otwarcie partii nie miało większego znaczenia (6:7). Bezpośrednie błędy odbioru zagrywki zaczęły przynosić łatwe punkty zawodnikom gości. Zawodnicy z Katowic co prawda na moment wyszli na prowadzenie, ale kolejny przestój przyjezdnych nie został już „wybaczony”. Łukasik odpokutował wszystkie swoje grzechy i w ataku stanowił pewny punkt swojego zespołu (18:13). Końcówka to demonstracja siły warszawian, cały mecz sprytnym plasem na lewym skrzydle zakończył Kwolek (25:18).

MVP: Antoine Brizard

ONICO Warszawa – GKS Katowice 3:1
(23:25, 25:17, 25:15, 25:18)

ONICO: Kwolek (16), Araujo (15), Łukasik (9), Vigrass (9), Brizard (5), Wrona (4), Wojtaszek (libero) oraz Janikowski
GKS: Butryn (12), Rousseaux (9), Krulicki (5), Sobański (5), Woch (3), Komenda (1), Mariański (libero) oraz Depowski (4), Krzysiek (2), Sobala (1), Quiroga i Fijałek