Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: ZAKSA nadal niepokonana, 3:0 z Jastrzębskim Węglem

PL: ZAKSA nadal niepokonana, 3:0 z Jastrzębskim Węglem

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała kolejne spotkanie i od początku sezonu jest w PlusLidze niepokonana. Kędzierzynianie w trzech setach poradzili sobie we własnej hali w 6. kolejce z Jastrzębskim Węglem i z kompletem punktów nadal są na czele tabeli ekstraklasy. Dla jastrzębian była to druga porażka w tym sezonie.

Odważniej w mecz weszli goście, którzy po kontrze Konarskiego prowadzili 3:1. Lyneel miał okazję na podwyższenie tego wyniku, jednak blokiem dobrze zagrał Bieniek. Niedługo później as serwisowy Francuza dał jastrzębianom prowadzenie 6:4, ale dobre ataki Sama Deroo szybko wyrównały stan seta po 7. Goście prowadzili jeszcze po udanym bloku Lukasa Kampy, ale wszystko zmieniło się, gdy w polu zagrywki stanął Łukasz Kaczmarek. Śliwka punktował blokiem, a atakujący dołożył do tego punkt serwisem i ZAKSA odskoczyła na 13:10. Od razu o przerwę poprosił trener De Giorgi. Po niej Śliwka dołożył kontrę, a błąd popełnili przyjezdni (15:10). To był ewidentnie moment gospodarzy, którzy po kolejnych udanych atakach prowadzili 17:12. Był to także okres wyrównanej wymiany ataków z obu stron siatki. Choć w samej końcówce Grzegorz Kosok próbował jeszcze coś wskórać blokiem (17:21), to jednak akcja Deroo oraz punktująca zagrywka Kaczmarka dały kędzierzynianom piłkę setową, a partię zakończył popsutą zagrywką Christian Fromm.

Goście od razu w drugim secie odskoczyli na dwa punkty, ale miejscowi po kilku wymianach dzięki akcji w bloku Kaczmarka wyrównali po 5. W kolejnych akcjach obie ekipy wymieniały się błędami oraz… punktującymi zagrywkami. Gdy jednak Bieniek uderzył z przechodzącej, to ZAKSA była na minimalnym prowadzeniu (8:7). To jednak od razu zmieniło strony boiska, a po skutecznym bloku jastrzębianie prowadzili 10:8. Kędzierzynianie nie pozwolili odskoczyć rywalom bardziej, a już niedługo później dzięki autowemu atakowi Piotra Haina był remis 11:11. Kolejne minuty to praktycznie walka akcja za akcję, atak za atak i mało błędów obu ekip. Na tablicy wyników co rusz pokazywał się więc remis. Jednakże w decydującą fazę seta to ZAKSA weszła z dwupunktową nadwyżką, a wszystko za sprawą nieudanej akcji Jastrzębskiego Węgla oraz kontry Bieńka (21:19). Wicemistrzowie Polski nie wypuścili już tej szansy z rąk, dobrze w końcówce atakował Deroo, na blok miejscowych nadział się Lyneel i ZAKSA miała piłkę setową, którą przy drugiej akcji wykorzystał na środku Wiśniewski.

Seta kolejnego otworzyła wyrównana gra i choć inicjatywa była trochę po stronie jastrzębian, to sami błędami uniemożliwiali sobie budowanie przewagi. Zagrywka Kampy dała im co prawda prowadzenie 7:6, ale za kilka chwil Bieniek udanie kontratakował i na czele stawki byli gospodarze. Sytuacja powtórzyła się, gdy w polu zagrywki stanął Grzegorz Kosok. Do jego serwisu Fromm dołożył dwie kontry i Jastrzębski Węgiel prowadził 12:9, by po chwili przegrywać 13:14. Wtedy dobrze zagrywali miejscowi, a akcje kończył Deroo oraz Aleksander Śliwka. Atak tego drugiego otworzył serię ZAKSY, która zakończyła się dopiero wtedy, gdy zagrywkę popsuł Deroo (18:13). W kolejnych akcjach sporo było błędów, ale to kędzierzynianie pewnie zmierzali do zakończenia tego meczu. Gdy asem serwisowym popisał się Śliwka, było już 23:18 i choć jastrzębianie skończyli jeszcze dwie akcje, to błąd Konarskiego zamknął rywalizację w tym spotkaniu.

MVP: Paweł Zatorski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:18, 25:22, 25:20)

ZAKSA: Kaczmarek (9), Toniutti (1), Wiśniewski (8), Bieniek (11), Śliwka (7), Deroo (17), Zatorski (libero) oraz Stępień i Koppers (1)
Jastrzębski Węgiel: Fromm (11), Kosok (6), Konarski (11), Lyneel (9), Kampa (3), Hain (4), Popiwczak (libero) oraz Bucki, Rusek, Gunia, Oliva (2) i Wolański