Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Triumf Czarnych, ostatniego półfinalistę wyłoni trzecie spotkanie

PL: Triumf Czarnych, ostatniego półfinalistę wyłoni trzecie spotkanie

Czarni Radom wykorzystali atut własnej hali i pokonali 3:1 Wartę Zawiercie w drugim meczu fazy play-off w walce o awans do półfinału PlusLigi, chociaż przyjezdni postawili poprzeczkę wysoko – dwa sety kończyły się na przewagi. Tym samym wyrównali stan rywalizacji i o awansie zadecyduje trzeci mecz w Zawierciu. Na zwycięzcę w półfinale czeka już ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Drugie potkanie o prawo gry w półfinale PlusLigi pomiędzy Czarnymi Radom a Wartą Zawiercie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, radomianie punktowali w kontratakach i po zbiciu Tomasza Fornala prowadzili 4:2. Błąd własny zespołu gości zmusił trenera Marka Lebedewa do przerwania gry (2:5), po tej przerwie zawiercianie doprowadzili do wyrównania (5:5). Na boisku trwała wzajemna wymiana ciosów, wynik oscylował wokół remisu (9:9, 11:11). Skuteczna gra w obronie, oraz punkty zdobyte przez Michała Filipa oraz Wojciecha Żalińskiego dały zespołowi z Radomia czteropunktową przewagę (16:12). Jurajscy Rycerze po bloku Mateusza Malinowskiego na Norbercie Huberze zbliżyli się do swoich rywali na dwa punkty (17:19). Przy stanie 21:20 dla Czarnych w polu zagrywki pojawił się Grzegorz Bociek, siatkarz ten popisał się dwoma asami serwisowymi, punkt zdobył Mateusz Malinowski i goście prowadzili 22:21. O zwycięstwie jednej z ekip musiała decydować gra na przewagi, większa odporności wykazał się zespół gości, punkt w kontrataku zdobył Mateusz Malinowski i Warta prowadziła w meczu 1:0.

W drugim secie meczu żadnej z drużyn nie udało się zbudować przewagi (6:6, 10:10, 12:12), obie ekipy popełniły też wiele błędów w polu zagrywki. Po tym jak został zablokowany najpierw Marcin Waliński, a w następnej akcji Alexandre Ferriera tablica wyników wskazała prowadzenie Czarnych 15:12. Podopieczni Roberta Prygla powiększyli swoją przewagę od czterech punktów po błędzie Marcina Walińskiego. Goście nie kończyli ataków i po kolejnej pomyłce w ataku przegrywali 16:21. Zawiercianie zniwelowali straty do dwóch punktów, w bloku dobrze zagrał Łukasz Swodczyk (19:21). Na niewiele się to zdało, gospodarze lepiej zagrali na siatce, ponownie punktowali w kontratakach i po ataku Michała Filipa prowadzili 23:20. Seta punktowym atakiem zakończył Tomasz Fornal.

Zarówno Warta jak i Czarni kończyli swoje akcje i był remis 6:6. Zawiercianie po bloku na Michale Filipie mieli dwupunktową przewagę (8:6). Do remisu doprowadził atakujący Czarnych wspomniany Michał Filip. Raz jedna, a raz druga drużyna obejmowała jednopunktowe prowadzenie, po czym je traciła na rzecz rywali. Przy stanie 16:15 dwa błędy w ataku popełnił Mateusz Malinowski i gospodarze prowadzili 18:15. Goście nie dawali za wygraną, punkty zdobył Marcin Waliński, punktował na środku siatki Łukasz Swodczyk i przewaga radomian zmalała do jednego punktu (18:17). Warta po ataku z piłki przechodzącej w wykonaniu Bartosza Gawryszewskiego prowadziła 22:21. Podobnie jak to miało miejsce w pierwszym secie o wygranej musiała decydować gra na przewagi. Tym razem więcej szczęści w nerwowej końcówce tej partii mieli radomianie. W roli głównej wystąpił Tomasz Fornal, zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki i Czarni wygrali tego seta w stosunku 34:32.

Dla zespołu z Zawiercia set numer cztery był grą o przedłużenie rywalizacji. Zawiercianie utrzymali kontakt punktowy ze swoimi rywalami (5:5). Grę Czarnych napędził Wojciech Żaliński i dzięki niemu radomianie prowadzili 11:9. W ekipie gości przypomniał o sobie Alexandre Ferreira, popisał się asem serwisowym, z piłki przechodzącej zaatakował Marcin Waliński i to Warta miała dwa punkty przewagi (14:12). Radomianie nie dawali za wygraną po raz kolejny ich grę napędzali Tomasz Fornal i Wojciech Żaliński i siatkarze ci przyczynili się do tego, ze był remis (17:17). Po asie serwisowy Żalińskiego radomianie prowadzili 21:20 i o przerwę poprosił trener Lebedw. Po niej punktował Malinowski i… zawiercianie kompletnie stanęli. Dwukrotnie skończył swoje ataki Norbert Huber, potem poprawił Michał Filip, a błąd własny zawiercian sprawił, że przegrali oni tego seta oraz mecz.

MVP: Tomasz Fornal

Cerrad Czarni Radom – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:1
(26:28, 25:20, 34:32, 25:21)

stan rywalizacji play-off: 1-1

Czarni: Pajenk (10), Żaliński (19), Vincić (3), Filip (17), Huber (12), Fornal (17), Ruciak (libero) oraz Wasilewski (libero), Ostrowski, Giger i Kwasowski
Warta: Waliński (16), Rejno (4), Malinowski (24), Ferreira (20), Gawryszewski (4), Masny, Koga (libero) oraz Andrzejewski (libero), Dosanjh (1), Swodczyk (5), Żuk, Bociek (2) i Semeniuk