Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Trefl Gdańsk pokonał olsztynian po tie-breaku

PL: Trefl Gdańsk pokonał olsztynian po tie-breaku

Gdańszczanie dobrze rozpoczęli spotkanie w Olsztynie i wygrali pierwszego seta, potem jednak to olsztynianie wyszli na prowadzenie. Ostatecznie jednak Trefl doprowadził do wyrównania i w tie-breaku rozstrzygnął całe spotkanie na swoją korzyść, wywożąc z trudnego terenu dwa cenne punkty.

Oba zespoły do meczu przystępowały podrażnione porażkami. Olsztynianie chcieli zmazać plamę za przegraną w Rzeszowie, zaś gdańszczanie liczyli na rehabilitację po wpadce z Espadonem Szczecin. Początek meczu lepiej ułożył się dla Trefla, który po udanej kontrze Damiana Schulza zaczął odskakiwać od rywali. Na dodatek dołożył szczelny blok, a w ataku pomylił się Thomas Rousseaux, przez co dystans dzielący oba zespoły wzrósł do czterech oczek. W kolejnych minutach akademicy próbowali odrabiać straty, ale w ataku mylił się Jan Hadrava, natomiast asa serwisowego dołożył Schulz, dzięki czemu przyjezdni kontrolowali boiskowe wydarzenia. Na dodatek gospodarze popełniali sporo błędów w polu serwisowym, co uniemożliwiało im skuteczną pogoń za rywalami. Pojedyncze udane zagrania w wykonaniu Robberta Andringi czy Hadravy to było zbyt mało, żeby olsztynianie złapali wiatr w żagle. W końcówce przyjezdni trzymali rękę na pulsie, a zbicia Artura Szalpuka przybliżały ich do sukcesu w premierowej odsłonie. Ostatecznie padła ona ich łupem 25:20, a kropkę nad i postawił w niej Mateusz Mika.

Od początku drugiej partii oba zespoły szły łeb w łeb. Jednak olsztynianie poprawili przyjęcie, dzięki czemu Paweł Woicki znacznie częściej mógł uruchamiać swoich środkowych. To właśnie duet Jakub Kochanowski/Daniel Pliński pozwolił akademikom wysforować się na dwupunktowe prowadzenie. Jednak nie cieszyli się z niego zbyt długo, bowiem szybko sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Dwie kontry Schulza w połączeniu z asem serwisowym Piotra Nowakowskiego spowodowały, że inicjatywę na boisku zaczęli przejmować goście. Wówczas pięknym za nadobne w polu serwisowym oddał im Hadrava, a wynik zaczął oscylować wokół remisu. W kolejnych minutach w głównych rolach coraz częściej występowali środkowi obu zespołów, ale walka wciąż toczyła się cios za cios. Im bliżej końca seta, tym bardziej szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę olsztynian, którzy po zbiciu Andringi mieli dwa oczka przewagi. Wprawdzie przyjezdni zerwali się jeszcze do walki, a po udanej kontrze Szalpuka doprowadzili do remisu, ale ostatnie słowo należało do akademików. Dwukrotnie zatrzymali oni rywali blokiem, dzięki czemu triumfowali 25:23.

Po dziesięciominutowej przerwie do ataku ruszyli gospodarze, którzy postawili na ryzyko w polu serwisowym. Przyniosło ono wymierne efekty, bowiem po punktowych zagrywkach Kochanowskiego i Hadravy podopieczni Roberto Santillego zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Chwilę później asa serwisowego dołożył Pliński, dzięki czemu różnica dzieląca oba zespoły wzrosła do trzech oczek. Schulz na spółkę z Szalpukiem próbowali poderwać do boju Trefla, ale przyjezdni nie mogli w tej fazie spotkania złamać rywali przy własnej zagrywce. Co więcej – gospodarze dołożyli szczelny blok, przez co w połowie seta odskoczyli od przeciwników już na pięć punktów. Im bliżej końca partii, tym poczynali sobie coraz pewniej. Asa dołożył Pliński, w ataku punktowali Adrian Buchowski i Andringa, a gra gdańszczan zupełnie się posypała. Ich szkoleniowiec niekorzystny wynik próbował ratować serią zmian, ale nie poprawiły one obrazu gry Trefla. Za to rozpędzeni gospodarze pewnie kroczyli do sukcesu. Ostatecznie zbicie ze środka i punktowa zagrywka Kochanowskiego zakończyły nierówną walkę w tej części spotkania (25:16).

Wysoka porażka podrażniła podopiecznych Andrei Anastasiego, którzy czwartą odsłonę rozpoczęli od mocnego uderzenia. Po bloku Nowakowskiego szybko wypracowali sobie trzypunktowe prowadzenie. Wprawdzie Hadrava na moment pozwolił gospodarzom wrócić do gry, ale zbicie Szalpuka ponownie dało prowadzenie Treflowi. W kolejnych minutach walka toczyła się cios za cios, ale olsztynianie nie mogli doprowadzić do remisu. Gdańszczanie poprawili skuteczność w pierwszej akcji, dzięki czemu wciąż byli w nieco lepszej sytuacji. Dopiero błąd akademików w połączeniu z dwoma zbiciami Miki spowodowały, że różnica dzieląca oba zespoły wzrosła do czterech oczek. Gospodarzom w tym fragmencie meczu zdobywanie punktów przychodziło z trudem, a goście po asie serwisowym McDonnella rozpędzali się z akcji na akcję. Olsztynianom na niewiele zdała się już walka punkt za punkt, a zbicia Schulza przybliżały przyjezdnych do tie-breaka. W końcówce swoje trzy grosze do wyniku dorzucił jeszcze Mika, a siatkarze z Pomorza tę część meczu rozstrzygnęli na swoją korzyść (25:19).

Decydującą partię lepiej zaczęli goście, którzy po zbiciu Miki wysforowali się na dwupunktowe prowadzenie. Chwilę później skuteczną kontrę dołożył Szalpuk, dzięki czemu przewaga gdańszczan wzrosła do trzech oczek. Olsztynian do walki próbował poderwać Hadrava, ale przy zmianie stron wciąż w lepszej sytuacji byli podopieczni trenera Anastasiego. Po błędzie rywali wydawało się, że coraz pewniej zmierzają do sukcesu, ale dobra postawa Kochanowskiego na siatce pozwoliła akademikom wrócić do gry. W końcówce oba zespoły szły łeb w łeb, ale ostatnie słowo należało do Trefla, a dokładniej do Nowakowskiego, którego szczelny blok przechylił szalę zwycięstwa na stronę przyjezdnych (15:13).

MVP: Piotr Nowakowski

Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk  2:3
(20:25, 25:23, 25:16, 19:25, 13:15)

AZS: Hadrava (17), Pliński (12), Andringa (11), Kochanowski (22), Woicki (3), Rousseaux (2), Żurek (libero) oraz Kańczok, Zniszczoł, Makowski, Scheerhoorn (1), Buchowski (8) i Zabłocki
Trefl: Nowakowski (17), Grzyb (4), Sanders, Schulz (16), Szalpuk (17), Mika (17), Olenderek (libero) oraz Ferens (1), Jakubiszak (2), McDonnell (4), Kozłowski i Gunter