Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Stołeczny zespół pokonał Jastrzębski Węgiel i zapewnił sobie półfinał

PL: Stołeczny zespół pokonał Jastrzębski Węgiel i zapewnił sobie półfinał

Tylko w premierowej odsłonie emocje przyniosło starcie wicelidera ligowej klasyfikacji z trzecią drużyna tabeli PlusLigi. Spotkanie dość swobodnie kontrolowali siatkarze ONICO Warszawa, którzy dzięki wygranej za trzy punkty zapewnili sobie utrzymanie pozycji w tabeli, a co za tym idzie – bezpośredni awans do półfinału rozgrywek.

Wynik meczu, w którym mierzyło się dwóch bezpośrednich pretendentów do zajęcia 2. miejsca gwarantującego udział w półfinale PlusLigi, otworzył Grzegorz Kosok. Jastrzębianie mogli dość szybko zacząć budowanie przewagi, ale zamiast tego na potrójny blok nadział się Christian Fromm, a Graham Vigrass zaskoczył rywali flotem i gospodarze opanowali sytuację (3:2). Obie ekipy nie szczędziły sił w polu serwisowym, ale to stołeczni siatkarze w pierwszych minutach meczu lepiej wykorzystali fakt, że od siatki odrzuceni byli skrzydłowi. Kolejnym siatkarzem, który nie mógł sforsować bloku siatkarzy Onico był Wojciech Ferens, w aut swój atak wyrzucił Konarski i było 8:5. Chwilę później po raz drugi w polu zagrywki znalazł się kanadyjski środkowy warszawian i ponownie jego zagrywki siały spustoszenie w szeregach podopiecznych Roberto Santiliego (14:8). Podobną serią zagrywek popisał się również Fromm i dlatego na parkiecie pojawił się Nikolaj Penczew, który zastąpił Piotra Łukasika (15:13). W końcówce seta każda piłka po stronie ONICO trafiała do Kurka, który po raz kolejny pokazał, że jest w wyśmienitej formie (21:18). Pomimo tego warszawianie nie wykorzystali dwóch piłek setowych i ten set rozgrywał się na przewagi, bo kiwka Kwolka nie zmyliła bloku gości. Swoją szansę dość nieoczekiwanie otrzymała więc w prezencie drużyna Jastrzębskiego Węgla, ale bezbłędny atak Kurka i autowe zbicie Konarskiego zamknęły wynik premierowej odsłony (27:25).

Drugą partię goście rozpoczęli od bloku na Łukasiku, a efektownie Kurka na prawym skrzydle zatrzymał Fromm i to mogło sprawić, że jastrzębianie się przebudzą. Nieskuteczny był jednak również Konarski i ONICO zdołało szybko zażegnać niebezpieczeństwu (4:3). Na prawym skrzydle trener Santilli próbował testować Jakuba Buckiego, ale on również nie osiągnął poziomu swojego odpowiednika po drugiej stronie siatki, kiedy piłka po kiwce Kwolka wpadła pod końcową linię boiska jastrzębian, o czas poprosił włoski szkoleniowiec (7:4). Jastrzębianie nie byli w stanie utrzymać tempa gry narzuconego przez warszawian (15:9), stąd też decyzja o powrocie na parkiet Konarskiego. Pomóc w odrabianiu strat mogły umiejętności indywidualne Lukasa Kampy i Fromma, ale wystarczyło to tylko do zniwelowania przewagi do stanu (19:14), kiedy to po raz n-ty siatkarskiego gwoździa w pole gry jastrzębian wbił Kurek. Jego imiennik zagrywając piłkę z prędkością 113 km/h przypieczętował dwusetowe prowadzenie ONICO (25:15).

Set prawdy to w jego pierwszej fazie walka punkt za punkt. Po ataku Kwolka sędzia pokazał dotknięcie blokujących, ale challenge zmienił rezultat na 3:4. Przy ataku na 8:7 Kwolek znalazł już palce jastrzębian, do tego w aut zaatakował Konarski i stołeczni siatkarze wydawali się w tym meczu drużyną nie do „ugryzienia”. Gospodarze utrzymywali trzy oczka zapasu, a gdy atak po skosie Fromma wylądował na aucie, sytuacja jastrzębian była już naprawdę podbramkowa (14:18). Atak Ferensa w siatkę zakończył to spotkanie (25:21), po którym warszawianie są już pewni gry w półfinale PlusLigi.

MVP: Graham Vigrass

ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:0
(27:25, 25:15,25:21)

ONICO: Kwolek (10), Brizard (2), Łukasik (7), Wrona (6), Vigrass (11), Kurek (13), Wojtaszek (libero) oraz Penczew (1)
Jastrzębski: Fromm (12), Kosok (4), Konarski (8), Kampa, Hain (2), Ferens (10), Rusek (libero) oraz Popiwczak, Bucki (2), Wolański i Gunia (5)