Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Podział punktów w Jastrzębiu-Zdroju, górą gospodarze

PL: Podział punktów w Jastrzębiu-Zdroju, górą gospodarze

We wtorek w Jastrzębiu-Zdroju rozegrane zostało awansem spotkanie 14. kolejki PlusLigi. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla podejmowali w nim BKS Visłę Bydgoszcz. Kibice obu drużyn nie mogli narzekać na brak emocji w tym meczu. O jego wyniku decydował tie-break, do którego bydgoszczanie doprowadzili po wygranej na przewagi czwartej odsłonie. W piątej partii od początku lepiej spisywali się gospodarze i to oni ostatecznie zapisali na swoim koncie dwa punkty.

Jastrzębianie rozpoczęli spotkanie od dwupunktowego prowadzenia. Kiedy drugi już błąd podwójnego odbicia popełnił Piotr Lipiński zrobiło się 4:1. Przewaga ta utrzymywała się przez dłuższy czas i dopiero dwa bloki Tomasza Fornala zwiększyły ją do pięciu oczek. Po czasie wziętym przez Przemysława Michalczyka bydgoszczanie w końcu zrobili przejście. As serwisowy Tomasza Kalembki oraz wykorzystany kontratak przez Tonceka Sterna zmniejszył nieco dzielącą oba zespoły różnicę, ale wydawało się, że gospodarze w pełni kontrolują przebieg tego seta (13:10). Kiedy Dawid Konarski popisał się sprytną kiwką na tablicy wyników było 17:13. Przyjezdni po raz kolejny przystąpili do odrabiania strat i po skończeniu ataku ze środka przez Janusza Gałązkę oraz zatrzymaniu potrójnym blokiem Fornala nawiązali kontakt punktowy (19:18). Gospodarze nie dali sobie jednak odebrać zwycięstwa i w końcówce seta po zagraniu z lewego skrzydła przez Dominika Depowskiego powrócili do trzypunktowego prowadzenia. Premierową odsłonę spotkania zakończył atak z prawej flanki Jakuba Buckiego.

Po asie serwisowym Lukasa Kampy oraz skończonej ,,krótkiej” w wykonaniu Grahama Vigrassa było 3:1. Podobnie jak w pierwszym secie miejscowi szybko wypracowali sobie prowadzenie, głównie dzięki blokowi ustawionemu najpierw przez Piotra Haina, a następnie przez Kampę (8:5). Siatkarze BKS-u Visły odrobili nieco straty, kiedy potrójnym blokiem zatrzymali Jakuba Buckiego. Zawodnik ten szybko zrehabilitował się atakiem z prawego skrzydła, co skłoniło trenera Michalczyka do wzięcia czasu. Przyniósł on spodziewany efekt, gdyż po wejściu na boisko trzy punkty z rzędu zdobyli jego zawodnicy, przez co doprowadzili do remisu po 14. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla ponownie odskoczyli na dwa oczka po bloku Kampy. To głównie za sprawą tego elementu oraz dobrych wybloków udawało im się powiększać przewagę, gdyż dobrze czytali zamiary bydgoskich rozgrywających. Dodatkowo kiedy Vigrass dołożył asa serwisowego zwycięstwo miejscowych w tym secie było już na wyciągnięcie ręki. Przewagi tej nie udało im się jednak utrzymać i po punktowej zagrywce Jakuba Peszki oraz skończonej kontrze przez Tonceka Sterna goście doprowadzili do wyrównania. To co jeszcze w połowie tej części spotkania wydawało się niemożliwe nastąpiło. Dwie ,,czapy” przyjezdnych na Tomaszu Fornalu dały im zwycięstwo 27:25.

Sporo błędów własnych bydgoszczan nie pozwalało im grać punkt za punkt, dzięki czemu po przestrzelonym zagraniu Jakuba Urbanowicza oraz asie serwisowym Lukasa Kampy tracili do swoich rywali cztery punkty. Straty te zostały szybko odrobione głównie dzięki Urbanowiczowi, który posłał dwie zagrywki nie do przyjęcia. Od tego momentu gra się wyrównała i żadna z drużyn nie potrafiła uciec swojemu rywalowi. Goście wyraźnie uwierzyli, że mogą jeszcze powalczyć w tym spotkaniu, przestali też mylić się tak często, jak w poprzednich setach, w efekcie po asie serwisowym Janusza Gałązki było 15:17. Po czasie wziętym przez Roberto Santillego Tomasz Kalembka zatrzymał pojedynczym blokiem Grahama Vigrassa. Całą przewagę zawodnicy BKS-u Visły roztrwonili przy zagrywce Kanadyjczyka, kiedy nie potrafili zrobić przejścia przez pięć akcji. Moment ten był przełomowy dla końcowego rozstrzygnięcia w tej partii. Ostatni punkt zdobył Christian Fromm, który dał bardzo dobrą zmianę Tomaszowi Fornalowi (25:23).

Wzorem poprzednich setów szybko na prowadzenie wyszli gospodarze. Stało się to po przestrzelonym zagraniu Sterna oraz spornej sytuacji rozstrzygniętej na korzyść jastrzębian (4:1). Gra w tym fragmencie obfitowała w wiele błędów własnych popełnianych przez obie ekipy i dopiero as serwisowy Fromma przerwał tę serię (8:5). Przyjezdni cały czas próbowali doprowadzić do wyrównania, ale za każdym razem, gdy zbliżali się do swoich przeciwników miejscowi im ponownie odskakiwali na trzy punkty. Dopiero po kiwce Sterna zrobiło się po 12 i trener Santilli poprosił o przerwę. Nie przyniosła ona spodziewanego efektu, gdyż dobry fragment gry zaliczył Janusz Gałązka i na dwupunktowe prowadzenie wyszli bydgoszczanie. Stracili je, kiedy nie przyjęli serwisu Fromma. Końcówka seta była niezwykle emocjonująca. Najpierw zawodnicy BKS-u Visły prowadzili 21:18, by chwilę później już remisować. Wszystko rozstrzygnęło się w grze na przewagi, w której lepiej zaprezentowali się goście. Kropkę nad i postawił Gałązka, trafiając zza linii dziewiątego metra.

Dwa asy serwisowe Jurija Gladyra pozwoliły lepiej otworzyć tie-breaka gospodarzom (3:1). Kiedy dodatkowo kontrę wykorzystał Dominik Depowski było już 4:1. Ciężar gry w ataku wziął na siebie Christian Fromm, który raz za razem kończył posyłane do niego piłki. Przy zmianie stron cztery punkty przewagi mieli miejscowi i wszystko wskazywało na to, że pewnie zmierzają do zwycięstwa w całym spotkaniu. Kiedy Gladyr trafił ze środka, zrobiło się 10:5, ale zawodnicy Michalczyka nie zamierzali się poddawać i odrobili część strat przy zagrywce Tomasza Kalembki. Różnica ta okazała się jednak za wysoka i po uderzeniu Jakuba Buckiego po skosie bydgoszczanie przegrali tę partię do 11, a całe spotkanie 2:3 i tym samym w dalszym ciągu pozostają bez zwycięstwa w PlusLidze.

MVP: Christian Fromm

Jastrzębski Węgiel – BKS Visła Bydgoszcz 3:2
(25:21, 25:27, 25:23, 24:26, 15:11)

JW: Bucki (17), Vigrass (6), Kampa (4), Depowski (10), Hain (3), Fornal (6), Rusek (libero) oraz Fromm (14), Margarido, Konarski (6), Lyneel, Gladyr (6), Popiwczak (libero)
BKS: Gałązka (10), Stern (26), Lipiński, Kalembka (16), Quiroga (2), Urbanowicz (17), Szymura (libero) oraz Woch (1), Gryc (3), Gil, Peszko (13)