Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Pierwszy krok jastrzębian w stronę brązowego medalu

PL: Pierwszy krok jastrzębian w stronę brązowego medalu

Pierwszy mecz o brązowy medal PlusLigi przyniósł wiele emocji. Pierwszego seta w Jastrzębiu Zdroju wygrali zawiercianie, w dwóch kolejnych lepsi byli jednak gospodarze. Gdy wydawało się, że jastrzębianie zwycięstwem zakończą również czwartego seta, przyjezdni wyrwali zwycięstwo w końcówce na przewagi i doprowadzili do tie-breaka. W nim podopieczni trenera Roberto Santillego w końcu okazali się lepsi i tym samym uczynili pierwszy krok w kierunku brązowego medalu.

Jastrzębianie rozpoczęli mecz z Wartą Zawiercie od remisu 1:1. Następnie swoją przewagę zaznaczyli podopieczni trenera Roberto Santilliego, punktował Christian Fromm (4:2), do remisu doprowadził Mateusz Malinowski (4:4). Przez dłuższy czas obie drużyny grały punkt za punkt, po czym bo błędzie własnym Juliena Lyneela przyjezdni mieli dwupunktową przewagę (10:8). Do remisu doprowadził asem serwisowym wspomniany Lyneel (10:10). W natarciu byli goście, asem serwisowym popisał się Alexandre Ferreira i tablica wyników wskazała dwupunktowe prowadzenie Jurasjskich Rycerzy (13:11). Goście nie dawali za wygraną, kontrataki zamieniali w punkty i po zbiciu Mateusza Malinowskiego prowadzili 16:13. Gra obu drużyn falowała, goście popełnili błędy własne i w efekcie tego doszło do kolejnego remisu (18:18). Żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać, wynik oscylował wokół remisu, as serwisowy Michala Masnego sprawił, że przy stanie 22:23 o drugą przerwę na żądanie poprosił trener Jastrzębskiego Węgla. Punkt zdobyty przez Marcina Walińskiego sprawił, że Warta prowadziła 24:22. Był to moment zwrotny tego seta, ostatni punkt zdobył Alexandre Ferreira i w meczu było 1:0 dla zespołu gości.

W drugim secie meczu ciężar gry na siebie wziął Julien Lyneel przy serii jego zagrywek gospodarze prowadzili 5:1, goście w tym okresie gry popełnili wiele błędów własnych i o przerwę na żądanie poprosił trener Mark Lebedew. Goście w niczym nie przypominali walecznej ekipy z pierwszej partii. Po tym jak punkt w ataku zdobył Dawid Konarski było 11:4 dla gospodarzy, jastrzębianie odrzucili swoich rywali od siatki, lepiej zagrali na siatce i przez cały czas kontrolowali boiskowe wydarzenia. Zawiercianie nie potrafili zniwelować strat do swoich rywali, trener Mark Lebedew dokonał głębokich zmian w składzie, ale na niewiele się to zdało. Po błędzie własnym Warty było 18:10 dla Jastrzębskiego Węgla, gospodarze kontrolowali boiskowe wydarzenia, zdobyli punkty w bloku i prowadzili 23:15. Z dobrej strony pokazał się Dawid Gunia, a seta punktowym atakiem zamknął Dawid Konarski.

Do stanu 4:4 obie drużyny grały punkt za punkt, po czym dwukrotnie z lewego skrzydła punkty zdobył Christian Fromm i było 6:4 dla jastrzębian. Przyjezdni mieli problemy ze skończeniem ataków własnych, nadziewali się na blok swoich rywali i przegrywali 6:10. Z dobrej strony pokazał się Kamil Semeniuk, który zastąpił kontuzjowanego Ferreierę, zawiercianie zbliżyli się do swoich rywali na dwa punkty (8:10). Jastrzębianie nie pozwolili na zbyt wiele swoim rywalom, ciężar gry na siebie wzięli Christian Fromm oraz Julien Lyneel. Przy serii zagrywek tego pierwszego zawodnika gospodarze zbudowali sobie sześciopunktową przewagę (19:13). Zawiercianie byli tłem dla swoich rywali, w zespole Jastrzębskiego Węgla nie do zatrzymania w ataku był Dawid Konarski ponownie dał o sobie znać Lyneel. Błąd własny gości w ataku zakończył tego seta i Jastrzębski Węgiel prowadził w całym meczu 2:1.

Dla zespołu gości set numer cztery był grą o przedłużenie rywalizacji w tym spotkaniu. Na początku obie drużyny nie potrafiły zbudować sobie wyraźnej przewagi, wynik oscylował wokół remisu (4:4, 6:6, 8:8). Ciężar gry wziął na siebie Michal Masny, punkty zdobył Grzegorz Bociek i Warta prowadziła 12:10. Po kolejnym ataku tego zawodnika było 14:11 dla Warty. Był to chwilowy zryw zespołu gości, przy serii zagrywek Lyneela goście stracili całą przewagę, nie potrafili znaleźć recepty na skutecznie grającego Dawida Konarskiego i w efekcie tego przegrywali 16:17. Obie drużyny ponownie grały punkt za punkt do stanu 20:20. Michał Szalacha popisał się punktowym blokiem na Ferreierze, goście popełnili błąd w ataku i było 22:20 dla miejscowej ekipy. Do remisu asem serwisowym doprowadził Kamil Semeniuk 22:22. O końcowym zwycięstwie musiała decydować gra na przewagi, Ferreira nie zwalniał reki w polu zagrywki, punkty zdobył Marcin Waliński oraz Grzegorz Bociek. Ostatecznie o goście po ataku Łukasza Swodczyka wygrali tego seta i doprowadzili do remisu w całym meczu.

W secie prawdy ponownie dał o sobie znać Dawid Konarski, po tym jak błąd w ataku popełnił Marcin Waliński jastrzębianie prowadzili 4:2. Do remisu doprowadził punktowym atakiem Grzegorz Bociek (5:5). Na zmianie stron boisk dwa punkty więcej mieli siatkarze z Jastrzębia, błąd w ataku popełnił Ferreira (8:6). Zawiercianie stanęli, mieli problemy z przyjęciem, asem serwisowym popisał się Michał Szalacha i przewaga miejscowego zespołu wzrosła do trzech punktów (9:6). W natarciu byli gospodarze, którzy nie dali sobie wydrzeć wypracowanej przewagi, z dobrej strony pokazał się Michał Szalacha, siatkarz ten zakończył rywalizację w tym meczu punktowym blokiem na Łukaszu Swodczyku i gospodarze wygrali ten mecz 3:2.

MVP: Dawid Konarski

Jastrzębski Węgiel – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:2
(23:25, 25:17, 25:18, 26:28, 15:10)

stan rywalizacji: 1:0 dla Jastrzębskiego Węgla

JW: Fromm (17), Konarski (33), Lyneel (14), Gunia (8), Kampa (1), Hain (2), Popiwczak (libero) oraz Bucki, Rusek, Wolański, Szalacha (9) i Ferens (2)
Warta: Waliński (14), Rejno (3), Malinowski (9), Ferreira (10), Gawryszewski, Masny (4), Koga (libero) oraz Andrzejewski (libero), Dosanjh, Swodczyk (4), Żuk, Kania (8), Bociek (9) i Semeniuk (6)