Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Pewne zwycięstwo Onico Warszawa

PL: Pewne zwycięstwo Onico Warszawa

W pierwszej kolejce PlusLigi siatkarze ze stolicy Polski na wyjeździe zmierzyli się z zespołem Łuczniczki Bydgoszcz. Onico Warszawa zakończyło spotkanie w trzech setach, a gospodarzy na wyrównaną walkę stać było jedynie w premierowej odsłonie tego pojedynku.

Mecz rozpoczął się od skutecznego ataku Henrique Batagima. Nie minęło zbyt dużo czasu, by Onico Warszawa wykorzystało drobne problemy w przyjęciu rywala. Dwie bardzo dobre zagrywki Nikoli Gjorgiewa pomogły gościom osiągnąć solidną przewagę (5:2). W następnej akcji pomylili się bydgoszczanie, na co zareagował Jakub Bednaruk, prosząc o czas dla swojej drużyny. Pauza niewiele jednak dała, gdyż kolejny punkt również wpadł na konto gości. Dopiero przy stanie 7:2 Łuczniczka przełamała swoją złą serię, robiąc przejście. Bydgoszczanie zaczęli odrabiać straty po dobrym ataku Pawła Gryca oraz „czapie” w wykonaniu Wojciecha Jurkiewicza (5:8). W obu ekipach nieco szwankowało przyjęcie, dlatego od czasu do czasu atakujący musieli zmagać się z nawet potrójnym blokiem. Po kolejnym ataku Gryca na tablicy pojawił się wynik 10:7 dla klubu ze stolicy. Świetny początek meczu zaliczał wspomniany przed chwilą atakujący, który był motorem napędowym swojej drużyny, pozwalając jej utrzymywać wynik w bliskiej odległości (9:11), a jego as serwisowy znów zmniejszył stratę bydgoszczan do rywala (12:13). Wyrównanie okazało się kwestią czasu, gdyż przepychankę na siatce wygrał Batagim. Po chwili gospodarze objęli prowadzenie po skutecznym ataku Gryca (15:14). Warszawiacy dość szybko powrócili jednak na prowadzenie, głównie za sprawą skutecznego bloku w wykonaniu Jana Nowakowskiego (18:16). Obie drużyny nadal utrzymywały wynik blisko siebie, a to zwiastowało emocje w końcówce seta, choć to zespół z Warszawy miał niewielki zapas punktowy (21:19). Dobry atak z lewego skrzydła Wojciecha Włodarczyka i zepsuta po chwili przez niego zagrywka ustaliły wynik na 22:21 dla warszawiaków. W trudnym momencie dobrym atakiem popisał się świeżo wpuszczony na boisko Bartosz Filipiak, a następnie gospodarze popełnili punktowy blok, jednak sędziowie zauważyli dotknięcie siatki (24:22). W kolejnej akcji seta skończył Bartosz Kwolek.

Na początku drugiej odsłony ważną rolę odegrał Brizard, popisując się kiwką i asem serwisowym (2:0). Wypracowana przewaga utrzymywała się przez kilka następnych akcji. Bydgoszczanie znów na starcie lekko przysnęli, a przez proste błędy tracili oni punkty (2:5). Szybko jednak sytuacja zaczęła się odwracać, gdyż skuteczny atak Metodiego Ananiewa i blok zawodników z Bydgoszczy zniwelowały straty (4:5). Nie trzeba było długo czekać na remis, który padł po dość długiej akcji, zakończonej sprytnym atakiem przez Ananiewa. Goście jednak odzyskali straconą przewagę po dobrym bloku oraz dwóch skutecznych zagrywkach Włodarczyka (9:6). Warszawianie znajdowali sposób na przeciwników, a prowadzenie podopiecznych Stephane’a Antigi (zastąpionego w niedzielę przez Fabio Stortiego) powiększył skutecznym atakiem Gjorgiew, zmuszając Bednaruka do wzięcia przerwy. Po powrocie na parkiet Łuczniczka nieznacznie zmniejszyła dystans do rywala. Skutecznie z zagrywki zagrał Jakub Rohnka, co dało jego zespołowi kontakt z przeciwnikiem (11:12). Sporo problemów Adamowi Kowalskiemu sprawił po chwili Kwolek, pomagając swojej drużynie znów zdobyć solidną zaliczkę (14:11). Następne oczko również wpadło na konto gości, na co zareagował trener zespołu z Bydgoszczy, biorąc czas. Bydgoszczanie mieli problem ze skonstruowaniem akcji, a to negatywnie wpływało na ich wynik (11:16). Przewaga graczy z Warszawy nie ulegała wątpliwości. Udany blok na Filipiaku sprawił, że na tablicy pojawił się wynik 20:14. Łuczniczka sama nie pomagała sobie w walce, co obrazowała fatalnie zepsuta zagrywka przez Jurkiewicza (15:21). Bydgoszczanie byli jeszcze w stanie punktować, lecz nie mogli oni znaleźć zaczepienia do tego, by gonić rywala (18:23). Warszawianie potwierdzili swoją dominację, pewnie kończąc drugiego seta.

Trzecią odsłonę lepiej rozpoczęli przyjezdni, blokując Gryca, a następnie obie strony popsuły swoją zagrywkę. Bydgoszczanie bardzo źle radzili sobie w polu serwisowym, oddając punkty przeciwnikom (3:4). Gospodarze byli jednak w stanie poukładać swoje szyki, prowadząc wyrównany bój z oponentem, co potwierdziły skuteczne zbicia Gjorgiewa i Michała Szalachy (7:7). Łuczniczka wyszła nawet na prowadzenie, po świetnym pojedynczym bloku Ananiewa. Szybko jednak tym samym odpowiedział Andrzej Wrona, przywracając swojemu zespołowi prowadzenie (10:9). Ten sam środkowy niedługo później zatrzymał Gryca, następnie atakujący popełnił błąd w ataku, dlatego gracze ze stolicy objęli wysokie prowadzenie (13:10). Niemoc Gryca sprawiła, że do gry desygnowany został Filipiak, który również jednak spotkał się z blokiem. Złą serię chciał czasem przerwać Bednaruk, co mu się jednak nie udało. Warszawianie coraz bardziej dominowali nad przeciwnikiem, powiększając prowadzenie (16:11). Trener klubu z Bydgoszczy miał spore zmartwienie i wykorzystał on drugą przerwę taktyczną. Po niej gracze z Warszawy popełnili dwa błędy. Małe problemy Onico Warszawa przełamał dobrym zbiciem Wrona. W kolejnej akcji źle zaatakował Batagim (13:19) i bezpieczny zapas punktowy dawał warszawiakom pewność w grze, co potwierdził imponujący atak z VI strefy Włodarczyka. Ten sam gracz po chwili dołożył kolejne oczko na konto swego zespołu, wyraźnie zbliżając go do wygranej (22:15). Do końca spotkania obraz gry nie uległ zmianie, a co za tym idzie klub ze stolicy zapisał pewną wygraną na swoje konto.

Łuczniczka Bydgoszcz – Onico Warszawa 0:3
(22:25, 18:25, 18:25)

MVP: Wojciech Włodarczyk

Łuczniczka Bydgoszcz: Ananiew (9), Goas, Jurkiewicz (5), Gryc (10), Szalacha (6), Batagim (5), Kowalski (libero) oraz Filipiak (5), Sieńko, Rohnka (3) i Bobrowski
Onico Warszawa: Kwolek (7), Brizard (3), Wrona (6), Gjorgiew (10), Nowakowski (10), Włodarczyk (16), Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk, Samica i Gruszczyński (libero)