Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Onico bez straty seta z Jastrzębskim Węglem, Kwolek show

PL: Onico bez straty seta z Jastrzębskim Węglem, Kwolek show

Świetny mecz rozegrali na Torwarze siatkarze Onico Warszawa. Podopieczni trenera Stephane’a Antigi w trzech setach, z których tylko pierwszy nie kończył się na przewagi, pokonali zespół Jastrzębskiego Węgla. Na ogromne słowa pochwały zasłużył Bartosz Kwolek, który po doskonały występie odebrał też statuetkę MVP spotkania.

Siatkarze Onico Warszawa, stęsknieni za grą przed własną publicznością, podeszli do spotkania pełni koncentracji. Od samemu początku dobrze prezentował się Wojciech Włodarczyk, a skuteczna kontra Nikoli Gjorgiewa dała gospodarzom prowadzenie 6:3. Nieszczęśliwa akcja, w której poślizgnął się Jason De Rocco i fenomenalny blok Nowakowskiego na Muzaju zwiększyły przewagę warszawiaków do pięciu punktów (10:5). Jastrzębianie zaczęli od stosunkowo lekkiej zagrywki, którą nie utrudniali życia podopiecznym Stephane’a Antingi. Tymczasem zwiększenie ryzyka w polu serwisowym przeważnie kończyło się zagraniami w siatkę. Gospodarzom również przytrafiały się popsute zagrywki, a skuteczny blok duetu Muzaj – Sobala minimalnie poprawił sytuację przyjezdnych (9:13). Nie da się jednak ukryć, że inicjatywa cały czas była po stronie Onico. To gracze ze stolicy Polski dyktowali warunki i dzięki dobrze funkcjonującemu systemowi blok-obrona wyraźnie zbliżali się do zwycięstwa w premierowej partii (17:10). Bartosz Kwolek błyszczał atakami z szóstej strefy, a Jan Nowakowski i Nikola Gjorgiew dokładali swoje na zagrywce. Po drugiej stronie siatki widoczne były problemy ze skończeniem ataku, a kilka udanych akcji Salvadora Hidalgo Olivy to było zdecydowanie za mało, żeby walczyć o zwycięstwo w secie (14:22). Zawodnikom Onico dopisywały humory, co widać było między innymi po zachowaniu Damiana Wojtaszka. Mieli jednak ku temu powody, bo zagranie Vernona-Evansa było jednoznaczne z rezultatem 25:16.

Na starcie drugiej partii mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją niż w poprzedniej. Teraz to bowiem siatkarze z południa Polski objęli prowadzenie 6:3. Bardzo aktywny w obronie był Maciej Muzaj, a Oliva straszył rywali zagrywką. Potężny blok De Rocco na Gjorgiewie nie tylko dał jastrzębianom cztery punkt zaliczki (8:4), ale też skłonił trenera Antigę do wprowadzenia na boisko Sharona Vernona-Evansa. Gospodarze zaczynali popełniać coraz więcej błędów w ataku i na zagrywce, przez co ich sztab szkoleniowy poprosił o przerwę przy stanie 6:12. Bartosz Kwolek wykonał dwa potężne ataki po prostej, ale kompletnie nie szło mu jak dotąd w polu serwisowym. Z kolei goście rozegrali się na dobre we wszystkich elementach siatkarskiej sztuki. Bardzo dużo bronił Jakub Popiwczak, a każde jego odbicie stawiało podopiecznych Marka Lebedewa w korzystnym położeniu. Teraz przewaga psychologiczna z pewnością była po ich stronie, a zbudowali ją sukcesami w kilku sytuacyjnych akcjach. Mimo wszystko gospodarze nie zamierzali zejść do szatni z wynikiem remisowym i starali się cierpliwie odrabiać straty (14:18). Wejście Vernona-Evansa i Samiki nieco uspokoiło grę Onico, a as serwisowy Kwolka, który przeszedł na techniczną zagrywkę, zbliżył zespoły na trzy punkty (17:20). Chwilę później Bartosz Kwolek powrócił do siłowego serwisu i posłał dwa asy serwisowe, co w połączeniu ze skutecznym pipe’em w jego wykonaniu dało remis 20:20. Fragment gry punkt za punkt doprowadził do stanu 24:24 i wiązał się z ogromnymi nerwami. Te bardziej udzieliły się gościom, a nieskończone ataki Olivy i Muzaja dały Onico zwycięstwo 27:25.

Trzeci set różnił się od poprzednich tym, że teraz nikt nie prowadził w stosunku 6:3, a stało się to oczywiste w momencie, kiedy Vernon-Evans zdobył punkt na 4:5. W kolejnej akcji precyzyjnym atakiem popisał się Wojciech Włodarczyk i doprowadził do wyrównania. Niejednokrotnie graczom Onico przydawał się siatkarski kunszt Antoine’a Brizarda, który nawet w beznadziejnej sytuacji potrafił wystawić piłkę w sposób nieszablonowy i dać swoim kolegom szanse na zdobycie punktu (7:7). Warto odnotować, że w ekipie Jastrzębskiego Węgla w miejsce gorzej dysponowanego Macieja Muzaja od początku tego seta grał Patryk Strzeżek. Ciężar gry w ataku przeniósł się jednak na lewe skrzydło i spoczął na barkach Salvadora Hidalgo Olivy. Kubańczyk prezentował szeroki wachlarz zagrań, wśród których znalazły się potężne ataki po przekątnej i delikatne plasy po ciasnym skosie (13:10). Dzisiaj nikt nie mógł jednak odmówić cierpliwości gospodarzom. Kilka błędów własnych gości (dotknięcia siatki, przekroczenie linii środkowej) w asyście skutecznej gry warszawiaków doprowadziło do stanu 18:17 dla Onico. Popisowa akcja Wojciecha Włodarczyka, w której wykonał obronę, a następnie skończył akcję w ekwilibrystyczny sposób, sprawiła, że w dalszym ciągu to gracze z Torwaru byli bliżej zwycięstwa w tym secie (21:20). Końcówka partii to doskonały fragment gry Włodarczyka. Przyjmujący stołecznej ekipy zdobył cenny punkt po długiej wymianie, a moment później zapewnił gospodarzom piłkę meczową (24:23). Blok Jana Nowakowskiego na Olivie był ostatnim akcentem dzisiejszego spotkania. Warszawiacy zwyciężyli 28:26 i mogli cieszyć się ze zdobycia kompletu punktów.

MVP: Bartosz Kwolek

ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:16, 27:25, 28:26)

Onico: Kwolek (19), Brizard (2), Wrona (5), Gjorgiew (5), Nowakowski (10), Włodarczyk (9), Wojtaszek (libero) oraz Vernon-Evans (7), Samica i Firlej
Jastrzębski Węgiel: Muzaj (7), Kosok (2), De Rocco (12), Kampa, Sobala (2), Oliva (14), Popiwczak (libero) oraz Strzeżek (5) i Lushtaku