Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Komplet punktów dla gdańszczan

PL: Komplet punktów dla gdańszczan

W ostatnim z granych w ten weekend meczów 5. kolejki Trefl Gdańsk pokonał Chemika Bydgoszcz. Bydgoszczanie postawili się sąsiadom z tabeli, jednak nie udało im się wywieźć z Sopotu ani jednego punktu. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano libero gdańszczan – Macieja Olenderka.

Lepiej w spotkanie weszli bydgoszczanie, po sprytnym zagraniu Bartłomieja Lipińskiego prowadzili 5:2. W kolejnych akcjach pewniej prezentowali się przyjezdni, po bloku na Macieju Muzaju o czas poprosił trener Anastasi (5:8). Siatkarze Chemika grali cierpliwiej. Przy stanie 8:13 Marcina Janusza zmienił Michał Kozłowski. Efektowny atak Bartosza Filipiaka skłonił szkoleniowca gospodarzy do poproszenia o kolejny czas (8:14). Chociaż gdańszczanie starali się odrabiać straty, dystans utrzymywał się. Pojedyncze ataki po skosie Rubena Schotta na niewiele się zdały (12:16). W szeregach obu drużyn pojawiały się błędy. Gdy asa dołożył Michał Kozłowski, pierwszą przerwę wykorzystał trener Bednaruk (17:20). Nie brakowało przedłużonych akcji. W końcówce spokojniej grali gdańszczanie. Atak z drugiej piłki Nikoli Kovacevicia dał serię piłek setowych. Dwie z nich nie zostały wykorzystane, dlatego o czas poprosił Jakub Bednaruk. Autowy atak Muzaja zamknął seta.

Otwarcie drugiej partii toczyło się punkt za punkt, jednak nie brakowało błędów w polu zagrywki (6:7, 8:7). Gdy kolejny błąd z rzędu popełnili bydgoszczanie, o czas poprosił ich szkoleniowiec. Gra nie miała większego tempa. Dopiero po bloku na Muzaju Chemik złapał ponownie kontakt punktowy z rywalami (10:11). Szybko jednak serię zdobyli gospodarze. Przy stanie 14:11 Lesiuk zmienił Kovacevicia, który zaczął narzekać na uraz. Gdy w kolejnej akcji przyjezdni nie zdołali skutecznie obronić ataku przeciwników, drugi czas wykorzystał trener Bednaruk. Po drugiej stronie siatki raz za razem blok obijał Nikola Mijailović. Gra bydgoszczan posypała się, po pojedynczym bloku Macieja Muzaja Gryc i Sieńko zmienili Margarido i Filipiaka. Ta roszada niewiele wniosła do postawy zespołu. Mocny atak po skosie Macieja Muzaja i autowe zagranie Pawła Gryca dały ostatnie punkty w tym secie gdańskiemu Treflowi.

Od początku trzeciego seta za Kovacevicia wszedł Gryc. Chociaż po dwóch atakach Muzaja gospodarze prowadzili 5:3, szybko po skutecznych zagraniach Morozau i podwójnym bloku to bydgoszczanie mieli jeden punkt zaliczki (5:3, 5:6). Rozpoczęła się gra punkt za punkt. Skuteczne ataki przeplatane były prostymi błędami. Żadna z drużyn nie była w stanie zbudować nawet nieznacznej zaliczki (14:14). Dopiero po celnych atakach po skosie Mijailovicia gospodarze odskoczyli na trzy punkty, a o czas poprosił trener Bednaruk (18:15). Po nim skutecznie atakowali Szalacha, Lipiński i Filipiak, a grę przerwał Andrea Anastasi (18:18). Bydgoszczanie poszli za ciosem i po autowym ataku Patryka Niemca prowadzili już 22:20. Dobre wejście Grzyba i Jakubiszaka pozwoliło Treflowi wyrównać (22:22). Gdy skuteczny atak dołożył Muzaj, drugi raz przerwę wykorzystał Jakub Bednaruk. Passę rywali przerwał dopiero atak przez środek Morozau. Punkty w końcówce padały po błędach, ostatni z nich popełnił Filipiak.

Otwarcie czwartej partii to na przemian skuteczne ataki i błędy w polu zagrywki Trefla (7:7). Gdy bydgoszczanie zapisali na swoim koncie dwa punktowe bloki, o czas poprosił trener Anastasi (11:9). Ze zmiennym szczęściem punktował Paweł Gryc. Po asie Macieja Muzaja gospodarze ponownie doprowadzili do remisu (13:13). Seria przy zagrywkach gdańskiego atakującego trwała, dlatego grę przerwał trener Bednaruk (15:13). Dopiero atak po skosie Lipińskiego pozwolił Chemikowi zrobić przejście. Inicjatywa wciąż leżała po stronie gospodarzy, po asie Schotta drugi czas wykorzystał szkoleniowiec bydgoszczan (17:14). Dobra gra przez środek Michała Szalachy nie wystarczała. Gdańszczanie grali konsekwentnie. Chociaż w ich grze pojawiały się błędy, nie przeszkodziły one Treflowi w odniesieniu wyraźnego zwycięstwa. Mecz zamknął atak przez środek Piotra Nowakowskiego.

MVP: Maciej Olenderek

Trefl Gdańsk – BKS Chemik Bydgoszcz 3:1
(23:25, 25:17, 26:24, 25:21)

Trefl: Nowakowski (8), Janusz, Niemiec (4), Mijailović (17), Muzaj (19), Schott (14), Olenderek (libero) oraz Kozłowski (1), Jakubiszak (3) i Grzyb (2)
Chemik: Lipiński (11), Margarido (1), Kovacević (5), Szalacha (8), Filipiak (21), Morozau (13), Kowalski (libero) oraz Gryc (6), Lesiuk, Sieńko i Siwicki