Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Hit kolejki dla warszawian

PL: Hit kolejki dla warszawian

W hicie 22. kolejki ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmowała zespół ONICO Warszawa. Pierwszy set pewnie wygrali podopieczni Stephane’a Antigi, jednak druga odsłona spotkania padła łupem kędzierzynian. Kolejne dwie bardzo zacięte partie wygrali jednak siatkarze ze stolicy i to do nich trafiają cenne trzy punkty.

Po asie serwisowym Bartosza Kwolka warszawianie objęli dwupunktowe prowadzenie już na początku spotkania. Wprawdzie po autowym uderzeniu Piotra Łukasika gospodarze szybko wyrównali, ale ponownie większy bieg włączyli przyjezdni i głównie za sprawą Bartosza Kurka wypracowali sobie aż cztery „oczka” przewagi. Trener Andrea Gardini zmuszony był poprosić o przerwę, gdyż jego podopieczni popełniali stosunkowo dużo jak na nich błędów własnych. Ataki na środku siatki najpierw Mateusza Bieńka, a zaraz potem Łukasza Wiśniewskiego zniwelowały różnicę do dwóch punktów, niemniej kiedy kilka akcji później zatrzymany został Łukasz Kaczmarek, ponownie na wysokim prowadzeniu 15:10 byli zawodnicy ONICO. Seria straconych punktów przez kędzierzynian nie przytrafiała im się często w tym sezonie, a po uderzeniu z krótkiej Grahama Vigrassa na tablicy wyników było 11:19. Wysokiej przewagi nie oddali już do końca i po zagraniu blok-aut Kwolka mieli aż siedem piłek setowych. Udało im się wykorzystać już pierwszą, kiedy Kwolek posłał punktową zagrywkę.

W drugim secie od początku gra toczyła się punkt za punkt. Pierwsze dwupunktowe prowadzenie udało się uzyskać zawodnikom ZAKSY po asie serwisowym Mateusza Bieńka przy stanie 7:5. Dodatkowo kiedy tuż za blok splasował piłkę Łukasz Kaczmarek, różnica ta jeszcze wzrosła. Sytuacja w tym spotkaniu się odwróciła i to miejscowi nadawali w tej partii rytm gry. Po tym jak zatrzymali Piotra Łukasika, mieli aż pięć punktów przewagi i trener Stephane Antiga musiał zacząć rotować składem, gdyż jego podopieczni wyraźnie stanęli. Różnica ta utrzymywała się przez całą środkową część seta i nieznacznie wzrosła po uderzeniu w dziewiąty metr boiska Kaczmarka (17:11). Ktoś, kto myślał, że to już był koniec emocji w drugiej odsłonie spotkania, był w błędzie. Najpierw po skończeniu kontrataku przez Nikołaja Penczewa oraz dwóch asach serwisowych Bartosza Kurka siatkarze ze stołecznego klubu zmniejszyli różnicę do dwóch „oczek”, by chwilę później doprowadzić do remisu po 23. Jednak dwa kolejne punkty zdobył atakiem i zagrywką Bieniek, dzięki czemu pogoń ta okazała się nieskuteczna, a gospodarze wyrównali stan rywalizacji.

Niedokładne przyjęcie zagrywki Grahama Vigrassa przez Rafała Szymurę pozwoliło warszawianom wyjść na prowadzenie 5:2. Wprawdzie bo błędzie rozegrania Antoine Brizarda nieznacznie ono zmalało, ale już kilka akcji później kontratak wykorzystał Bartosz Kurek i ponownie różnica na korzyść przyjezdnych wynosiła trzy „oczka”. Wicemistrzom Polski udało się odrobić starty do swoich rywali po ataku Łukasza Kaczmarka, niemniej z remisu nie cieszyli się długo, gdyż najpierw kontrataki wykorzystali obaj środkowi ONICO, a następnie nie trafił w pomarańczowe Aleksander Śliwka (11:15). Rozgrywający dobre zawody Mateusz Bieniek zmniejszył stratę swojego zespołu do dwóch punktów, a różnica ta utrzymywała się przez dłuższy czas trwania seta. Dopiero w samej końcówce techniczne uderzenie Śliwki pozwoliło kędzierzynianom nawiązać kontakt punktowy ze swoim rywalem, jednak było to wszystko, na co było stać miejscowych. Trzy ostatnie akcje padły łupem gości i to oni całkowicie zasłużenie wygrali trzeciego seta do 21 i prowadzili w całym meczu 2:1.

Podobnie jak w drugiej partii po równym otwarciu seta przez oba zespoły w okolicach ósmego punktu ekipa Gardiniego wypracowała sobie trzypunktowe prowadzenie. Jednak najpierw techniczne uderzenie Bartosza Kwolka, a kilka akcji później as serwisowy Bartosza Kurka doprowadziły szybko do remisu. Kiedy kolejny punkt z zagrywki zdobył MVP mistrzostw świata gospodarze zmuszeni byli poprosić o przerwę, gdyż ich rywale po raz kolejny niebezpiecznie się rozkręcali (11:12). Z każdą akcją pod siatką zaczynały grać coraz większe emocje. W ekipie gości Kurek był nie do zatrzymania i francuski rozgrywający nie silił się na rozgrywanie piłki, tylko wystawiał ją coraz częściej do swojego pewniaka. Kiedy zdecydował się posłać piłkę do Andrzeja Wrony, środkowy nie skończył, co momentalnie wykorzystali przyjezdni (19:18). Mecz przypominał w tej części seta pojedynek ZAKSA kontra Kurek, a polski atakujący kończył wszystko co dostał. Ostatecznie po zatrzymaniu przez podwójny blok Łukasza Kaczmarka to goście rozstrzygnęli losy tego spotkania na swoją korzyść, wywożąc z Kędzierzyna-Koźla jakże cenne trzy punkty.

MVP: Bartosz Kwolek

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 1:3
(17:25, 25:23, 21:25, 23:25)

ZAKSA: Kaczmarek (23), Bieniek (13), Śliwka (12), Wiśniewski (8), Szymura (5), Toniutti, Zatorski (libero) oraz Koppers (1), Shaw, Sacharewicz, Stępień i Kalembka