Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Espadon wygrał w Zawierciu i odskoczył od strefy barażowej

PL: Espadon wygrał w Zawierciu i odskoczył od strefy barażowej

Niezwykle ważne trzy punkty zdobyli w Zawierciu siatkarze Espadonu Szczecin. Podopieczni trenera Michała Mieszko Gogola pokonali Wartę na jej terenie 3:1, ale całe spotkanie było niezwykle zacięte, co zwiastował już pierwszy set wygrany przez szczecinian 33:31. Espadon odskoczył na trzy punkty od MKS-u Będzin i strefy spadkowej, ale do końca rundy zasadniczej jeszcze dwie kolejki.

Mecz nieszczęśliwie rozpoczął się dla rozgrywającego Espadonu Szczecin. Tomasz Kowalski już w drugiej akcji tego spotkania doznał kontuzji kostki i musiał opuścić boisko (0:2). W początkowej fazie seta oba zespoły popełniały sporo błędów (6:5). W powietrzu można było wyczuć ciężar gatunkowy tej potyczki. W Zawierciu byliśmy świadkami wielu długich wymian, które podrywały kibiców do głośnego dopingu (14:14). Aluron Virtu Warta po asie serwisowym Grzegorza Boćka odskoczyła rywalom na dwa „oczka” (18:16). Chwilę później po skutecznej kontrze gospodarzy o czas poprosił Michał Mieszko Gogol (20:17). Przerwa przyniosła oczekiwane skutki. Atak po bloku Bartłomieja Klutha zmusił trenera Emanuele Zaniniego do przerwania gry (22:22). W końcówce rozgrywający często wykorzystywali swoich środkowych, którzy odwdzięczali się skutecznymi zbiciami (25:25). Przy stanie 27:27 zawodnicy zaprezentowali fenomenalną wymianę zakończoną atakiem Marcina Wiki. Jednak po wideoweryfikacji zawiercian punkt powędrował na ich konto (28:27). Decyzja ta rozsierdziła nieco gości ze Szczecina, którzy po ataku Janusza Gałązki zwyciężyli 33:31.

Espadon kontynuował swoją dobrą grę na początku drugiego seta (4:1). Świetna seria zagrywek Davida Smitha pozwoliła zawiercianom błyskawicznie doprowadzić do remisu (5:5). Pewny atak z środka Łukasza Swodczyka dał Warcie dwupunktową przewagę (10:8). Szczecinianie szybko wyrównali, a po kontrowersjach związanych z decyzją sędziego chwilowo wyszli na prowadzenie (14:12). W drugiej partii Jurajscy Rycerze kapitalnie prezentowali się w bloku, a jeden z nich dał im ponownie dwupunktowe prowadzenie (17:15). W końcówce Espadonowi udało się po raz kolejny doprowadzić do remisu (21:21). Aluron Virtu miała już dwie piłki setowe, jednak Swodczyk nie mógł skończyć swoich ataków i tak jak w pierwszym secie gra toczyła się na przewagi (24:24). Punktowy blok Grzegorza Boćka pozwolił gospodarzom wyrównać stan tego meczu (26:24).

Po dziesięciominutowej przerwie zawodnicy znów zaserwowali nam wyrównany początek (4:4). Zawiercianie po asie serwisowym Grzegorza Pająka odskoczyli rywalom na trzy punkty (8:5). Mimo coraz lepszej gry Espadonu wśród gospodarzy prym wiódł Matej Patak i to dzięki niemu Warta wciąż miała choćby minimalną zaliczkę (12:10). Zawodnicy obu ekip w środkowej fazie seta urządzili sobie festiwal zepsutych zagrywek (17:17). Dobrą zmianę dał Jeffrey Menzel i po jego skutecznym ataku szczecinianie objęli prowadzenie (20:19). Świetny blok kapitana Espadonu zmusił szkoleniowca gospodarzy do przerwania gry (23:20). Seta atakiem po bloku zakończył Kluth (25:21).

Czwarta partia to kolejny w tym meczu wyrównany początek (4:4). Wyśmienicie do gry wprowadził się Hugo de Leon, którego zagrywki pozwoliły Warcie uciec rywalom na dwa „oczka” (8:6). W ten sam sposób gospodarzom odpowiedział Eemi Tervaportti, którego kąśliwe zagrywki pozwoliły Espadonowi wyjść na prowadzenie (13:11). Jurajscy Rycerze mimo to nie poddawali się i wrócili do swojej dobrej gry (15:15). W hali przy ulicy Blanowskiej emocje sięgały zenitu, a zawodnicy i trenerzy coraz częściej podważali decyzje sędziów, którzy po jednym z challenge’ów bardzo długo konsultowali ze sobą decyzję (19:20). Espadon po ataku Bartosza Gawryszewskiego wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (23:21) i nie oddał go do końca spotkania (25:23).

MVP: Bartosz Gawryszewski

Aluron Virtu Warta Zawiercie – Espadon Szczecin 1:3
(31:33, 26:24, 21:25, 23:25)

Warta: Swodczyk, Żuk, Bociek, Pająk, Smith, Patak, Koga (libero) oraz de Leon, Zajder, Kaczorowski, Popik, Długosz i Andrzejewski (libero)
Espadon: Gałązka, Kluth, Kowalski, Ruciak, Wika, Gawryszewski, Mihułka (libero) oraz Tervaportti, Malinowski i Menzel