Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Czwarta wygrana ZAKSY, lider wciąż bez straty punktowej

PL: Czwarta wygrana ZAKSY, lider wciąż bez straty punktowej

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali po raz czwarty i wciąż przewodzą tabeli PlusLigi. Podopieczni trenera Andrei Gardiniego wygrali tym razem przed własną publicznością 3:0 z Treflem Gdańsk. Jako jedyne mogą się po czterech kolejkach ekstraklasy pochwalić kompletem punktów i tylko jednym straconym setem.

Pojedynczy blok Piotra Nowakowskiego na Mateuszu Bieńku dał dwupunktowe prowadzenie jego drużynie. Nie trwało ono jednak długo, gdyż po błędzie rozegrania przez Marcina Janusza i zablokowaniu Nikoli Mijailovicia na tablicy wyników zrobiło się 7:6. As serwisowy Bieńka dodatkowo przewagę tę powiększył. W ekipie gdańszczan dobre zawody rozgrywał Maciej Muzaj, jednak to po jego autowym ataku trener Andrea Anastasi zmuszony był poprosić o czas, gdyż gospodarze uciekli już na trzy „oczka”. Przerwa ta przyniosła spodziewany efekt, gdyż zaraz po niej jego podopieczni zdobyli trzy punkty z rzędu i na tablicy wyników było po 15. Wydawało się jednak, że to kędzierzynianie kontrolują przebieg tego seta, ponieważ ponownie powrócili do dwupunktowej przewagi i grali bardzo pewnie w ataku. Problemy w przyjęciu ich rywali nie pozwalały Januszowi rozgrywać piłki, tylko musiał wystawiać ją do Muzaja, który stracił skuteczność (23:19). Ostatni punkt w premierowej odsłonie meczu zdobył atakiem ze środka Bieniek, dzięki czemu to miejscowi mogli się cieszyć z prowadzenia 1:0.

Drugiego seta lepiej rozpoczęli wicemistrzowie Polski, którzy po ataku Łukasza Kaczmarka i punktowej zagrywce Mateusza Bieńka prowadzili 3:0. Kiedy Sam Deroo kiwnął w końcówkę boiska, trener Anastasi poprosił o przerwę dla swojej drużyny. Problemy Aleksandra Śliwki najpierw w przyjęciu, a potem w ataku zmniejszyły przewagę jego ekipy do jednego „oczka”, a chwilę później po asie serwisowym Wojciecha Grzyba było już 11:10 dla zawodników Trefla. Błędy własne przyjezdnych powodowały, że jeżeli tylko odrabiali straty i wychodzili na prowadzenie, to od razu je tracili. W środkowym fragmencie seta żadna z drużyn nie potrafiła jednak wypracować sobie choćby dwupunktowego prowadzenia. Blisko tego byli gdańszczanie, ale po bardzo długiej akcji ostatecznie punkt zdobył Kaczmarek, który był najlepiej punktującym zawodnikiem tego spotkania (18:18). Końcówka seta należała jednak do gospodarzy. Pomyłka w ataku Rubena Schotta oraz dwa bloki zawodników ZAKSY pozwoliły im wygrać drugą odsłonę spotkania do 24. Siatkarze z Trójmiasta mają czego żałować, gdyż trochę na własne życzenie przegrali tę partię.

Przyjezdni szybko rozpoczęli trzeciego seta od prowadzenia 3:1, ale równie prędko je stracili. Wejście na boisko Miłosza Hebdy na niewiele się zdało, gdyż już w pierwszej akcji zawodnik ten został zablokowany, a w kolejnej ustrzelony zagrywką przez Łukasza Kaczmarka (10:7). Kiedy w kontrataku piłkę skończył Mateusz Bieniek, sytuacja gdańszczan wydawała się być trudna, gdyż czteropunktowe prowadzenie gospodarzy przy tak wyrównanym spotkaniu wydawało się być solidną zaliczką. Przyjezdni za sprawą ataku po skosie Macieja Muzaja zmniejszyli różnicę punktową najpierw do dwóch, a po mocnym zbiciu Wojciecha Grzyba do jednego „oczka”. Kiedy Sam Deroo zatrzymał Muzaja pojedynczym blokiem, zrobiło się 19:16 i zawodnicy Andrei Gardiniego pewnie zmierzali po kolejne trzy punkty. Siatkarze Trefla zebrali się jednak ponownie do odrabiania strat i po ataku Muzaja im się to udało. Wykorzystany kontratak przez Szymona Jakubiszaka dał im nawet prowadzenie 21:20. Decydujący dla tego spotkania okazał się blok Mateusza Sacharewicza na Rubenie Schocie, który dał jego drużynie dwie piłki meczowe. Kędzierzynianie wykorzystali tę drugą, dzięki czemu zgarnęli komplet punktów i w dalszym ciągu pozostają niepokonaną drużyną w sezonie.

MVP: Łukasz Kaczmarek

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0
(25:21, 26:24, 25:23)

ZAKSA: Kaczmarek (18), Toniutti (2), Bieniek (9), Śliwka (6), Deroo (13), Sacharewicz (6), Zatorski (libero) oraz Stępień, Koppers i Szymura R.
Trefl: Nowakowski (8), Grzyb (6), Janusz (3), Mijailović (11), Muzaj (16), Schott (5), Olenderek (libero) oraz Jakubiszak (1) i Hebda