Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Cenne zwycięstwo GKS-u Katowice w Olsztynie

PL: Cenne zwycięstwo GKS-u Katowice w Olsztynie

Trzy punkty na swoje konto zapisali siatkarze GKS-u Katowice w meczu z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Olsztynianie poza trzecim setem nie byli w stanie przeciwstawić się swoim rywalom i zeszli z boiska pokonani. Dzięki tej wygranej GKS znalazł się na ósmym miejscu w tabeli, a AZS spadł na dziesiątą lokatę.

Mecz z GKS-em olsztynianie rozpoczęli od prowadzenia 4:2, w ataku dobrze spisał się Paweł Pietraszko. Goście z Katowic wyrównali na 4:4 i obie drużyny grały punkt za punkt, obie też popełniły błędy w polu zagrywki. Po tym jak dwukrotnie zapunktował Paweł Pietraszko AZS ponownie prowadził 12:10, następnie do głosu doszli podopieczni Piotra Gruszki. Punktował Gonzalo Quiroga, na zagrywce nieźle spisał się Emanuel Kohut i przy prowadzeniu 15:13 GKS-u o przerwę na żądanie poprosił trener Michał Mieszko Gogol. Przyjezdni popełnili mniej błędów własnych, zdobyli punkty w kontratakach, po tym jak na siatce zapunktował Marcin Komenda przewaga katowiczan wzrosła do czterech punktów (20:16). W drużynie z Olsztyna szwankowało przyjęcie, co przełożyło się na ich grę w ataku, motorem napędowym katowickiej ekipy był Tomas Rousseaux, po jego kontratakach goście prowadzili 23:17. Seta atakiem zakończył Karol Butryn i przyjezdni prowadzili w meczu 1:0.

W drugiej partii spotkania na początku prowadzili przyjezdni 6:2, ekipa gospodarzy w dalszym ciągu popełniła wiele błędów własnych. Podopieczni trenera Piotra Gruszki grali skutecznie na siatce oraz w bloku. Reprymenda trenera Gogola na niewiele się zdała, stroną dyktującą warunki gry na boisku byli siatkarze z Katowic. GKS odrzucił swoich rywali od siatki, a olsztynianie nie potrafili w żaden sposób im się przeciwstawić. Po dwóch asach serwisowych Marcina Komendy tablica wyników wskazała rezultat 16:9 dla gości. Set miał jednostronny przebieg, a goście seriami zdobyli punkty i po asie serwisowym Karola Butryna ich przewaga wzrosła do ośmiu punktów (21:13). Dopiero w końcówce gospodarze zdobyli kilka punktów z rzędu, ale ich zryw okazał się mocno spóźniony. Podobnie jak to miało miejsce w pierwszej odsłonie meczu zmagania zakończył Karol Butryn

W trzeciej partii spotkania na boisku w drużynie AZS-u w miejsce Pawła Pietraszki pojawił się Sebastian Warda. Goście w dalszym ciągu lepiej spisywali się w ataku, po zbiciach Quirogi prowadzili oni 7:5. AZS zdołał wyrównać stan seta na 7:7, ciężar gry wziął na siebie Jakub Urbanowicz, punktował ze skrzydeł i dzięki niemu AZS odrobił straty i wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (11:9). Ten sam zawodnik popisał się trudnymi zagrywkami, z piłki przechodzącej punkt zdobył Miłosz Zniszczoł i ekipa z Warmii i Mazur prowadziła 16:13. Tym razem to drużyna z Górnego Śląska była w odwrocie, popełniła błędy własne i przegrywała 14:18. Swoją skuteczność w atakach ze skrzydeł odzyskali Marcin Wika oraz Jan Hadrava, przewaga AZS-u wzrosła do pięciu punktów. Goście pomimo usilnych starań i ambitnej gry w końcówce seta nie zdołali odrobić strat i przegrali tego seta w stosunku 21:25.

W kolejnym secie tego meczu GKS po kontrataku Tomasa Rousseaux prowadził 5:2 i o przerwę poprosił trener Michał Mieszko Gogol. Przyjezdni nadal bardzo dobrze spisali się w bloku, kontrataki zamieniali w punkty i po kolejnym asie Karola Butryna wypracowali sobie pięciopunktową przewagę (11:5). Był to moment zwrotny tego seta oraz całego meczu, przyjezdni poszli za ciosem i raz za razem ich prowadzenie rosło, podobnie jak to miało miejsce w trzecim secie nie podlegało żadnej dyskusji. Atak Rousseaux dał gościom dziesięciopunktową przewagę (20:10). Seta oraz mecz atakiem zakończył niezawodny Karol Butryn.

MVP: Bartosz Mariański

Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 1:3
(19:25, 18:25, 25:21, 15:25)

AZS: Hadrava (19), Wika (6), Zniszczoł (3), Kapelus (3), Pietraszko (8), Woicki, Żurek (libero) oraz Kańczok (1), Urbanowicz (12) i Warda
GKS: Krulicki (8), Butryn (19), Komenda (5), Rousseaux (20), Quiroga (), Kohut (12), Mariański (libero) oraz Fijałek, Woch, Krzysiek i Sobala (1)