Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Piotr Karlik: Waga przygotowania fizycznego jest duża

Piotr Karlik: Waga przygotowania fizycznego jest duża

– Miałem okazję pracować ze sportowcami na różnym poziomie profesjonalizmu, od tych występujących na poziomie ekstraklasy po amatorów i różnice motoryczne między zawodnikami szczeblami rozgrywkowymi były znaczące. Dzięki lepszej pracy motorycznej jesteśmy w stanie wejść na wyższy poziom, a z drugiej strony należy ciągle pamiętać, że w siatkówce, dyscyplinie sportu bardzo trudnej technicznie, aspekty związane z taktyką czy techniką odbicia piłki będą kluczowe – powiedział nowy trener przygotowania motorycznego GKS-u Katowice, Piotr Karlik.

Dlaczego zdecydowałeś się na podjęcie pracy w naszym klubie?Piotr Karlik: Po zakończeniu mojej pracy w klubie z Dąbrowy Górniczej przez ostatni rok zajmowałem się w ramach własnej działalności różnymi sportowcami, nie tylko siatkarzami. Kiedy nadarzyła się okazja do powrotu do pracy w klubie siatkarskim, nie wahałem się ani chwili. To jest właśnie to, co chcę robić i w czym chcę się rozwijać.

Co odróżnia przygotowanie motoryczne w siatkówce od pracy w innych dyscyplin sportu?

– Fundamenty treningu siłowego są niezmienne od lat i każdy z nich korzysta, natomiast w każdej dyscyplinie następuje specjalizacja. W siatkówce polega ona między innymi na tym, by dbać o tylną taśmę w ciele człowieka równie dobrze, jak o przednią. Do tego dochodzi obciążenie barków i związana z tym praca nad wzmocnieniem stożków rotatorów, a także dbanie o kolana, które po setkach skoków są szczególnie narażone na urazy. Moim głównym zadaniem w pracy z zespołem jest zapobieganie wszelkim kontuzjom, ale też jak największe wykorzystanie możliwości zawodników i wyciśnięcie z nich jak najwięcej. Będę też odpowiadał w pewnej mierze za to, jak wysoko nasi siatkarze będą skakali i jak szybko będą się przemieszczali po boisku.

Pracowałeś z drużyną siatkarek MKS-u Dąbrowa Górnicza. Jak bardzo różni się praca trenera przygotowania motorycznego z kobietami od tej z mężczyznami?

– Różnic jest wiele, a najistotniejszą jest głowa, tak zwany mental. Do kobiet nieco inaczej się dociera, przede wszystkim trzeba umieć wsłuchać się w ich potrzeby i pozwolić sobie na pewną elastyczność w pracy. Natomiast u mężczyzn niezbędne jest trzymanie żelaznej dyscypliny. Jeśli chodzi o aspekty fizyczne, to nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że kobiety są słabsze, wolniejsze i mniej dynamiczne od mężczyzn, do tego są bardziej podatne na urazy, na co wpływ ma między innymi układ hormonalny. Trzeba zwracać na to uwagę.

Niektórzy są zdania, że przygotowanie fizyczne w każdym sporcie jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, zaś inni twierdzą, że na pewnym poziomie jego jakość nie ma aż takiego znaczenia. Jakie jest twoje zdanie?

– To, że waga przygotowania jest duża, nie ulega wątpliwości. Miałem okazję pracować ze sportowcami na różnym poziomie profesjonalizmu, od tych występujących na poziomie ekstraklasy po amatorów i różnice motoryczne między zawodnikami szczeblami rozgrywkowymi były znaczące. Dzięki lepszej pracy motorycznej jesteśmy w stanie wejść na wyższy poziom, a z drugiej strony należy ciągle pamiętać, że w siatkówce, dyscyplinie sportu bardzo trudnej technicznie, aspekty związane z taktyką czy techniką odbicia piłki będą kluczowe. Jako trener mogę potwierdzić, że dobre przygotowanie fizycznie wpływa nie tylko na ciało, ale i na głowę sportowca.

GKS Katowice zaczyna sezon od starcia z Asseco Resovią Rzeszów, czyli klubem, z którym byłeś związany na początku swojej sportowej kariery. Powoli odliczasz dni do tego spotkania?

– Póki co nie myślę o starcie sezonu, przed nami jest jeszcze jedenaście tygodni pracy i na tym się skupiam. W tym okresie wymaga się ode mnie szczególnego przyłożenia się do obowiązków, bo w czasie przygotowań sporo będzie zależało ode mnie. Nie wybiegam w przyszłość, ale tuż przed startem rozgrywek na pewno będę odliczał dni do pierwszego meczu.

Jakie są twoje osobiste cele na nadchodzący sezon?

– Marzeniem każdego trenera odpowiedzialnego za motorykę i przygotowania fizyczne jest sezon bez poważnych kontuzji. A drugim takim celem jest sprawienie, by zawodnicy w dniu każdego meczu czuli się dobrze, świeżo i żeby byli w stanie dać z siebie sto procent.

źródło: siatkowka.gkskatowice.eu

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved