Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Piotr Gruszka: Chcę, by chłopaki się rozwijali

Piotr Gruszka: Chcę, by chłopaki się rozwijali

Beniaminek PlusLigi, GKS Katowice, radzi sobie w siatkarskiej ekstraklasie całkiem dobrze. W ostatnim spotkaniu jednak Skra Bełchatów spisywała się lepiej od rywali i to dość wyraźnie. Mimo to podopieczni Piotr Gruszki celują w kolejne spotkania i wygrane. – To są młodzi ludzie, kilku z nich na pewno po raz pierwszy miało okazję grać z takimi przeciwnikami w takiej atmosferze. Teraz musimy przygotować się do meczu w Gdańsku i tam powalczyć o zwycięstwo – zapewnił szkoleniowiec GKS-u Katowice.

GKS pokazał już, że potrafi nawiązać walkę z najlepszymi, a w meczu ze Skrą oddał trochę pole rywalom. Chyba nie takiego przebiegu spotkania spodziewaliście się w Bełchatowie?Piotr Gruszka:Na pewno wiedzieliśmy, a w szczególności ja, gdzie przyjeżdżamy i z kim się zmierzymy. W dodatku Skra zagrała całe spotkanie podstawowym składem, który obecnie ma najmocniejszy. Dla nas w naszej sytuacji najważniejsze jest to, by się rozwijać. Jesteśmy beniaminkiem ligi, niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zagrać z zawodnikami o takim potencjale, co było czasami widać po ich minach, gdy któryś z rywali uderzył półtora metra nad siatką. Ale to jest normalne i my by się rozwijać, musimy grać to, co się da grać na daną chwilę i walczyć o każdą piłkę do samego końca.

Najbliżej Skry byliście w ostatniej partii, czego w niej zabrakło?

W trzecim secie były okresy, w których graliśmy bardzo fajnie i może nie to, że kontratakowaliśmy na tyle, ile powinniśmy, ale staraliśmy się zaczepić w grze ze Skrą i doprowadzić do zaciętej końcówki. Tę z kolei przegraliśmy przez dwie kiwki w środku boiska. I to są elementy, w których nie ma znaczenia, kto jak gra i jak wysoko skacze od siatki. I tutaj mam trochę niedosyt, że przez swoje elementy, swoje zachowania, proste techniczne niedociągnięcia nie potrafiliśmy nawiązać większej walki i zdobyć czegoś więcej.

Wspomniałeś o potężnych uderzeniach bełchatowian. Rzeczywiście w tym spotkaniu pokazali kilka naprawdę świetnych ataków. Takie akcje mogły podłamać drużynę beniaminka ligi?

Ja chłopaków uczulałem właśnie na to. Siatkówka jest na tyle uniwersalna, że nie ma teraz znaczenia, czy ktoś atakuje potężnie 1,5 metra nad siatką, czy obije blok – bo punkty są za to takie same. To, co już powiedziałem zespołowi, większą irytację w naszym zespole budziły sytuacje, które zależały od nas, czyli te błędy w wystawie lub asekuracji, niedokładne aczkolwiek łatwe przyjęcie. To są elementy, które nas denerwowały najbardziej. Zdajemy sobie sprawę z tego, z czym mamy problemy, są to przede wszystkim parametry fizyczne i dobrze o tym wiemy. Każdy jednak ma swoje argumenty za oraz słabsze strony i na nich się skupiamy. Chłopaki na pewno nie podłamywali się tym. To są młodzi ludzie, kilku z nich na pewno po raz pierwszy miało okazję grać z takimi przeciwnikami w takiej atmosferze. Teraz musimy przygotować się do meczu w Gdańsku i tam powalczyć o zwycięstwo.

Były jednak krótkie momenty, w których GKS spisywał się naprawdę dobrze. Będziesz miał za co pochwalić swoich zawodników po tym meczu?

To nie działa u nas na zasadzie, że chwalę bądź ganię. Przede wszystkim mój zespół wie, czego od niego oczekuję, bo chcę, by chłopaki się rozwijali. Nie chcę, by grali tylko dla samej gry. Na przykład Rafał Sobański jest zawodnikiem, który przeszedł praktycznie wszystkie szczeble od czwartej ligi do siatkarskiej ekstraklasy. On na samym początku rzeczywiście zderzył się ze ścianą, ale rozwija się i to widać, co jest bardzo fajne. Będę pomagał ile będę mógł, także mentalnie. Trening jest niezwykle ważny, ale w wielu przypadkach strona mentalna również odgrywa bardzo dużą rolę. Chciałbym, by tacy zawodnicy właśnie ten swój czas w PlusLidze wykorzystali jak najlepiej, rozwinęli się i mieli satysfakcję, że mogą grać w tej najwyższej i najlepszej lidze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-11-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved