Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Piotr Dudek zakończył karierę sędziowską

Piotr Dudek zakończył karierę sędziowską

fot. Katarzyna Antczak

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali Espadon Szczecin 3:0 w spotkaniu 16. kolejki PlusLigi. Tym meczem zakończył swą bogatą karierę najlepszy polski sędzia siatkarski ostatnich lat – Piotr Dudek.

Piotr Dudek pochodzi z Żołyni. W roli arbitra siatkówki zadebiutował już pod koniec lat siedemdziesiątych, a w latach dziewięćdziesiątych został sędzią międzynarodowym. Prowadził mecze podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), dwóch turniejów finałowych mistrzostw świata mężczyzn (2010, 2014), dwóch Pucharów Świata (2011, 2015) oraz pięciu turniejów mistrzostw Europy (2007, 2009, 2011, 2013 i 2015); sędziował również wiele spotkań Ligi Światowej, w której zadebiutował w 2006 roku. Był także arbitrem spotkań polskiej ekstraklasy mężczyzn, ekstraklasy kobiet oraz meczów Serie A. W październiku poprowadził finał Klubowych Mistrzostw Świata siatkarek, w którym turecki Eczacibasi Vitra Stambuł zmierzył się z włoskim Pomi Casalmaggiore.Jestem inżynierem, skończyłem elektrykę i mechatronikę na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Warszawskiej. Uczę w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku przedmiotów mechatronicznych. Mechanika, mechatronika i programowanie – właśnie takich przedmiotów uczę. Większość moich znajomych myśli, że uczę wychowania fizycznego. Wcześniej przez siedem lat prowadziłem lekcje wf w szkole podstawowej, nie mając kwalifikacji, bo wtedy tak można było. Uczyłem też matematyki. Później przeniosłem się do Leżajska do technikum i uczę swoich kierunków – przyznał słynny sędzia w jednym z wywiadów.

W 2016 roku, ze względu na wiek (55 lat), musiał zakończyć karierę arbitra i nie będzie już prowadził spotkań na szczeblu centralnym i międzynarodowym. W piątkowy wieczór Piotra Dudka pożegnali m.in. wiceprezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. Wojciech Czayka, członek Prezydium Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przewodniczący Wydziału Sędziowskiego PZPS Wojciech Maroszek i główny komisarz PlusLigi Cezary Matusiak. Ostatnie spotkanie sędziego Dudka (które poprowadził wspólnie z Pawłem Burkiewiczem) nie było wielkim widowiskiem. Mistrzowie Polski – siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – pewnie ograli we własnej hali Espadon Szczecin 3:0.

Wraz z Piotrem Dudkiem sędziowską karierę na szczeblu centralnym zakończyło trzech innych arbitrów – Andrzej Kuchna, Andrzej Kileński i Katarzyna Mieszkowska.

źródło: polsatsport.pl, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-01-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved