Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Piotr Dudek sędzią turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro

Piotr Dudek sędzią turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro

fot. Cezary Makarewicz

Piotr Dudek, sędzia klasy międzynarodowej, został oficjalnie nominowany do prowadzenia meczów XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. – Najpierw przyszedł list od prezydenta FIVB Ary Gracy, a następnie otrzymałem oficjalną nominację Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Od wczoraj czuję się olimpijczykiem – powiedział Piotr Dudek.

– Jestem inżynierem, skończyłem elektrykę i mechatronikę na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Warszawskiej. Uczę w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku przedmiotów mechatronicznych. Mechanika, mechatronika i programowanie – właśnie takich przedmiotów uczę. Większość moich znajomych myśli, że uczę wychowania fizycznego. Wcześniej przez siedem prowadziłem lekcje wuefu w szkole podstawowej, nie mając kwalifikacji, bo wtedy tak można było. Uczyłem też matematyki. Później przeniosłem się do Leżajska do technikum i uczę swoich kierunków – powiedział polski sędzia.Sędziuje od 1978 roku. Na pytanie zadane w trakcie mistrzostw świata, które odbyły się w Polsce w 2014, czy nie ma już dość siatkówki, odpowiedział: – Tak nie można mówić. Jednak czasem jestem po prostu zmęczony. Teraz akurat jestem w czołówce sędziów europejskich i na świecie wobec tego sędziuję mistrzostwa Europy czy świata. Natomiast jeśli były wolne wakacje, to potem szło się z radością po przerwie do sędziowania. Teraz po mistrzostwach zaczyna się liga, do tego jeszcze moja druga praca i dla niej też muszę poświęcić trochę czasu.

W tym roku ze względu na wiek 55 lat odchodzi od sędziowania. Piotr Dudek był arbitrem m.in. w dwóch turniejach mistrzostw świata mężczyzn (2010, 2014), Pucharu Świata mężczyzn (2011, 2015) oraz pięciokrotnie w finałach ME – 2007, 2009, 2011, 2013 i 2015. Mecze Ligi Światowej sędziuje od 2006 roku. Sędziował 393 mecze w Serii A, Polskiej Lidze Siatkówki i PlusLidze oraz ponad sto spotkań ekstraklasy kobiet. W Londynie zawody siatkówki plażowej prowadziła pani Agnieszka Myszkowska. Ostatnim polskim sędzią halowym podczas IO był w 2004 w Atenach pan Ryszard Dietrich.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-01-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved