Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Pierwszy taki przypadek w siatkówce

Pierwszy taki przypadek w siatkówce

fot. http://trentinocorrierealpi.gelocal.it

We Włoszech rozgorzała spora dyskusja po tym, jak siatkarz Rodrigo zmienił płeć i nazwisko na Tifanny Pereira de Abreu, po czym za zgodą światowej federacji zawodniczka przeszła z belgijskiego zespołu mężczyzn do włoskiej ekipy kobiecej. W debiucie stała się gwiazdą, prowadząc swoją drużynę do triumfu.

Wcześniej 32-latka była znana jako Rodrigo i występowała m.in. w zespole mistrza Francji mężczyzn – Paris Volley. W 2014 roku rozpoczęła proces zmiany płci. Ostatnio była przedstawicielem męskiego drugoligowego zespołu belgijskiego – JTV Dero Zele-Berlare. Nie dostawała tam jednak szans na grę i zawnioskowała do FIVB (Światowej Federacji Siatkówki) o zgodę formalną ws. zmiany płci. Federacja przychyliła się do prośby, a Tifanny Pereira de Abreu przeszła do włoskiej żeńskiej drużyny Golem Software Palmi, występującej w drugiej lidze.W pierwszym meczu z Delta Informatica Trentino siatkarka nie grała od początku, ale gdy weszła na plac gry, to zdominowała spotkanie. Poprowadziła swoją drużynę do zwycięstwa, zdobywając 28 punktów i zostając MVP spotkania.

Po spotkaniu posypały się komentarze w tej sprawie. – Wszystko jest legalne, to oczywiste, lecz ta sytuacja powinna zostać rozpatrzona ponownie. Ta zawodniczka jeszcze dwa miesiące temu grała z siatką umiejscowioną kilkanaście centymetrów wyżej – powiedział trener Delta Informatica Trentino, Ivan Iosi.

Głos zabrała też kapitan przegranego zespołu, Silvia Fondriest. – Tifanny zawsze będzie miała mój ogromny szacunek za to, co przeszła, ale jej parametry fizyczne są dalekie od kobiecych. To zostawiło spory niesmak, bo nie miałyśmy szans z nią rywalizować – stwierdziła.

Pewności w sprawie Tifanny Pereiry de Abreu nie ma też szef włoskiej siatkówki kobiet – Mauro Fabris.Chcę, by włoska federacja i FIVB ustaliły, jakiej decyzji od nas oczekuje. Wiele klubów rywalizujących z Palmi zadaje pytania i ma wątpliwości. Chcemy, by liga była rozgrywana zgodnie z zasadami i by żadna z drużyn nie czuła się skrzywdzona.

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-02-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved