Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Pierwsza transseksualna siatkarka: Jeśli ktoś mnie nie lubi, to jego problem

Pierwsza transseksualna siatkarka: Jeśli ktoś mnie nie lubi, to jego problem

fot. http://trentinocorrierealpi.gelocal.it

33-letnia Tifanny Pereira de Abreu została pierwszą transseksualną siatkarką. Na co dzień gra w lidze brazylijskiej. Za sobą ma występy także w rozgrywkach męskich, kiedy była jeszcze Rodrigo. Po zmianie płci otrzymała oficjalną zgodę Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej FIVB, by występować w lidze kobiet. Swój pierwszy sezon, jako kobieta, Tifany rozegrała we Włoszech.

O występach w męskiej lidze już mało kto pamieta. Obecnie Tifany jest zupełnie inną osoba – nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Zaledwie po kilku meczach stała się gwiazdą rozgrywek.Opisz uczucie, jakie towarzyszyło ci w momencie, gdy z FIVB otrzymałaś pozwolenie do gry jako kobieta.

Tifany Pereira de Abreu: – Cóż, nie różniło się od tego, kiedy wszyscy marzą o czymś i ciężko pracują, by to osiągnąć. Czułam się niesamowicie. 

Jak ciężka była gra w lidze męskiej, wiedząc, że jesteś kobietą?

– To było trudne. Byłam jak ryba bez wody. Wszyscy byli zaskoczeni, myśleli: co ona tam robi, ci mężczyźni ją „zabiją”. Nie było łatwo codziennie się z tym mierzyć.

Jak opiszesz swój pierwszy sezon rozegrany już jako siatkarka – we Włoszech?

– Wykonałam dobrą robotę. Ja i moje koleżanki z zespołu ciężko pracowałyśmy i było w porządku.

Niektóre z rywalek w ubiegłym sezonie protestowały przeciwko twojej grze w lidze kobiet. Jak ciężko było poradzić sobie z tym typem presji?

– Nie zwracałam żadnej uwagi na to i nadal tego nie robię. Jestem tu, by skupić się na moim klubie i moich fanach, i moim menadżerze. Jeśli ktoś mnie nie lubi, to jego problem, reguły są po mojej stronie i to jest najważniejsze.

Jak rozpoczęła się współpraca z Volei Bauru?

– Wszystko zaczęło się, gdy przyjechałam do Brazylii, by wrócić do zdrowia po operacji ręki. Dzień po dniu w klubie coraz bardziej podobało się to, co robię i ja ich polubiłam. W końcu podjęliśmy decyzję o podpisaniu kontraktu.

Jesteś zaskoczona, że tak szybko zaadaptowałaś się do gry w tak silnej lidze, jak brazylijska?

– To nie było takie szybkie. Nadal dużo trenuję i robię dużo błędów. Ale w ostatnim meczu mój trener pomógł mi wydobyć ze mnie to co najlepsze.

Trener reprezentacji Brazylii Ze Roberto powiedział, że będzie śledził twoją grę w tym sezonie. Co powiesz na możliwość gry dla Brazylii w mistrzostwach świata 2018?

Reprezentacja Brazylii to niesamowity i silny zespół, tylko najlepsze zawodniczki w nim grają. Jeśli zapiszę na swoim koncie dobry sezon, może będę mieć szansę gry, czemu nie. Wszystko jednak będzie zależeć od tego, jak dobra będę. Liga dopiero się rozpoczęła i nadal mam dużo do zrobienia.

źródło: worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved