Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Pięć polskich zespołów czeka na losowanie LM

Pięć polskich zespołów czeka na losowanie LM

fot. archiwum

W czwartek w Rzymie podczas Europejskiej Gali Siatkówki (godz. 20) odbędzie się losowanie Ligi Mistrzów, która w sezonie 2016/2017 rozgrywana będzie na nowych zasadach. W gronie 36 męskich zespołów są trzy, a w gronie 30 kobiecych dwa z Polski.

W Rzymie, w Salone delle Fontane podczas uroczystej gali, jak zapowiadają organizatorzy, zaczynie się nowy lepszy rozdział Champions League. Władze CEV udostępniły grę w elitarnych rozgrywkach (trzystopniowe eliminacje) większej ilości drużyn, które mają szansę rywalizacji z najmocniejszymi w Europie. W edycji 2016/2017 Ligi Mistrzów wystąpi aż 66 zespołów – 36 męskich i 30 kobiecych, reprezentujących aż 29 krajów.Władze CEV zdecydowały, że w rozbudowanych eliminacjach mogli wziąć udział mistrzowie wszystkich istniejących lig (nie wszyscy jednak z tej okazji skorzystali). Drużyny, które odpadną w eliminacjach, wystąpią później w Pucharze CEV. Tym samym Europejska Konfederacja Siatkówki zrezygnowała z przyznawania dzikich kart.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów, która rozpocznie się w grudniu, wystąpi tylko 20 zespołów, a 12 zostanie rozstawionych (wśród nich ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Resovia Rzeszów). Po dwie drużyny poza Polską mają Rosjanie, Włosi (wciąż niepewny jest udział Modeny) i Turcy. Trzeci przedstawiciel PlusLigi – PGE Skra będzie uczestniczył w ostatniej, czwartej rundzie eliminacji (mecz i rewanż). Tak jak obecnie, dwanaście najlepszych zespołów wystąpi w fazie play-off, z której zwolniony będzie gospodarz Final Four. W fazie grupowej Ligi Mistrzyń weźmie udział tylko 16 zespołów (w tym dwa polskie – Chemik Police i MKS Dąbrowa Górnicza), a 12 zostanie rozstawionych. U pań skasowano jedną rundę play-off, do którego awansuje tylko sześć najlepszych drużyn. W ubiegłym sezonie w fazie grupowej startowało wśród kobiet 24, a wśród mężczyzn 28 zespołów.

Po fazie grupowej nastąpi play off – dwie rundy u mężczyzn i jedna u pań na zasadzie dwumeczu. Decydujący etap będzie miał – tak jak do tej pory – formę turnieju Final Four, którego gospodarz zostanie wybrany przed play-off (losowanie par 3.03.). Nie będzie jednak jak dotychczas konieczności, by kluby z tego samego kraju musiały walczyć w półfinale.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved