Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Philippe Blain w sztabie szkoleniowym reprezentacji Japonii

Philippe Blain w sztabie szkoleniowym reprezentacji Japonii

fot. Katarzyna Antczak

Były asystent selekcjonera reprezentacji Polski nadal będzie aktywny na arenie międzynarodowej. Philippe Blain związał się trzyletnim kontraktem z Japońską Federacją Piłki Siatkowej i do 2020 roku będzie w sztabie szkoleniowym prowadzonym przez Yuichiego Nakagaichi. Umowa ze szkoleniowcem obowiązywać będzie do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Polski Związek Piłki Siatkowej w październiku zdecydował, że nie przedłuży kontraktu ze Stephane’em Antigą, a miejsce Francuza zajął Włoch, Ferdinando de Giorgi. Wraz z końcem współpracy z Antigą zakończyła się też przygoda z polską kadrą Philippe’a Blaina. 57-letni szkoleniowiec pod koniec poprzedniego sezonu PlusLigi objął PGE Skrę Bełchatów, z którą sięgnął po brązowy medal minionych rozgrywek. Aktualnie bełchatowianie pod wodzą Blaina plasują się na 3. miejscu w ligowej klasyfikacji i są prawie pewni utrzymania się w najlepszej czwórce, a co za tym idzie – walki o medale tegorocznych rozgrywek.



Dla francuskiego trenera praca w Japonii nie będzie pierwszą na arenie międzynarodowej. Blain przez ponad 10 lat był bowiem selekcjonerem reprezentacji Francji, z którą zajął między innymi po 3. miejsce w mistrzostwach świata w 2002, a także wywalczył srebrny krążek na mistrzostwach Europy w 2003 roku czy w 2006 roku w Lidze Światowej. 8 lat temu les bleus w finale mistrzostw Starego Kontynentu walczyli natomiast z polską kadrą, ale w Turcji po złoto sięgnęli Polacy, natomiast francuskiej ekipie pozostał srebrny medal. W 2013 roku stało się jasne, że biało-czerwoną kadrę obejmie francuski duet Stephane Antiga-Philippe Blain. Już w pierwszej wielkiej imprezie Polacy mogli cieszyć się z jednego z największych sukcesów ostatnich dekad i sięgnęli po złoto mistrzostw świata. Potem jednak trudno szukać większych osiągnięć, a niezadowalający występ na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich sprawił, że władze PZPS-u zdecydowały się na zmianę sterników polskiej kadry.

Philippe Blain nie szukał jednak nowego stanowiska zbyt długo i już za kilka tygodni będzie mógł poświęcić się pracy z reprezentacją Japonii, w której będzie asystentem Yuichiego Nakagaichi. Francuz ma także pokazać Japończykom, jak osiągnąć swój maksymalny poziom na igrzyskach olimpijskich. To właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni będzie organizatorem następnych igrzysk, a Blain jest jedynym obcokrajowcem w sztabie japońskiej kadry.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-03-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved