Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PGE Skra zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata

PGE Skra zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata

fot. Katarzyna Antczak

PGE Skra Bełchatów dostała ofertę przyjęcia tzw. dzikiej karty w Klubowych Mistrzostwach Świata. Organizatorzy chcą, by grupa z udziałem PGE Skry swoje mecze rozegrała w Atlas Arenie.

To będzie kolejne wielkie święto siatkówki w Łodzi. Wszystko wskazuje na to, że Atlas Arena będzie główną areną Klubowych Mistrzostw Świata, które po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce. W imprezie mają wziąć udział mistrzowie wszystkich kontynentów, mistrz Polski oraz dwie drużyny zaproszone przez organizatorów na podstawie tzw. dzikiej karty. Jedną z nich ma być PGE Skra Bełchatów. Kilka tygodni temu szefowie bełchatowskiego klubu zostali zapytani, czy są zainteresowani udziałem w imprezie. Jak dowiedział się Dziennik Łódzki, bełchatowianie przyjęli ofertę, a jednocześnie rozpoczęły się rozmowy z władzami Łodzi na temat wynajęcia Atlas Areny.Miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata mają zapewnione mistrz kraju, który gości imprezę, mistrzowie trzech kontynentów, dwaj mistrzowie najwyżej klasyfikowanych w rankingu krajów, którzy nie wywalczyli mistrzostwa swojego kontynentu oraz dwie drużyny z dzikimi kartami. Na razie zatem oficjalnie miejsce w turnieju mają zapewnione ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (mistrz Polski), rosyjski Zenit Kazań (zwycięzca europejskiej Ligi Mistrzów), irański Sarmayeh Bank Teheran (mistrz Azji) oraz brazylijska Sada Cruzeiro Belo Horizonte (mistrz Ameryki Południowej). Dwa kolejne miejsca powinny zająć najlepsze klubowe drużyny ze Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz dwie z dzikimi kartami. Jedna z nich ma trafić do PGE Skry. Co ciekawe, jeśli bełchatowianie trafią do jednej grupy z Sadą Cruzeiro, to zmierzą się ze swoim byłym rozgrywającym Nicolasem Uriarte. Z kolei rywalizacja z irańskim Sarmayeh Bank będzie szczególnym meczem dla byłego gracza tego klubu Milada Ebadipoura, który podpisał kontrakt z PGE Skrą.

W sumie w imprezie udział weźmie osiem zespołów, podzielonych na dwie grupy. Jedna, z PGE Skrą, swoje mecze ma rozgrywać w Atlas Arenie, natomiast druga, w której zagrałaby ZAKSA, w Opolu. Niedawno w tym mieście zakończyła się przebudowa hali Okrąglak, w której kędzierzyński klub zresztą wiele lat temu rozgrywał mecze Ligi Mistrzów. Do tej pory odbyło się dwanaście edycji Klubowych Mistrzostw Świata. Na pomysł rozgrywania turniejów wpadli Włosi, którzy gościli najlepsze kluby świata w latach 1989-1992. Później, z powodu braku sponsorów, impreza nie odbywała się aż do 2009 roku, gdy chęć organizacji turnieju zgłosili Katarczycy. W Dausze odbyły się cztery edycje Klubowych Mistrzostw Świata, a PGE Skra uczestniczyła w nich trzykrotnie, sięgając dwa razy po srebrny (2009, 2010) oraz raz po brązowy medal (2012). W 2011 roku w turnieju wziął udział inny polski zespół, Jastrzębski Węgiel, który zajął drugie miejsce.

Od 2013 roku Klubowe Mistrzostwa Świata odbywały się w brazylijskim Betim. W żadnej z czterech edycji nie brała udziału polska drużyna. Kilka miesięcy temu FIVB zdecydowała, że kolejna impreza odbędzie się w Polsce. Siatkarska jesień i zima w Łodzi zapowiadają się pasjonująco, bo przecież oprócz Klubowych Mistrzostw Świata w Atlas Arenie będą odbywały się mecze Ligi Mistrzów z udziałem PGE Skry i Ligi Mistrzyń, w których wystąpi drużyna Grot Budowlanych Łódź. W tym roku Atlas Arena gościła również jeden z turniejów Ligi Światowej, a także PGE Skrę w Lidze Mistrzów i PlusLidze, bo bełchatowianie rozgrywali w Łodzi również spotkania półfinału i finału PlusLigi. Przypomnijmy, że w przeszłości w Atlas Arenie odbyły się m.in. dwa turniej finałowe Ligi Mistrzów z udziałem PGE Skry, mistrzostwa Europy kobiet w 2009 roku oraz kluczowe mecze mistrzostw świata mężczyzn w 2014 roku. Niemal każdego roku w Łodzi rozgrywane są też mecze Ligi Światowej

Cały artykuł Pawła Hochstima w Dzienniku Łódzkim

źródło: Dziennik Łódzki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-06-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved