Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Paris Volley mistrzem Francji

Paris Volley mistrzem Francji

Paryscy siatkarze pokonali 3:0 Arago de Sete w meczu finałowym i zostali najlepszą drużyną Ligue A sezonu 2015/2016. To już dziewiąty tytuł mistrzowski w historii dla stołecznej drużyny. Nad poprawnością decyzji sędziowskich w finałowej batalii czuwał bardzo dobrze znany w Polsce system challenge, który dla Francuzów jest nowością.

Pierwszy set meczu finałowego ułożył się całkowicie pod dyktando Paris Volley, mimo że początek tego nie zapowiadał. Obydwie ekipy prowadziły wyrównaną wojnę na ciosy do stanu 5:5. Paryżanie pierwszy raz odskoczyli na 9:6 po ataku Mitji Gaspariniego. Co prawda rywalom udało się jeszcze wyrównać (9:9), gdy z przyjęciem zagrywki nie poradził sobie Dmitrii Bahov, ale od tego momentu gra siatkarzy ze stolicy zaczęła się nakręcać. Arago popełniało bardzo wiele niewymuszonych błędów, natomiast w ataku oraz zagrywce szalał Gasparini. Przewaga paryżan wzrosła do ośmiu ”oczek” (20:12), co nieco ich rozluźniło. Dobra seria zagrywek Mariena Moreau pozwoliła Arago jeszcze nieznacznie odrobić straty, ale premierowa odsłona meczu zakończyła się ostatecznie wynikiem 20:25 za sprawą ataku Nicholasa Hoaga.

Druga partia wyglądała zgoła odmiennie. Paryżanie bardzo szybko osiągnęli trzypunktowe prowadzenie (5:2), kiedy z przyjęciem zagrywki Mitji Gaspariniego nie poradził sobie Nicolas Mendez. Podopieczni Doriana Rougeyrona systematycznie powiększali przewagę i po soczystym bloku Davide Saitty na argentyńskim przyjmującym Arago było już 14:9. Paris Volley nie zwalniało tempa, a rywale ponownie zaczęli popełniać masę błędów własnych. Po autowym ataku Mariena Moreau przewaga stołecznych siatkarzy wzrosła do 6 „oczek” (17:11). W szeregi paryżan  po raz kolejny wkradło się rozluźnienie, co skrzętnie wykorzystali rywale. Co prawda Paris Volley miało już piłkę setową w górze (21:24), ale seria fantastycznych zagrywek Thibaulta Rossarda doprowadziła do remisu 24:24, a to z kolei do emocjonującej końcówki, którą na swoją korzyść rozstrzygnęli siatkarze z Paryża 28:26.

Początek trzeciej, jak się później okazało ostatniej partii ponownie należał do Paris Volley. Stołeczni siatkarze wyszli na trzypunktowe prowadzenie (9:6), gdy z przyjęciem zagrywki Ardo Kreeka nie poradził sobie Thibault Rossard. W połowie seta Arago zerwało się do ataku, a sygnał swoim kolegom dał kapitan Tommy Senger, blokując dwukrotnie najpierw Mitję Gaspariniego, a później Bahova (15:15). Paryżanie ponownie odskoczyli na dwa „oczka” (18:20) i nie oddali już prowadzenia do końca meczu. Finałową batalię atakiem po bloku zakończył Nicholas Hoag (25:23).

Arago de Sete – Paris Volley 0:3
(20:25, 26:28, 23:25)

Arago: Lafitte (8), Henry  (4), Mendez  (4), T. Rossard (11), Moreau (12), Hernan, N. Rossard (libero) oraz Petrov (1), Senger (6) i Hervoir
Paris Volley: Bahov (5), Hoag (15), Kreek (10), Gasparini (14), Fernandez (7), Saitta (3), Steuerwald (libero) i Kaba