Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Sopocianki zrobiły krok w stronę finału

Orlen Liga: Sopocianki zrobiły krok w stronę finału

Atom Trefl Sopot pokonał na własnym boisku Impel Wrocław w pierwszym spotkaniu półfinałowym fazy play-off Orlen Ligi 3:1. Z czterech setów tylko dwa miały zacięty przebieg i rozstrzygały się na przewagi. W pozostałych walki było jak na lekarstwo. Ekipa z Trójmiasta by awansować do finału, potrzebuje jeszcze tylko jednego zwycięstwa. Teraz rywalizacja przenosi się do Wrocławia. W przypadku triumfu Impelu decydujące starcie odbędzie się w Sopocie.

Sopocianki dobrze rozpoczęły pierwszego seta, bo od prowadzenia trzema punktami, dzięki czujnej na siatce Radenković oraz udanym zbiciom Maret Balkestein. Wrocławianki za to popełniały coraz więcej błędów, dlatego też nie mogły doprowadzić do wyrównania. Po pierwszej przerwie technicznej seria punktów padła na konto sopocianek po nieporozumieniach rywalek i dobrych atakach Zaroślińskiej. Następnie błędy w ofensywie atomówek pozwoliły ich rywalkom odrobić straty i na tablicy wyników widniał remis po 15. Po drugiej przerwie technicznej kibice mogli obserwować zażartą walkę o punkty. Zespoły wymieniały się prowadzeniem, żaden nie mógł wypracować sobie bezpiecznej przewagi. Obie ekipy popisywały się efektownymi blokami, ale również popełniały mniej błędów. Taka gra doprowadziła do zaciętej końcówki. W niej Skowrońska-Dolata nie mogła poradzić sobie z wysokim sopockim blokiem, ale za to jej koleżanki znalazły sposób wbicia się w pomarańczowe pole. O wyniku seta zadecydowała dopiero gra na przewagi, a w niej lepsze okazały się gospodynie spotkania, które popełniły mniej błędów (26:24).

Drugi set równie dobrze rozpoczął się dla miejscowych, które utrudniały przeciwniczkom wyprowadzenie składnych akcji kąśliwą zagrywką, z którą nie radziła sobie nawet libero Sawicka. Kiedy już wrocławianki dograły dokładnie piłkę do swojej rozgrywającej, nie mogły przebić się przez wysoki blok atomówek. Po pierwszej przerwie technicznej udało im się odrobić dwa oczka straty, ale wyrównana walka nie trwała długo, bowiem po chwili sopocianki ponownie odskoczyły. Kiedy już wydawało się, że PGE Atom Trefl przejmie inicjatywę nad wydarzeniami na boisku, wspaniałą serią zagrywek popisała się w środkowej fazie seta Joanna Kaczor, która zmieniła Katarzynę Skowrońską-Dolatę przy niekorzystnym wyniku dla wrocławianek (9:11). Jej serwisy odrzuciły od siatki gospodynie, które nie potrafiły zakończyć akcji z sytuacyjnych piłek, za to kontry wykorzystywały zawodniczki Impelu. Przewaga zbudowana głównie przez Kaczor (21:13) pozwoliła przyjezdnym spokojnie kontrolować wydarzenia na boisku do końca partii. Trener Micelli starał się jeszcze pomóc swojej drużynie, wprowadzając zmienniczki, ale nie zdołały one na tyle poprawić obrazu gry PGE Atomu, dlatego też Impel Wrocław wygrał pewnie tę partię do 16.

Zagrywki Kaczorowskiej dały miejscowym dwupunktowe prowadzenie już na początku trzeciej odsłony. Następnie wrocławianki popełniły kilka błędów w ataku, które doprowadziły do pierwszej przerwy technicznej (5:8). Po powrocie na boisko oba zespoły prezentowały nierówną dyspozycję, ale przez to kibice mogli obserwować długie wymiany, bo nikt nie potrafił skończyć akcji w pierwszym uderzeniu. Tymczasem trzypunktowe prowadzenie PGE Atomu Trefla utrzymywało się, a następnie we znaki wrocławiankom dała się Maja Tokarska, która posyłała w ich stronę trudne zagrywki. Bloki na Kaczor jeszcze powiększyły różnicę między zespołami (14:9), a drugą przerwę techniczną zarządziła Zuzanna Efimienko atakiem ze środka (16:12). Kolejne akcje również sopocianki rozwiązywały na swoją korzyść, bowiem w polu serwisowym popracowała Balkestein. Po wrocławskiej stronie ciężar gry na swoje barki wzięła Kaczor, ale sama nie mogła wiele zdziałać wobec świetnie ustawiającego się zespołu z Sopotu. W końcówce błędy własne atomówek dały jeszcze nadzieję Impelowi na odrobienie strat i walkę o wygranie tej partii. Podwójna zmiana w PGE Atomie Treflu, która miała poprawić grę zespołu, nie zdała egzaminu i po kontrach Skowrońskiej-Dolaty był remis po 23. Po wielkiej pogoni wrocławianki miały piłkę setową, ale blokiem zatrzymana została Hildebrand, więc zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi. Tym był PGE Atom Trefl Sopot, który zatrzymał rywalki na siatce (28:26).

Atomówki ponownie jak poprzednie partie, tę również rozpoczęły od skutecznych akcji, a ich rywalki pomagały im, popełniając błędy w przyjęciu i ataku. Następnie zagrywki Efimienko uniemożliwiły Impelowi Wrocław zdobycie punktów, co dało miejscowym sześć oczek przewagi. Do pierwszej przerwy technicznej prowadzenie PGE Atomu Trefla jeszcze wzrosło, bo skrzydłowe z Wrocławia nie mogły odnaleźć skuteczności (8:1). Po powrocie na boisko sopocianki kontynuowały marsz do zwycięstwa, wygrywając kolejne akcje po udanych kontrach. Im większa była różnica między ekipami, tym mniej zapału zostawało w szeregach Impelu Wrocław. Przyjezdne robiły przejście przeważnie po błędach przeciwnika, a to nie pozwoliło im odbudować własnej gry. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie miały już osiem oczek przewagi, a po niej jeszcze ją powiększyły. Wrocławianki załamane wynikiem zapomniały podstaw siatkówki i nie stanowiły żadnego zagrożenia dla wicemistrzyń Polski. Atomówki mogły więc spokojnie dążyć do zwycięstwa, a to przypieczętował podwójny blok na Skowrońskiej-Dolacie (25:11).

MVP: Zuzanna Efimienko

Atom Trefl Sopot – Impel Wrocław 3:1
(26:24, 16:25, 28:26, 25:11)

Atom: Tokarska (13), Balkestein-Grothues (14), Efimienko (10), Radenković (3), Kaczorowska (11), Zaroślińska (16), Durajczyk (libero) oraz Miros (1), Damaske (2), Łukasik (1) i Kaczmar
Impel: Kossanyiova (6), Ptak (7), Kąkolewska (10), Radecka (4), Skowrońska-Dolata (11), Costagrande (13), Sawicka (libero) oraz Dürr (libero), Kaczor (10), Hildebrand (4) i Sikorska