Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Potrzebny był złoty set, KSZO w barażu

Orlen Liga: Potrzebny był złoty set, KSZO w barażu

W sobotę poznaliśmy ostatni zespół Orlen Ligi, a okazał się nim KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W pierwszym meczu triumfował zespół z Legionowa, ale na własnym boisku KSZO odrobiło straty i tym samym do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji potrzebny był złoty set. W nim ogromne emocje towarzyszyły obu ekipom, a losy wyniku decydowały się do samego końca. Ostatecznie lepsza w końcówce okazała się Legionovia, a KSZO zagra w barażu o utrzymanie w Orlen Lidze.

Od mocnego uderzenia spotkanie rozpoczęły gospodynie, które po skutecznym bloku prowadziły 4:1. Szybko jednak same przyczyniły się do wyrównania, popełniając błędy. Chwilę później to legionowianki były już na prowadzeniu, a mocno przyczyniła się do tego zagrywka głównie Chojnackiej oraz m.in. blok Brzóski i kontra Bociek (13:7). Analogicznie do wcześniejszego prowadzenia KSZO, również ekipa gości szybko zaczęła je tracić, a sygnał do walki ostrowczankom dała z pola zagrywki Katarzyna Szałankiewicz. Po jej kolejnym uderzeniu z wysokiej nadwyżki gości pozostał tylko punkt (16:15). W dodatku dobrze w ataku spisywała się Brzóska i niedługo później na tablicy wyników znowu pojawił się remis (17:17). Kolejne akcje to walka punkt za punkt obu ekip, a po kilku minutach kontra Szałankiewicz dała minimalne prowadzenie KSZO. Do końca obie ekipy walczyły zawzięcie. W decydującym momencie Polak punktowała zagrywką, dając swojej drużynie piłkę setową. Tę od razu wykorzystała w kontrze Kapturska.

Partia druga rozpoczęła się podobnie do wcześniejszej, a błędy legionowianek pozwoliły miejscowym prowadzić 4:1. Gdy jednak udanie kontratakowała Chojnacka, był już remis po 4. Cały czas to jednak KSZO radziło sobie lepiej i to Legionovia musiała gonić wynik i pilnować, by rywalki nie odskoczyły za bardzo. Po kilku wymianach znowu przyjezdne zaczęły dochodzić do głosu. Udane zagranie Bociek dało remis, natomiast od razu później Alagierska punktowała blokiem, pomyliła się też Kapturska i to ekipa gości była na czele (12:10). Środkowa część seta należała do legionowianek, które zwiększyły jeszcze różnicę dzięki zagrywce Bączyńskiej (15:12). Ostrowiecka drużyna jednak nie odpuszczała, a dwa błędy gości oraz udane akcji Brzóski i Stroiwąs wyrównały po 16. Ta pierwsza dołożyła następnie asa serwisowego i KSZO objęło prowadzenie. Nie na długo, bowiem nadal skutecznie grała drużyna przeciwna. W samej końcówce do głosu doszły też błędy ostrowczanek i o jedynym z nich Legionovia miała piłkę setową (24:21). Ta nadwyżka nie wystarczyła jednak przyjezdnym, by zakończyć rywalizację w tej części meczu. Drużyna z Ostrowca broniła kolejne piłki, doprowadzając do emocjonującej końcówki. W niej także lepiej poradziło sobie KSZO, wygrywając w odsłonie po błędzie Mikołajewskiej.

W pierwszych akcjach trzeciego seta obie drużyny nie wystrzegały się błędów, z tego względu przez dłuższy czas trwała wyrównana gra. Było tak do czasu, gdy w polu zagrywki pojawiła się Polak. Jej uderzenia okazały się kluczowe dla dalszego prowadzenia (12:9). W kolejnych minutach ciężar zdobywania punktów po ostrowieckiej stronie boiska wzięła na siebie Kapturska, skutecznie atakując oraz zagrywając. Po serii jej zagrywek oraz kontr KSZO odskoczyło na 21:12. Ostrowczanki szły za ciosem, wiedząc, że wygrana 3:0 da im prawo gry w złotym secie. Legionowianki w tej odsłonie już się nie pozbierały i miejscowe doprowadziły do swojego przedmeczowego celu. Rywalizację w regularnym starciu zamknęła zagrywką Polak.

Blok na Bociek dał gospodyniom prowadzenie 4:1 w secie decydującym, granym do 15. Legionowianki i tym razem odrobiły straty, a po udanej zagrywce Alagierskiej wyszły na prowadzenie. W kolejnych akcjach drużyna będąca na prowadzeniu zmieniała się co jakiś czas, ale gdy ekipa gości punktowała blokiem, o czas poprosił trener KSZO. Jego drużyna przegrywała wtedy dwoma punktami 9:11. Nic to nie dało, a przyjezdne od razu po powrocie do gry zapisały kolejny punkt blokiem. Legionovia wypracowała trzy punkty prowadzenia, ale nie utrzymała takiej nadwyżki. Ostrowczanki goniły wynik, ale nie zdołały już doprowadzić do wyrównania. Całe spotkanie zakończyła Bączyńska.

KSZO Ostrowiec Św. –  Legionovia Legionowo 3:0
(25:23, 28:26, 25:18)

Złoty set: 15:13 dla Legionovii

KSZO: Brzóska (13), Stroiwąs (10), Ściurka, Kapturska (24), Szpak, Soter (4), Pauliukouskaja (libero) oraz Polak (6), Szałankiewicz (10) i Thaka
Legionovia: Mikołajewska (9), Chojnacka (6), Grabka (2), Bociek (15), Alagierska (7), Bączyńska (14), Adamek (libero) oraz Zakościelna (1), Pacak (2), Rasińska (1), Wawrzyniak i Połeć