Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Niewykorzystana szansa dąbrowianek

Orlen Liga: Niewykorzystana szansa dąbrowianek

To był zdecydowanie jeden z najciekawszych meczów play-off rozegranych do tej pory w tym sezonie Orlen Ligi. Oba zespoły swoją grę oparły na liderkach, wśród dąbrowianek była to Sanja Popović, po drugiej stronie siatki dwoiła i troiła się Katarzyna Skowrońska-Dolata. Siatkarki MKS-u prowadziły już 2:0 i były o krok od sprawienia niespodzianki, ale ostatecznie wrocławianki potrafiły odwrócić losy tego meczu.

Pierwszy pojedynek o trzecie miejsce atakiem w siatkę otworzyła Kaliszuk. Chociaż wrocławianki rozpoczęły od prowadzenia 2:0, przyjezdne szybko doprowadziły do wyrównania (4:4), a następnie przy serii celnych zagrywek Tamary Kaliszuk wyszły na prowadzenie. Po ataku z przechodzącej piłki w wykonaniu Kamili Ganszczyk nastąpiła pierwsza przerwa techniczna (8:4). W kolejnych akcjach ponownie do głosu doszły gospodynie, które po asie serwisowym Karoliny Costagrande wyrównały stan seta (8:8). Od tego momentu rozpoczęła się wyrównana walka, jednak nie trwała ona długo, gdyż wrocławianki zaczęły popełniać niewymuszone błędy, co odbiło się na wyniku. Gdy różnica punktowa wzrosła do czterech oczek, o czas poprosił trener Jacek Grabowski (11:15). Od tego momentu dąbrowianki przejęły kontrolę nad inauguracyjną partią. Gospodynie nie radziły sobie z przyjęciem zagrywki, przez co miały problem z wyprowadzeniem skutecznego ataku. W końcówce pomimo zmian sytuacja siatkarek z Wrocławia nie poprawiała się. Brak przyjęcia zagrywki Kamili Ganszczyk przez Kristin Hildebrand zamknął jednostronnego seta.

Początek drugiej odsłony grany był punkt za punkt, atak po bloku w aut Karoliny Różyckiej dał sygnał do przerwy technicznej (8:6). Podobnie jak w poprzednim secie, również w drugiej odsłonie gospodynie za sprawą skutecznych bloków odwróciły wynik, jednak szybko dzięki celnej zagrywce Różyckiej przyjezdne ponownie zbudowały przewagę, a o czas poprosił trener Grabowski (12:10). Rozpoczęła się gra punkt za punkt, tym razem to przyjezdne skuteczne zagrania przeplatały z prostymi błędami. Siatkarki obu drużyn często myliły się w polu zagrywki. Skuteczny atak z przechodzącej piłki w wykonaniu Agnieszki Kąkolewskiej dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:15). W dalszej części seta sytuacja nie ulegała zmianie, trwała walka punkt za punkt. Żadna z drużyn nie była w stanie zdobyć choćby dwupunktowego prowadzenia. Dopiero w końcówce dzięki dobrej postawie Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i Karoliny Costagrande gospodynie odskoczyły rywalkom, a o czas poprosił trener Juan Manuel Serramalera (21:19). Przez błędy własne wrocławianki straciły całą zaliczkę punktową (22:22) i ponownie rozpoczęła się ciekawa i wyrównana gra. W długiej, granej na przewagi końcówce obie drużyny miały swoje szanse na zakończenie tej odsłony na swoją korzyść. Ostatecznie po celnym zbiciu Sanji Popović to przyjezdne cieszyły się ze zwycięstwa 33:31.

Podbudowane wygraną dąbrowianki lepiej rozpoczęły trzeciego seta (8:4). Z akcji na akcję siatkarki z Dąbrowy Górniczej stopniowo powiększały przewagę, gdy Kristin Hildebrand nie poradziła sobie z przyjęciem zagrywki Kamili Ganszczyk, o czas poprosił trener Grabowski (5:10). Po kolejnych zmianach we wrocławskim zespole gospodynie zaczęły stopniowo odrabiać straty, po skutecznym zbiciu Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty na tablicy wyników pojawił się remis (12:12). Od tej pory to siatkarki Impelu przejęły kontrolę. As serwisowy Mileny Radeckiej dał sygnał do drugiej regulaminowej przerwy (16:13). Gdy po ataku Karoliny Costagrande przewaga wrocławianek wzrosła do czterech „oczek”, o czas poprosił trener Serramalera (18:14). Interwencja szkoleniowca nie pomogła. Pojedyncze skuteczne ataki Joanny Staniuchy-Szczurek i Karoliny Różyckiej nie pomogły, by odwrócić losy seta. Blok na Michy Hancock zakończył trzecią odsłonę.

Atak Eleonory Dziękiewicz z obiegnięcia rozpoczął czwartą partię, a skuteczne zbicia Popović wyprowadziły dąbrowianki na prowadzenie (5:3, 8:6). Po skutecznym bloku Moniki Ptak na tablicy wyników pojawił się remis, a chwilę później, po błędzie dąbrowianek o czas poprosił trener Serramalera (8:9). Z czasem gospodynie zbudowały przewagę, głównie dzięki błędom przeciwniczek (14:12), jednak nie zdołały jej utrzymać (14:14). Brak przyjęcia zagrywki McClendon dał sygnał do drugiej regulaminowej przerwy (16:15), po której ponownie rozgorzała wyrównana walka. Po jednej stronie siatki skutecznie punktowała Costagrande, po drugiej Popović. W decydującym momencie do głosu doszedł wrocławski blok i to gospodynie pojedynku prowadziły w końcówce 22:19. Błędy dąbrowianek nie pomagały przyjezdnym w odwróceniu losów seta, ostatecznie po bloku na Popović siatkarki z Wrocławia cieszyły się z wyrównania stanu meczu (25:20).

Chociaż początek decydującej odsłony należał do przyjezdnych, gospodynie szybko odwróciły wynik (3:1, 4:5). Dąbrowianki miały problemy z przyjęciem zagrywki Aleksandry Sikorskiej. Po błędzie zza linii dziewiątego metra w wykonaniu Urban nastąpiła zmiana stron przy dwupunktowym prowadzeniu gospodyń. Z czasem dąbrowianki zaczęły popełniać coraz więcej błędów, miały problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku. W końcówce efektowne zbicia na swoim koncie zapisywała Andrea Kossanyiova (13:7). Autowa zagrywka Różyckiej dała kolejne piłki meczowe gospodyniom, a atak Skowrońskiej-Dolaty zamknął cały pojedynek (15:9).

MVP: Monika Ptak

Impel Wrocław – MKS Dąbrowa Górnicza 3:2
(14:25, 31:33, 25:20, 25:20, 15:9)

Impel: Ptak (10), Kąkolewska (1), Hildebrand (5), Radecka (3), Skowrońska-Dolata (29), Costagrande (16), Dürr (libero) oraz Kossanyiova (12), Kaczor, Sawicka (libero) i Sikorska (6)
MKS: Różycka (12), Dziękiewicz (9), Popović (20), Hancock (6), Ganszczyk (10), Kaliszuk (6), Strasz (libero) oraz Staniucha-Szczurek (7), Piekarczyk, McClendon (3) i Pavan

stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Impelu