Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Łodzianki straciły punkt i fotel lidera

Orlen Liga: Łodzianki straciły punkt i fotel lidera

Po dwóch swobodnie wygranych setach gra Budowlanych Łódź zacięła się. Po dziesięciominutowej przerwie rozkład sił na boisku uległ zmianie. Bielszczanki bez większych problemów zapisały na swoim koncie trzecią partię, a po efektownej i wyrównanej walce w kolejnej odsłonie – doprowadziły do tie-breaka. W nim lepsze okazały się łodzianki, jednak zwycięstwo za dwa punkty nie wystarczyło do zachowania 1. miejsca w tabeli.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry punkt za punkt (3:3). Przez chwilę dwoma oczkami prowadziły łodzianki, które najpierw świetnie spisały się w bloku, a następnie wykorzystały autowy atak, lecz BKS szybko doprowadził do remisu (6:6). Po dwóch skończonych atakach z prawego skrzydła przez Mikyskovą przyjezdne przejęły inicjatywę (8:10). Szybko jednak na tablicy świetlnej znowu widniał rezultat remisowy. Następnie gospodynie wzięły się do budowania przewagi nad swoimi rywalkami. Dobrym blokiem popisała się Kaja Grobelna, a dodatkowo trudne zagrywki posyłała na drugą stronę siatki Sylwia Pycia (18:13). O czas dla swojego zespołu poprosił Mariusz Wiktorowicz. Dopiero kolejny skończony atak przez Mikyskovą przerwał tę passę Budowlanych (18:14). Bielszczanki miały swoją szansę na zniwelowanie strat, jednak przy zagrywce Emilii Muchy nie wykorzystały kontrataku (19:16), co chwilę później zemściło się kolejnymi straconymi punktami (22:16). Gdy wydawało się, że gospodynie będą do końca seta kontrolować przebieg wydarzeń, wówczas kilka oczek z rzędu zdobyły zawodniczki BKS-u i o czas musiał poprosić trener Krzyształowicz (23:20). Przerwa skutecznie podziałała na zespół Budowlanych, który dopiął swego i po ataku Martyny Grajber wyszedł na prowadzenie w meczu (25:20).

Zgoła odmiennie potoczyła się druga odsłona. Od wysokiego prowadzenia rozpoczęły łodzianki, które przy zagrywce Martyny Grajber odskoczyły rywalkom na kilka punktów (4:0). Na środku siatki szalała Gabriela Polańska, która świetnie spisywała się w bloku (7:2). BKS nie poddał się tak szybko i wziął się do odrabiania strat. Po ataku skończonym przez Emilię Muchę przewaga łodzianek wynosiła już tylko jedno oczko (9:8). Wyrównana gra nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ znowu inicjatywę przejęły gospodynie. Ewelina Tobiasz zatrzymała na siatce swoją imienniczkę – Ewelinę Brzezińską, a Martyna Grajber pocelowała zagrywką Natalię Skrzypkowską (20:14). Tym razem ekipa Budowlanych nie powtórzyła błędu z poprzedniej partii, stawiając kropkę nad i w samej końcówce po autowej zagrywce Mikyskovej (25:17).

Po dziesięciominutowej przerwie bardziej skoncentrowane na parkiet wróciły bielszczanki, które objęły trzypunktowe prowadzenie (7:4). Niedługo później przewaga gości wzrosła o kolejne trzy oczka (11:5), głównie dzięki serwisowi Magdaleny Gryki. BKS grał bardzo swobodnie i budował różnicę na swoją korzyść (16:9). W międzyczasie trener Krzyształowicz zdecydował się zmienić rozgrywającą, wpuszczając na parkiet Pavlę Vincourovą. Nadal w bielskim obozie dobrze dysponowana była Mikyskova. Kiedy Aleksandra Trojan zablokowała Kaję Grobelną, przewaga przyjezdnych wzrosła już do ośmiu punktów (20:12). Przy zagrywce Martyny Grajber zespół Budowlanych zniwelował straty do pięciu oczek (16:21), ale wciąż ekipa Mariusza Wiktorowicza była o krok od zwycięstwa. Mikyskova zdobyła punkt na wagę piłki setowej, a w następnej akcji sędzia odgwizdał błąd podwójnego odbicia po stronie łodzianek i BKS przedłużył swoje szanse w tym spotkaniu.

W czwartym secie łodzianki wróciły do dobrej gry i po bloku Gabrieli Polańskiej objęły dwupunktowe prowadzenie (5:3). Minimalna przewaga gospodyń utrzymała się do stanu 9:7, wówczas o czas dla swojej drużyny poprosił Mariusz Wiktorowicz. Przerwa poskutkowała, bowiem jego zespół szybko doprowadził do remisu (9:9), a po skończonym ataku z lewego skrzydła Emilii Muchy wyszedł nawet na prowadzenie (10:9). Kilka chwil później w aut zaatakowała Kaja Grobelna i tym razem to Błażej Krzyształowicz był zmuszony poprosić o przerwę (10:12). Ważną długą wymianę skończyła Heike Beier, a następnie Polańska popisała się blokiem (14:14). Ważnym momentem był zdobyty punkt przez Kaję Grobelną, a następnie blok na Natalii Skrzypkowskiej (19:16). Ta sama zawodniczka zrehabilitowała się w polu zagrywki, a tym razem Grobelna posłała piłkę w aut, co zwiastowało duże emocje w decydującej fazie tego seta (20:19). Kontrataku na wagę remisu nie skończyła Mucha (21:19), ale niedługo później świetnym pojedynczym blokiem na Pyci popisała się Kornelia Moskwa (21:21). Za sprawą Natalii Skrzypkowskiej przyjedne miały piłkę setową, którą wykorzystały w następnej akcji, zapewniając sobie punkt meczowy w tym spotkaniu.

Tie-break rozpoczął się od bloku Aleksandry Trojan na Kai Grobelnej. Od początku tego seta trwała zażarta walka z dużą liczbą długich wymian (3:3). Gabriela Polańska zablokowała na skrzydle Mikyskovą (5:3). Podczas zmiany stron jednym punktem prowadziły łodzianki po ataku z prawej strony Martyny Grajber (8:7). Gdy Sylwia Pycia zaatakowała w aut, BKS wyszedł na prowadzenie, a o czas poprosił Błażej Krzyształowicz (8:9). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, bowiem siatkarki Budowlanych odzyskały przewagę (10:9). Kaja Grobelna zapisała na swoim koncie asa serwisowego i gospodynie były już o krok od upragnionego triumfu (13:10). Miejscowe poszły za ciosem i po dwóch punktowych akcjach Gabrieli Polańskiej ekipa z Łodzi ostatecznie wygrała (15:10).

MVP: Heike Beier

Budowlani Łódź – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 3:2
(25:20, 25:17, 18:25, 23:25, 15:10)

Budowlani: Polańska (13), Tobiasz (6), Pycia (8), Beier (17), Grobelna (17), Grajber (12), Maj-Erwardt (libero) oraz Pelc i Vincourova (1)
BKS: Perlińska (3), Mikyskova (18), Trojan (6), Gryka (4), Brzezińska (4), Mucha (17), Wojtowicz (libero) oraz Skrzypkowska (7), Pasznik i Moskwa (6)