Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Dziewiąte miejsce dla Pałacu Bydgoszcz

Orlen Liga: Dziewiąte miejsce dla Pałacu Bydgoszcz

Siatkarki Pałacu Bydgoszcz zakończyły sezon 2015/2016 na dziewiątym miejscu. W rywalizacji toczonej do dwóch wygranych pokonały Legionovię Legionowo 2:1. W piątkowym pojedynku wygrana jednak nie przyszła podopiecznym Adama Grabowskiego łatwo, do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break. Legionowianki tym samym zakończyły sezon na dziesiątej pozycji. To spotkanie zakończyło wszystkie tegoroczne zmagania siatkarek w Orlen Lidze, kolejny sezon przeszedł zatem do historii.

Od początku spotkania na boisku zameldowała się Jagoda Maternia, której udziałem padł pierwszy i drugi punkt pojedynku decydującego o zajęciu 9. miejsca w Orlen Lidze. Obraz spotkania jednak bardzo szybko się wyrównał po skutecznej kiwce Marty Ziółkowskiej było 3:4. Podwójny blok w wykonaniu Aleksandry Wójcik i Darii Paszek doprowadził do remisu. Poziom i jakość gry Pałacu utrzymywała Natalia Misiuna, na jej skuteczny atak kiwką z drugiej piłki odpowiedziała Natalia Gajewska, doprowadzając do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Kiedy w polu zagrywki gospodyń znalazła się Aleksandra Wójcik, legionowianki odskoczyły na 4 oczka (13:9). Na lewym skrzydle powstrzymana została Ewelina Krzywicka i gospodynie coraz pewniej zmierzały do wygrania premierowej odsłony, wtedy o czas poprosił Adam Grabowski. Piłkę przechodzącą bez skrupułów wykorzystała Natalia Gajewska, błąd rozegrania popełniły bydgoszczanki i zrobiło się 22:11. Całą partię atakiem blok-aut zakończyła Monika Bociek (25:12).

Oba zespoły rozpoczęły drugą odsłonę od gry punkt za punkt, dopiero trudna zagrywka Eweliny Krzywickiej umożliwiła przyjezdnym osiągnięcie trzech punktów przewagi (4:7). Sytuacyjną piłkę odważnym zbiciem na punkt zamieniła Małgorzata Śmieszek i o czas poprosił trener Robert Strzałkowski (5:12). Blok pozostawał jednym z największych atutów zespołu gospodyń i dmuchając na zimne, o czas poprosił szkoleniowiec Pałacu. W kluczowym momencie nie do przecenienia było doświadczenie Joanny Kuligowskiej, dodatkowo zagrywki Śmieszek nie przyjęła Klaudia Grzelak i przyjezdne prowadziły 17:13. Gdy wydawało się, że bydgoszczanki spokojnie doprowadzą do wyrównania stanu meczu, czujnie na siatce zachowała się Iga Chojnacka, a w aut piłkę wyrzuciła Kuligowska i drugą przerwę wykorzystał trener Grabowski (19:23). Nie przyniosło to jednak rezultatu, zrobiło się nerwowo (21:23), kryzys zażegnała jednak Maternia, dając swojemu zespołowi piłkę setową, blok na Smarzek doprowadził do stanu 25:21.

W pierwszej akcji trzeciego seta sportową złość atakiem w drugi metr pokazała Iga Chojnacka, z blokiem rywalek nie radziła sobie ani Maternia, ani Śmieszek i szybko zrobiło się 5:0. Legionowianki pozwoliły bydgoszczankom na zdobycie zaledwie jednego oczka przed pierwszą przerwą techniczną. Gospodynie utrzymywały tę zaliczkę, zepsute zagrywki po obu stronach siatki ułatwiły siatkarkom spod Warszawy kontynuowanie nieco swobodniejszą grę (14:6). Kolejne cztery oczka zaniepokoiły trenera Strzałkowskiego, który po autowym ataku Paszek poprosił o przerwę (15:10). Z dobrej strony pokazała się także Aleksandra Wójcik, w drugiej części seta biorąc na siebie ciężar ataku (19:13). Kropkę nad i postawiła Malwina Smarzek (25:19).

Czwarta partia rozpoczęła się od mocnego akcentu siatkarek Pałacu, z pola zagrywki długo nie schodziła Pleśnierowicz (0:4). Kolejne oczka do dorobku bydgoszczanek dołożyła świetnie spisująca się Maternia (3:12). Przyjezdne na drugiej przerwie technicznej prowadziły już sześcioma oczkami. Miękkie kiwki Darii Paszek nie przynosiły efektu, na boisku pojawiły się Alicja Grabka i Aleksandra Rasińska i obie wniosły dużo pozytywów w grę swojego zespołu. Odważna gra juniorek to było jednak zbyt mało, by odwrócić losy seta. Pałac grał to, co potrafi najlepiej, większość akcji podopieczne Grabowskiego starały się wyprowadzać przez środek siatki. Blok na Kuligowskiej doprowadził do tie-breaka (25:17).

W tie-breaku dwukrotnie prosto w blok uderzyła Maternia i błyskawicznie zastąpiła ją Weronika Fojucik (3:1). Wystarczyło jednak troszkę niedokładności, by w bardzo trudnej sytuacji znalazła się Katarzyna Połeć, a piłkę po jej ataku dobrze „zgasiły” blokujące Pałacu i było 5:5. Blok Pleśnierowicz odwrócił inicjatywę na korzyść przyjezdnych. Wynik co chwila obracał się na korzyść jednej z drużyn, po bloku Malwiny Smarzek zrobiło się 10:9. Doświadczenie Kuligowskiej pozwoliło, by w końcówce to Pałac odbudował dwupunktową zaliczkę, bezcenne oczko zdobyła atakiem po skosie Fojucik, która zakończyła też całe spotkanie (15:12).

MVP: Natalia Misiuna

Legionovia Legionowo – Pałac Bydgoszcz 2:3
(25:12, 21:25, 25:19, 17:25, 12:15)

Stan rywalizacji play-off: 2:1 dla Pałacu Bydgoszcz

Legionovia: Smarzek (21), Paszek (7), Wójcik (6) , Gajewska (4), Chojnacka (11), Połeć (16), Adamek (libero) oraz Bociek (1), Grabka (1), Rasińska (2) i Grzelak
Pałac: Ziółkowska (3), Misiuna (20), Krzywicka (9), Kuligowska (15), Pleśnierowicz (5), Maternia (13), Nowakowska (libero) oraz Śmieszek (8), Fojucik (2) i Minicz