Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Developres uniknął ostatniej lokaty

Orlen Liga: Developres uniknął ostatniej lokaty

Siatkarki Developresu Rzeszów nie zajmą ostatniego miejsca w sezonie 2015/2016. Podopieczne trenera Jacka Skroka po pięciosetowym boju pokonały KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W całej rywalizacji rzeszowianki zwyciężyły 2:1. Na ostatnim miejscu tym samym rozgrywki w sezonie 2015/2016 zakończy drużyna prowadzona przez trenera Parkitnego.

Efektownie decydujący pojedynek rozpoczęły przyjezdne, celnie atakowała Sandra Szczygioł, przez co szybko pierwszy czas wykorzystał Jacek Skrok (4:0). Serię ostrowczanek przerwała dopiero skutecznym zbiciem Agata Skiba. Gospodynie miały problem z wyprowadzeniem celnego ataku, przyjezdne natomiast wykorzystywały każdą możliwość do zdobycia punktu. Po ataku z obiegnięcia Karoliny Bednarek drugi czas wykorzystał trener Skrok (11:5). Wobec niemocy swoich podopiecznych rzeszowski szkoleniowiec zaczął rotować składem, jednak początkowo nie przyniosło to spodziewanych efektów. Rzeszowianki obok problemów z atakiem nie radziły sobie również w przyjęciu. Sprytna kiwka Roksany Brzóski dała sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:9). W dalszej części seta gospodynie zaczęły odrabiać straty, po kolejnym skutecznym zbiciu Katarzyny Warzochy o czas poprosił trener Parkitny (13:17). Przy zagrywce Agaty Skiby rzeszowianki kontynuowały dobrą passę, gdy w kontrataku po prostej zapunktowała Ewa Śliwińska, drugą przerwę wykorzystał szkoleniowiec KSZO (16:17). Serię siatkarek Developresu przerwała dopiero Sandra Szczygioł. W końcówce siatkarki obu drużyn nie ustrzegły się prostych błędów własnych. Rzeszowianki do końca walczyły o odebranie prowadzenia, co udało im się po skutecznym zbiciu Joanny Kapturskiej (22:21). Chociaż gospodynie miały do dyspozycji aż dwie piłki setowe, nie wykorzystały ich. W szarpanej grze na przewagi po ataku Szczygioł lepsze okazały się przyjezdne (28:26).

Od serii nieudanych zagrań drugiego seta rozpoczęły ostrowczanki, dlatego o czas poprosił trener Parkitny (0:4). Z czasem przyjezdne zaczęły wyprowadzać skuteczne ataki, jednak wciąż to rzeszowianki kontrolowały przebieg gry. Zdecydowanie atakowały Magdalena Hawryła i Agata Skiba. Przy utrzymującej się różnicy punktowej w drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego zaczęły mnożyć się nieporozumienia, dlatego drugą przerwę wykorzystał trener Parkitny (8:14). Po czasie to rzeszowianki popełniły kilka błędów, przez co grę zdecydował się przerwać Jacek Skrok (15:12). W dalszej części gospodynie wciąż oddawały punkty rywalkom, dopiero nieskuteczna obrona przyjezdnych przerwała ich efektowną serię (16:14). Po regulaminowym czasie trwała wyrównana walka. Korzystając z błędów gospodyń, ostrowczanki po ataku w siatkę Kapturskiej doprowadziły do remisu (20:20). Po czasie dla trenera Skroka przy zagrywce Ewy Śliwińskiej rzeszowianki zanotowały efektowną serię (24:20). Podobnie jak w poprzednim secie, również w tym siatkarki KSZO obroniły kilka piłek setowych, jednak tym razem nie zdołały odwrócić losów seta. Drugą partię zakończyła Agata Skiba (25:23).

W trzeciego seta lepiej weszły rzeszowianki, po asie serwisowym Magdaleny Hawryły o czas poprosił trener Parkitny (5:2). Z czasem przewaga gospodyń rosła, skutecznie atakowała Ewa Śliwińska (8:4). Po regulaminowej przerwie rozgorzała wyrównana walka, gra KSZO była rozłożona na wszystkie zawodniczki. Gdy po ataku przełamującym blok rywalek w wykonaniu Sandry Szczygioł przewaga rzeszowianek zmalała do dwóch punktów, grę przerwał Jacek Skrok (13:11). Głównie dzięki celnej zagrywce Pauliny Szpak przyjezdne doprowadziły do remisu, jednak szybko ponownie na prowadzenie wyszły siatkarki Developresu (13:13, 16:13). Pomimo starań przyjezdnych różnica punktowa utrzymywała się, bardzo dobrze funkcjonował rzeszowski blok. Chociaż w końcówce gra rzeszowianek nie była pozbawiona błędów, skuteczne zbicie Agaty Skiby zamknęło trzeciego seta.

Czwarty set rozpoczął się od wyrównanej walki (4:4), jednak szybko na prowadzenie wyszły zawodniczki z Rzeszowa (8:5). Obie drużyny skuteczne akcje przeplatały niewymuszonymi błędami, przez co trwała gra punkt za punkt. Głównie przez pomyłki w ataku gospodynie straciły całą przewagę, a na prowadzenie wyszły przyjezdne (14:12). Gdy Joanna Kapturska zapisała na swoim koncie kolejny nieudany atak, została zmieniona przez Magdę Jagodzińską (12:15). W drużynie z Rzeszowa zaczęło szwankować przyjęcie, zaś gra ich przeciwniczek napędzała się z akcji na akcję. Skutecznie atakowała Dorota Ściurka (18:14). Po drugiej stronie siatki sygnał do walki dawała Agata Skiba (16:19). W przeciwieństwie do poprzednich setów w czwartym do końca grę kontrolowały siatkarki z Ostrowca Świętokrzyskiego, nie pozwalając przeciwniczkom odrobić strat. Całego seta skutecznym zbiciem ze skrzydła po bloku zamknęła Dorota Ściurka.

Skuteczne ataki Ściurki i Szczygioł otworzyły decydującą odsłonę, jednak dzięki dobrym blokom rzeszowianki odrobiły straty, a następnie wyszły na prowadzenie (4:4, 6:4). Od tego momentu gospodynie nabrały wiatru w żagle, pomimo dwóch czasów na życzenie trenera Dariusza Parkitnego to siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów nadawały ton tej odsłonie (9:5). Błąd w przyjęciu ostrowczanek dał kolejne piłki meczowe gospodyniom, które dwie z nich nie wykorzystały przez własne błędy (14:7, 14:9). Gdy w kolejnej akcji skutecznie zaatakowała Sandra Szczygioł, o czas poprosił trener Skrok (14:10). Cały pojedynek zakończyło dotknięcie siatki przez blokujące KSZO (15:11).

MVP: Lucyna Borek

Developres Rzeszów – KSZO Ostrowiec Św. 3:2
(26:28, 25:23, 25:23, 18:25, 15:11)

Stan rywalizacji play-off: 2:1 dla Developresu

Developres: Cabajewska (3), Hawryła (19), Warzocha (7), Śliwińska (10), Jagodzińska (2), Skiba (24), Borek (libero) oraz Otasević (1), Kapturska (19) i Bonczewa (1)
KSZO: Brzóska (10), Bednarek (12), Ściurka (21), Szpak (5), Wójcik (7), Szczygioł (26), Bulbak (libero) oraz Mielczarek, Polak i Dybek