Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Dąbrowianki zakończyły sezon na 5. miejscu

Orlen Liga: Dąbrowianki zakończyły sezon na 5. miejscu

Siatkarki z MKS-u Dąbrowa Górnicza zwyciężyły w dwumeczu, którego stawką było 5. miejsce na koniec sezonu 2016/2017 Orlen Ligi. Siatkarki z Zagłębia nie dały większych szans beniaminkowi z Łodzi i dwukrotnie pokonały ŁKS 3:0, zapewniając sobie tym samym na zakończenie sezonu 5. lokatę.

Drugie spotkanie o 5. miejsce w Orlen Lidze rozpoczęło się od udanej kiwki Tamary Kaliszuk. Oba zespoły w początkowych minutach meczu popełniały błędy w ataku, dąbrowianki do tego szybko postawiły szczelny blok i wyszły na prowadzenie 6:3, po czym grę od razu przerwał trener przyjezdnych, Michal Masek. Łodzianki rzuciły się do odrabiania strat, jednak ataki Kaliszuk i Horki pozwalały dąbrowiankom na utrzymanie kilkupunktowej przewagi (10:6). Trener łodzianek po raz drugi poprosił o przerwę przy stanie 14:9 dla gospodyń, po niej od razu skutecznym atakiem popisała się Katarina Osadchuk. Ełkaesianki miały jednak problem z przyjęciem zagrywki rywalek i przede wszystkim z wyprowadzaniem i kończeniem ataków. MKS powiększał przewagę (18:10) i nic nie wskazywało na to, by miał odpuścić w tym secie mimo skutecznych ataków z prawego skrzydła atakującej ŁKS-u Izabeli Kowalińskiej. W końcówce seta łodzianki myliły się już seryjnie, a piłkę setową dąbrowianki miały po sprytnym plasie Darii Paszek przy stanie 24:14. Dwa punkty zdobyła jeszcze Katarzyna Bryda i ostatecznie seta wygraną 25:16 zakończyła kiwką Paszek.

Łodzianki drugiego seta rozpoczęły o wiele lepiej i po ataku Agaty Oleksy prowadziły już 3:1, jednak gospodynie dzięki atakom Heleny Horki dość szybko odrobiły starty i doprowadziły do remisu 4:4. Wynik jakiś czas oscylował wokół remisu, ale gdy dąbrowianki po zbiciu Horki wyszły na prowadzenie 11:9, trener Masek natychmiast przywołał swoje podopieczne do ławki rezerwowych. Dąbrowianki cały czas nadawały ton grze, a ŁKS odpowiadał pojedynczymi dobrymi atakami Izabeli Kowalińskiej i Ewy Kwiatkowskiej. Siatkarki MKS-u jednak były bardzo dobrze ustawione w obronie i ŁKS czasem musiał kończyć akcję czwartym lub nawet piątym atakiem. Po skutecznym zbiciu Eleonory Dziękiewicz, grającej swoje ostatnie spotkanie w karierze, było już 17:14 dla gospodyń. Łodzianki zbliżyły się na jeden punkt, jednak błędy w przyjęciu przyjezdnym pozwoliły znów dąbrowiankom wyjść na trzypunktowe prowadzenie. Po przerwie na życzenie trenera Maska Aleksandra Sikorska pojedynczym blokiem zatrzymała Katarzynę Sielicką (21:17) i MKS już nie oddał końcówki seta. Po ataku Horki i błędzie przy siatce Osadchuk MKS wygrał 25:18 i zapewnił sobie tym samym 5. miejsce po tegorocznym sezonie.

Będące na fali dąbrowianki trzeciego seta rozpoczęły od prowadzenia 3:0, głównie dzięki błędom przeciwniczek. Łodzianki szybko jednak się przebudziły, ciekawymi zagraniami w wolne pole popisywała się Katarzyna Sielicka i gra się wyrównała. Po ataku Ewy Kwiatkowskiej ŁKS doprowadził do remisu 11:11 i po chwili wyszedł na prowadzenie, co sprowokowało trener Magdalenę Śliwę do wzięcia pierwszej przerwy w tym meczu. Trener MKS-u zdecydowała się również na podwójną zmianę, wprowadzając na boisko Yael Castiglione oraz Annę Podolec. Łodzianki znów zaczęły popełniać błędy i trener Masek przerwał grę przy stanie 16:14 dla gospodyń. Po asie serwisowym Marty Ciesiulewicz MKS prowadził już 20:16 i pewnie zmierzał ku trzysetowej wygranej. Łodzianki odrobiły jednak kilka punktów, gdy znów dały o sobie znać Tamara Kaliszuk i Helena Horka. W końcówce ŁKS jeszcze ambitnie walczył, jednak uległ dąbrowiankom ostatecznie 21:25 i zajął 6. miejsce w Orlen Lidze.

MVP: Eleonora Dziękiewicz

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza –  ŁKS Commercecon Łódź 3:0
(25:16, 25:18, 25:21)

Stan rywalizacji: 2:0 dla MKS-u

MKS: Horka (18), Dziękiewicz (5), Paszek (5), Weiss (1), Kaliszuk (13), Sikorska (5), Lemańczyk (libero) oraz Ciesiulewicz (3), Castiglione i Miros (1)
ŁKS: Kwiatkowska (8), Osadchuk (6), Oleksy (7), Sielicka (8), Muhlsteinova (2), Kowalińska (8), Strasz (libero) oraz Bryda (2), Wołoszyn, Szyjka i Tomczyk (1)