Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Chemik trzeci raz z rzędu w blasku złota

Orlen Liga: Chemik trzeci raz z rzędu w blasku złota

Chemik Police obronił tytuł mistrza Polski. Policzanki w trzecim finałowym spotkaniu Orlen Ligi nie pozostawiły złudzeń gospodyniom z Sopotu i dzięki wygranej w trzech setach potwierdziły swoją dominację w tym sezonie, zasłużenie zdobywając tytuł mistrzyń Polski po raz trzeci z rzędu. W całej rywalizacji z sopockim zespołem ekipa Chemika przegrała tylko jednego seta.

Gospodynie dobrze rozpoczęły spotkanie od ostrych zagrywek, które utrudniły wyprowadzenie akcji przyjezdnym. Ich trzypunktowa przewaga nie trwała jednak długo, bowiem policzanki świetnie ustawiały się w obronie oraz poprawiły poziom skuteczności w kontrze. Do pierwszej przerwy technicznej zespoły biły się więc punkt za punkt, ale oczko przewagi na czasie miał Chemik Police po atomowym zbiciu Madelaynne Montano po prostej. Po powrocie na boisku kibice obserwowali siatkówkę na wysokim poziomie, obie ekipy grały bardzo ofiarnie w obronie, a zawodniczki nie wstrzymywały rąk w ataku. Im bliżej jednak było drugiej przerwy technicznej, tym więcej akcji na swoją korzyść obracały aktualne mistrzynie Polski. Po stronie sopocianek pojawiło się w dodatku kilka prostych błędów. To doprowadziło do trzypunktowego prowadzenia policzanek. Atomówki mimo wszystko starały się odrobić straty i udało im się tego dokonać w samej końcówce (19:22, 23:23). Seta rozstrzygnęły dwa błędy miejscowych – najpierw serwis zepsuła Kaczorowska, a następnie Maret Balkestein nie przyjęła zagrywki Katarzyny Gajgał-Anioł (23:25).

W drugiej partii policzanki od początku naciskały na rywala, które szybko wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Po sopockiej stronie pojawiło się dużo błędów, które uniemożliwiły prowadzenie wyrównanej gry. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły zaprosił błąd przyjęcia zagrywki Balkestein, której po raz kolejny we znaki dała się Gajgał-Anioł (3:8). W kolejnych akcjach powoli sopocianki minimalizowały różnicę, bowiem coraz bardziej zachowawczo w ofensywie zachowywały się przyjezdne, a po stronie PGE Atomu Trefla siły nie żałowały Balkestein i Katarzyna Zaroślińska (12:13). Do drugiej przerwy technicznej jednak policzanki obudziły się z letargu i Helena Havelkova mocnym atakiem w środek boiska zarządziła czas (16:13). Dużo niedokładności pojawiło się w rozegraniu Danicy Radenković, co spowodowało brak mocnego uderzenia zawodniczek z Sopotu. Kiedy policzanki miały już siedem oczek przewagi, w składzie gospodyń nastąpiły zmiany personalne, ale nie zmieniły one obrazu gry. Przyjezdne grały bardzo swobodnie i wręcz bawiły się siatkówką, pokazując kombinacyjne akcje i przybliżając się do zwycięstwa w tym secie. Zakończył go serwis w siatkę Anny Miros (18:25).

Trzecią odsłonę rozpoczął podwójny blok sopocianek oraz as serwisowy Mai Tokarskiej. Te akcje pokazały pewne rozprężenie po polickiej stronie. Z czasem jednak przyjezdne poprawiły swoją skuteczność, co od razu przełożyło się na lepszy wynik. Na drugiej przerwie technicznej sopocianki utrzymały dwa oczka przewagi, ale po powrocie na boisko pojawiły się w ich ekipie błędy w ataku. W końcu Stefana Veljković zapunktowała serwisem i przechyliła szalę na korzyść swojej drużyny (12:11). Na drugiej przerwie technicznej przewaga gości wzrosła aż do trzech punktów, aby po niej jeszcze się powiększyć. Gdyby sopocianki nie popełniły wielu prostych błędów, jak dotknięcie siatki czy przejście linii, miałyby szansę prowadzić z rywalem wyrównaną walkę. Tymczasem po kolejnych pomyłkach wiara w odwrócenie wyniku opuszczała sopocki zespół. Jeszcze w decydującym momencie w polu serwisowym popracowała Magdalena Damaske, a następnie błędy popełniły przyjezdne, co doprowadziło do nerwowej końcówki. Tych nerwów nie wytrzymała rozgrywająca PGE Atomu Trefla Sopot, która zakończyła spotkanie zwycięstwem Chemika Police, zagrywając poza boisko (23:25).

MVP: Joanna Wołosz

Atom Trefl Sopot – Chemik Police 0:3
(23:25, 18:25, 23:25)

Atom: Balkestein-Grothues (7), Efimienko (2), Radenković (2), Cooper (6), Kaczorowska (1), Zaroślińska (16), Durajczyk (libero) oraz Tokarska (3), Djerisilo, Miros, Damaske (4), Kaczmar i Łukasik
Chemik: Werblińska (5), Montano (9), Gajgał-Anioł (10), Havelkova (13), Veljković (11), Wołosz (3), Zenik (libero) oraz Maj-Erwardt (libero), Pena i Jagieło