Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Bydgoszczanki o krok od 9. miejsca

Orlen Liga: Bydgoszczanki o krok od 9. miejsca

W ostatnim spotkaniu przed własną publicznością Pałac Bydgoszcz zdecydowanie pokonał Legionovię Legionowo bez straty seta. W każdej odsłonie pojedynku podopieczne Adama Grabowskiego kontrolowały sytuację, dzięki czemu przedostatnie po fazie zasadniczej bydgoszczanki są o krok od zajęcia 9. miejsca w Orlen Lidze, które po pierwszej części rozgrywek należało do legionowianek.

Początek meczu należał do przyjezdnych, które już na pierwszej przerwie technicznej prowadziły czterema punktami (8:4). Przyczyną takiej dysproporcji w zdobytych oczkach były problemy na przyjęciu Pałacu Bydgoszcz, zaś w ekipie Legionovii świetną dyspozycją w ataku, bloku i zagrywce popisywała się m.in. Iga Chojnacka. Po przerwie sytuacja nie uległa zmianie, przy stanie 4:11 trener Grabowski poprosił o czas, bo jego podopieczne nie potrafiły skończyć ataku. Serię przełamał blok Natalii Misiuny na Monice Bociek (5:12). Jeszcze przed drugą regulaminową przerwą gospodynie starały się odrabiać straty. Najpierw Joanna Kuligowska skończyła piłkę przechodzącą, a po chwili w ataku pomyliła się Monika Bociek. Wynik wciąż jednak był dużo korzystniejszy dla legionowianek (12:16). Po czasie sytuacja zmieniła się diametralnie. Zmobilizowały się bydgoszczanki, w których szeregach prym wiodły Joanna Kuligowska i Marta Ziółkowska (19:18). Końcówka była zacięta. W niej więcej zimnej krwi i brak drżenia rąk przy ataku zachowały gospodynie, a ostatni punkt zdobyła, obijając ręce rywalek, Ewelina Krzywicka (25:23).

W drugiej partii trener Strzałkowski zdecydował się pozostawić na boisku Malwinę Smarzek, która w końcówce premierowej odsłony dała zmianę Monice Bociek. Pierwsza faza seta znów należała do legionowianek, które kolejny raz prowadziły na regulaminowej przerwie czterema punktami (8:4). Tym razem jednak nie zdołały tej przewagi długo utrzymać. Dobra gra blokiem bydgoszczanek sprawiła, że przy stanie 14:14 był już remis, a doprowadziła do niego Natalia Misiuna. W połowie seta prowadzenie objęły gospodynie (17:14), ale i one, wzorem przeciwniczek, nie potrafiły długo się nim cieszyć (17:17). W końcówce ponownie żaden z zespołów nie mógł czuć się zbyt pewnie. Decydujące momenty drugiej partii należały do Natalii Misiuny i Eweliny Krzywickiej. Pierwsza posyłała trudne zagrywki i blokowała na siatce, druga zaś kończyła ważne piłki w ataku. Ostatnich kilka punktów bydgoszczanki zdobyły bez problemów po tym, jak ich rywalki zupełnie pogubiły się w grze. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż decydujące oczko padło po błędzie ustawienia w drużynie Legionovii (25:18).

Początek trzeciego seta to niezbyt efektowna gra obu ekip. Zarówno zawodniczki Legionovii, jak i bydgoszczanki popełniały sporo błędów w ataku i polu zagrywki. Spowodowało to, że gra się wyrównała, a na pierwszej przerwie technicznej minimalne prowadzenie miały gospodynie, po tym jak w aut zaatakowała Aleksandra Wójcik (8:6). Czas wyraźnie zaszkodził przyjezdnym, które długo nie mogły zrobić przejścia. Przyczyniła się do tego wydatnie trudna zagrywka, świetnie w tym meczu dysponowanej, Natalii Misiuny (12:6). W połowie seta zmobilizowane bydgoszczanki powiększały jeszcze prowadzenie, a siatkarki Legionovii nie były w stanie odmienić stylu i losów spotkania. W tej fazie meczu dużo było długich akcji, które jednak zwykle kończyły się korzystnie dla skuteczniejszych gospodyń (16:9). Gra legionowianek zupełnie się załamała, nie pomogły żadne ze zmian, którymi ratować mecz próbował trener Strzałkowski. Gospodynie w pewnym momencie dosłownie „bawiły się” grą, a trener Grabowski postanowił dać szansę zawodniczkom rezerwowym. Sprawiło to, iż Legionovia zdobyła jeszcze kilka punktów, ale losy tego meczu były już przesądzone. Ostatnie oczko padło po błędzie dotknięcia siatki u gości (25:18).

MVP: Joanna Kuligowska

Pałac Bydgoszcz – Legionovia Legionowo 3:0
(25:23, 25:18, 25:18)

Pałac: Ziółkowska (10), Misiuna (14), Krzywicka (10), Kuligowska (13), Pleśnierowicz (2), Fojucik (4), Nowakowska (libero) oraz Minicz, Portalska, Śmieszek i Maternia
Legionovia: Paszek (7), Wójcik (5), Gajewska (1), Chojnacka (5), Połeć (1), Bociek (8), Adamek (libero) oraz Smarzek (8), Pacak (4), Grzelak (3) i Grabka (1)

stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw): 1:0 dla Pałacu