Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > OL: W derbach Budowlanych lepsze łodzianki

OL: W derbach Budowlanych lepsze łodzianki

W Łodzi spotkały się dwie drużyny Budowlanych, a  w klubowych derbach górą okazały się siatkarki gospodarzy. Dużo wyżej plasujące się łodzianki zdobyły w tym meczu komplet punktów, ale dały sobie urwać jednego seta. Toruńska ekipa mocno weszła w mecz, wygrywając w partii premierowej, później dużo lepiej radziły sobie już rywalki.

Torunianki rozpoczęły mecz w Łodzi, próbując grać „razem” z łódzkim blokiem, a ponawiane akcje często przynosiły im efekty. Mimo starań Kai Grobelnej i Julii Twardowskiej dużo zamieszania w ekipie gospodyń wprowadzała zagrywka Białorusinki, Mariny Paulavej i po autowym ataku podopiecznych Błażeja Krzyształowicza oraz przegranej walce na siatce Sylwii Pyci zrobiło się 4:5. Długo trwała wymiana ciosów i gra punkt za punkt, ale strzałem w „10” okazało się wprowadzenie na boisko Eweliny Tobiasz, która zagrywką wypracowała dwupunktową zaliczkę dla drużyny Grot Budowlanych Łódź (14:12). Przyjezdne nie dawały za wygraną, a czujna postawa Anny Lewandowskiej na środku siatki, która przebiła bezpańską piłkę, zwiastowała ciężką przeprawę dla faworytek tego spotkania (17:21). Nawet wyrzucona za antenkę Patrycja Polak punktowała, a atak Pavan z drugiej linii zakończył premierową odsłonę (25:19).

Otwarcie drugiego seta to jednak zimny prysznic dla beniaminka Orlen Ligi. Efektowny blok na Pavan i autowy atak szukającej sposobu na obicie rąk łodzianek Paulavy sprawiły, że o czas poprosił trener Nicola Vettori (4:0). Wtedy po raz kolejny piłka po siatce białoruskiej przyjmującej przewinęła się na drugą stronę siatki, zaskakując uczestniczki Pucharu CEV. Dopiero gdy atakując zza linii 3. metra, Belgijka dynamicznym atakiem przełamała blok torunianek, o czas poprosił Vettori (11:9). Sprawy w swoje ręce wzięła Pavla Vincourova, jej kiwka znalazła miejsce w „pomarańczowym” (15:12). Prosto w blok uderzyła Paulava, a wprowadzona w pole zagrywki Natalia Strózik konsekwentnie realizowała założenia taktyczne (22:18). Minimalny aut po ataku Pavan doprowadził do remisu w całym meczu (25:21).

Także po 10-minutowej przerwie szybko dała o sobie znać przewaga na siatce łodzianek (3:0). Plas w środek boiska Heike Beier zwiastował, że siatkarki Budowlanych Łódź chcą tutaj uniknąć zbędnych nerwów (5:1). Choć zbiciom łodzianek często brakowało mocy, to niedokładne przyjęcie oraz atak po antence Polak były wodą na młyn dla gospodyń  (12:4). W polu zagrywki moment uśpienia rywala wykorzystała Lewandowska (13:9), ale nie wystarczyło to, by choćby wywołać u gospodyń poczucie zaniepokojenia. Skrzydłowe z Łodzi nie miały kłopotów z kończeniem kolejnych akcji, a Marta Janik posłała przyjęcie w trybuny i zrobiło się 21:11. Seta, który był demonstracją siły Budowlanych Łódź, zakończyła zagrywką Grajber (25:12).

Całą odpowiedzialność w ofensywie wzięła na siebie Pavan, ale po drugiej stronie siatki powoli każda z zawodniczek zaczęła wchodzić na swój najwyższy poziom. Beier i Pycia nie zwalniały tempa i przy wyniku 6:3 o przerwę poprosił Vettori. Przy zagrywce Paulavej siatkarki z miasta Kopernika nie tylko odrobiły straty, ale nawet wyszły na prowadzenie. Zmieniło się to jednak w mgnieniu oka, po błędzie dotknięcia siatki przyjezdnych, na niewiele zdały się ofiarne obrony torunianek i ten mecz wymykał im się z rąk (14:10). Kolejne błędy popełniały przyjezdne, na parkiecie pojawiła się Agata Nowak. Zasięg Gabrieli Polańskiej umożliwił Budowlanym Łódź wygranie całego spotkania za trzy punkty (25:20).

Grot Budowlani Łódź – Giacomini Budowlani Toruń 3:1
(19:25, 25:21, 25:12, 25:20)

Budowlani Łódź: Polańska (9), Twardowska (4), Pycia (14), Grobelna (18), Vincourova (5), Grajber (9), Maj-Erwardt (libero) oraz Tobiasz (1), Strózik i Beier (15)
Budowlani Toruń: Paulava (4), Lewandowska (5), Polak (8), Wójcik (4), Ryznar (5), Pavan (20), Martinez (libero) oraz Wojcieska, Jasińska, Janik (3) i Nowak (libero)