Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Felietony > Okiem siatkarza: Kadra – obowiązek czy wolność wyboru?

Okiem siatkarza: Kadra – obowiązek czy wolność wyboru?

fot. Katarzyna Antczak

Wszyscy siatkarze, którzy zrezygnowali z gry w kadrze to idoci. Nie szanują orła białego, który po ich decyzji czuje się obrażony i przechylił swój łeb, luzując przy tym koronę, w drugą stronę nie patrząc w kierunku tych „zdradzieckich mord”. Nie szanują kibiców, którzy wcześniej zawsze byli wsparciem, a teraz dają wyraz swojej złości wylewając pomyje wszędzie gdzie tylko wi-fi jest pozbawione hasła. Tacy zawodnicy to egoiści, goście bez honoru. „Kadra dała wam popularność, a wy tym gardzicie. Dała wam możliwość zobaczenia świata, a wy macie to w poważaniu. Sodówka wam uderzyła do głowy i tyle. Nie jesteście świadomi tego co tracicie łotry, aha i oddawać pieniądze za reprezentacyjną koszulkę z waszym nazwiskiem, którą dostałem od was w prezencie”. Stop!

Zdrowie i szczęście. Wyobraź sobie, że masz urodziny. Rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi. Spełnienie marzeń. Nic lepszego nie może cię dziś spotkać. Podchodzi do ciebie kolejna osoba, nie wiesz już która z kolei. Nie pamiętasz. Jedyne co kojarzysz to rzeka życzeń, która płynie w stronę twoich uszu. Choć na dobrą sprawę, mógłbyś je wyczytać z ruchu warg, bez włączania fonii. ” Życzę ci byś był zdrowy i szczęśliwy”. Setny raz to samo. Mimiką pokazujesz radość, a wewnątrz rozlewa się żółć smutku na trzewia. Te drugie odczuwasz mocniej. Po stokroć mocniej. Zdrowotnie jesteś wrakiem, a szczęście jest tylko życzeniem. Niemożliwym do spełnienia. Chciałbyś brać udział w imprezie, ale twój organizm chce być gdzie indziej. Naturalnej satysfakcji brak. Do wyobcowanego ciała jak najszybciej chce dołączyć zmęczony umysł, z myślami rozbitymi na sto milionów kawałków. Po chwili co poniektórzy goście szepczą między sobą, że chyba nie jesteś w najlepszej formie, mógłbyś dać z siebie więcej. W końcu to twoje urodziny, a wszyscy tu są tylko dla ciebie.Jestem przekonany, że każda decyzja mówiąca o rezygnacji z gry w kadrze jest jedną z najtrudniejszych do podjęcia w karierze sportowca. Trzeba być zdeterminowanym i świadomym. Zdeterminowanym w postanowieniu, świadomym konsekwencji. Zobaczcie, sezon siatkarski jest naładowany jak butelka coli po wrzuceniu do niej mentosa. To, że coś wybuchnie jest tylko kwestią czasu. Najprawdopodobniej będzie to jedno z dwóch, zdrowie albo psychika. Kończy się liga, rozpoczyna kadra. Ładowanie akumulatorów jest możliwe tylko z ładowarką z dopiskiem „fast charging”. Wszystkie mecze są ważne, albo bardzo ważne w zależności od egzegezy. Zmiany czasów, loty między kontynentami. Regeneracji jest proporcjonalne mało do wymagań i wyrzeczeń. Godziny spędzone u masażysty, maskującego mikrourazy, są tymi samymi czarami co praca makijażystki z twarzą mało urodziwej kobiety. Oboje wiedzą, że prawda wyjdzie na jaw w najmniej spodziewanym momencie.

Kiedy Mariusz Wlazły poinformował, że dla niego ostatnim meczem w kadrze był ten dający mistrzostwo świata w 2014, wielu kibiców zapomniało co chłopak zrobił dla kadry i Polski, szybciej niż czas jaki minął kiedy to złoty krążek został zawieszony na szyi „Szampona”. Nie będę ukrywał, kiedy on i Michał Winiarski dali jasny sygnał, że to koniec, na moment też się wkurzyłem, bo pomyślałem: „Jak ten rower z napisem „kadra” ma jechać dalej, jak kierownica i siodełko zostało odkręcone? To grozi zbitą kością ogonową, albo obitą twarzą”. Po chwili jednak doszło do mnie, że każdy z nas ma prawo wyboru. Jeżeli postanowili, że ich zdrowie, a szczęście ich samych i ich bliskich jest ważniejsze od reprezentowania naszego kraju to ja to szanuję. Inna sprawa, że koniec rozdziału dla tych dwóch wybitnych zawodników było słowem wstępu dla nowych bohaterów, a z ludzkim materiałem w siatkówce akurat nie ma problemu.

Każdy ma prawo do oceny takich decyzji, tylko pamiętajcie, że oceniający też czasami stawia błędną diagnozę. Spróbujmy czasami popatrzeć na innych z ich własnej perspektywy i po ludzku zrozumieć.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Felietony, reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-12-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved