Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ohio State mistrzem USA. Szerszeń ponownie MVP

Ohio State mistrzem USA. Szerszeń ponownie MVP

Siatkarze z Columbus obronili tytuł mistrzowski zdobyty przed rokiem. Ekipa Ohio State w finale pokonała Brigham Young University dość gładko 3:0, a wiodącą rolę odegrał Nicolas Szerszeń, Polak urodzony we Francji, syn Jacka Szerszenia, mistrza Polski z 1988 roku.

W USA nie ma zawodowej ligi siatkarskiej, dlatego rozgrywki organizuje akademicka National Collegiate Athletic Association. W tym roku Final Four rozegrany został w Columbus. W turnieju spotkali się zwycięzcy z czterech grup, na jakie podzielone są Stany Zjednoczone: Long Beach State University, Brigham Young University, University of Hawaii-Manoa i Ohio State University.

Pierwszą parę półfinałową stworzyły ekipy Long Beach oraz BYU. Mecz bez większych problemów wygrali gracze z Brigham w szybkich trzech partiach (25:20, 25:18, 25:23). Drugi półfinał również nie potrwał długo. Siatkarze Ohio State w takim samym stosunku pokonali University of Hawaii (25:23, 25:18, 25:19) i zameldowali się w finale.

Ostatni mecz sezonu przebiegał w całości pod dyktando Ohio State. Gospodarze turnieju finałowego rozpoczęli pierwszą odsłonę meczu od wyniku 4:1 po błędzie w ataku Tima Dobberta. Gościom udało się wyrównać, a nawet wyjść na jednopunktowe prowadzenie (8:7), gdy w ataku pomylił się Nicolas Szerszeń. Był to jednak ostatni zryw BYU w tym secie. Goście szybko zrekompensowali się i poprawili swoją grę, stopniowo powiększając przewagę. Po chwili gry było już 19:10 dla OSU. Tak dużej przewagi nie dało się zmarnować, w ataku szalał Szerszeń, kończąc kolejne piłki, dzięki czemu akademicy wygrali 25:19. W drugim secie Ohio State ponownie systematycznie budowało swoją przewagę, która z czasem się powiększała. Po skutecznym ataku Milesa Johnsona i błędzie w ataku Leo Durkina było już 11:7 dla OSU. Rozgrywający akademickich mistrzów USA starał się rozprowadzać piłki równo do wszystkich graczy, ale decydujące wystawy trafiały do Nicolasa Szerszenia, który się nie mylił. Po kolejnym skutecznym zbiciu urodzonego we Francji Polaka było już 19:12 dla Ohio. Co prawda w końcówce rywale próbowali jeszcze podgonić wynik, ale przewaga była zbyt wielka. Trzeci set był najbardziej emocjonujący. Walka punkt za punkt toczyła się do stanu 10:9. Wtedy sprawy w swoje ręce wzięli Maxime Hervoir (Francuz) oraz Nicolas Szerszeń, którzy skończyli trzy kolejne piłki po rząd. To był przełomowy moment seta, od którego zaczęła się dominacja OSU. Gracze z Columbus utrzymywali bezpieczną, dwu-, trzypunktową przewagę i pomimo nerwowej końcówki zakończyli trzeciego seta zwycięstwem 25:22. Ostatnią akcję skończył atakiem na lewej stronie Nicolas Szerszeń, który wybrany został drugi rok z rzędu MVP całych rozgrywek.

Dla Ohio State University jest to trzeci tytuł mistrzowski w historii tej uczelni (2011, 2016, 2017). Ponadto siatkarzom udało się ustanowić rekord rozgrywek, bowiem w 34 meczach przegrali jedynie 2, wygrywając aż 32 pozostałe spotkania, co daje niesamowitą średnią 94% wygranych w sezonie. Ponadto do drużyny sezonu zostało wybranych aż 5 zawodników OSU. Najlepszym graczem ligi, podobnie jak rok temu, wybrano przyjmującego Ohio State University – Nicolasa Szerszenia.