Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Odwołania częstochowian odrzucone

Odwołania częstochowian odrzucone

Mimo wygranej 3–1 w barażach o PlusLigę siatkarze Aluronu Virtu Warty Zawiercie nie mogli od razu świętować awansu. Przegrani – AZS Częstochowa – składali protesty do władz PLPS-u, ale władze ligi uznały, że w procedurach nie było żadnych nadużyć. Żądającym walkowera spadkowiczom została już tylko droga sądowa. 

W tle wydarzeń w Częstochowie i Zawierciu druga bitwa o prawo gry w PlusLidze rozgorzała na polu administracyjnym. Mimo że na parkiecie AZS był tłem dla grającego dotychczas na zapleczu Aluronu Virtu Warty, przed rozpoczęciem każdego z czterech meczów zgłaszał protest i żądał walkowera. Władze rozgrywek podjęły decyzję, że nie przychylą się do tych wniosków. Po ostatnim meczu w Zawierciu dyrektor sportowy AZS-u Ryszard Bosek nie krył żalu. Powiedział, że chociaż akces do gry w PlusLidze można było zgłaszać do końca grudnia, dopiero miesiąc później poinformowano częstochowian, że w pierwszej lidze znalazły się jednak zespoły, które to zrobiły. Chociaż po Nowym Roku „Akademicy” odetchnęli i przez kilka tygodni sądzili, że przetrwają sezon bez ryzyka spadku, okazało się, że jako ostatnia drużyna w tabeli zagrają w barażach. Przegrali 1–3 i powinni opuścić ligę.Regulamin jest po to, by go przestrzegać, a wobec nas przepisy nie zostały zachowane – grzmiał Bosek. Częstochowa w każdym z dostarczanych do komisarza meczu dokumentów zamieszczała 13 pytań. Oprócz wątpliwości dot. poinformowania ich o konieczności gry klub bronił się przed spadkiem, m.in. sugerując, że Zawiercie nie dysponuje wymaganą w PlusLidze halą o pojemności 1500 miejsc z oświetleniem 1500 luksów. Wątpliwości jest więcej. AZS żalił się, że nikt w PLPS-ie nie zareagował na jego wnioski, mimo że w Regulaminie Profesjonalnego Współzawodnictwa napisano, iż w przypadku gdy wynik może mieć wpływ na dalszą rywalizację, rozstrzygnięcie protestu zapadnie nie później niż do godziny 12.00 dnia rozgrywania kolejnego meczu. „Mając powyższe na względzie – po co jest jakikolwiek regulamin?” – pytają pod Jasną Górą.

Jak wynika z dostępnego na oficjalnej stronie internetowej ligi regulaminu (wersja do pobrania była zmieniana 16 marca), termin zgłoszeń do ewentualnej gry w elicie mijał nie w grudniu, jak sugeruje Częstochowa, a z ostatnim dniem marca. Czy jeśli klub odwołuje się do wersji dokumentu z lipca 2016 roku, dokonano w nim zmian w trakcie trwania rozgrywek? Jak się okazuje – tak. – Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej, przy porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, przedłużyła w tym roku termin zgłoszeń drużyn chcących awansować do PlusLigi i Orlen Ligi do 31 marca 2017 roku. Po zmianach odpowiednich zapisów w regulaminach informacja dotarła do wszystkich zainteresowanych klubów. Nie było to żadne ukryte działanie, wszyscy znali te nowe ustalenia – komentuje Kamil Składowski, rzecznik prasowy PLPS-u. Składowski podkreśla jednocześnie, że słowo „protest” nie odpowiada temu, jaką formę miały wnioski klubu z Częstochowy. – To były raczej informacje o tym, jak pewne przepisy interpretuje klub z Częstochowy. Mimo tego otrzyma od nas oficjalną odpowiedź. Jednocześnie informuję, że główny komisarz PLPS-u zweryfikował mecze barażowe. Dodatkowo maksymalnie za dziesięć dni spotka się rada nadzorcza PLPS, która podejmie uchwałę w sprawie tego, które drużyny będą występowały w PlusLidze sezonu 2017/18. Zarząd PLPS będzie rekomendował do udziału w rozgrywkach ekipę Aluronu Virtu Warty Zawiercie – mówi na łamach Przeglądu Sportowego rzecznik.

Klubowi z Częstochowy pozostaje skierowanie sprawy do sądu polubownego. Jej założenie kosztuje 2000 złotych. AZS może także złożyć osobne odwołanie od decyzji rady nadzorczej. Regulamin przewiduje, że ostateczne decyzje o kształcie PlusLigi na sezon 2017/18 zapadną do 30 czerwca.

więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-05-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved