Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Odchudzony kalendarz i zmiana zasad kwalifikacji do IO 2024

Odchudzony kalendarz i zmiana zasad kwalifikacji do IO 2024

fot. CEV

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej zapowiada nowe zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Według nowych kryteriów konstruowany będzie również ranking FIVB, czego efektem będą także zmiany w zasadach rankingu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV). Istotą wprowadzonych regulacji jest „odchudzenie” kalendarza rozgrywek międzynarodowych.

Naturalnie gwarancję udziału w turnieju olimpijskim maja gospodarze. Kolejne sześć miejsc wymagać będzie walki w kwalifikacjach. W roku 2023 rozegrane zostaną trzy turnieje światowe z udziałem 24 najlepszych zespołów z rankingu FIVB. Awans uzyskają po dwie drużyny. Jeden z turniejów może mieć rangę Pucharu Świata, ale nie jest to jeszcze potwierdzone. Przypomnijmy, że tegoroczny Puchar Świata był ostatnim rozgrywanym w Japonii. Na podstawie rankingu FIVB z 1 stycznia 2024 stawkę uzupełni pięć najwyżej sklasyfikowanych krajów z każdego kontynentu. Nie będzie więc turniejów kontynentalnych.Nowy ranking FIVB zacznie obowiązywać od 1 lutego 2020 roku, a więc po zakończeniu wszystkich kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Ranking z 1 lutego przyszłego roku nie będzie w żaden sposób decydował o rozstawieniu drużyn w turnieju olimpijskim w Tokio.

Zawodami, które będą brane pod uwagę w rankingu będą: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, Liga Narodów, kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa kontynentów. Warto zwrócić uwagę, że do rankingu wracają rozgrywki Ligi Narodów. Kolejną rewolucyjną zmianą w rankingu będzie specjalny algorytm uwzględniający nie tylko lokaty zajęte w poszczególnych imprezach, ale także wynik każdego meczu z rozgrywek wskazanych wcześniej. Nowe zasady rankingu FIVB implikują zmiany w zasadach rankingu CEV, który będzie działał na identycznych zasadach, ale nie będą uwzględniane wyniki spotkań z drużynami spoza Europy.

W rezultacie dokonanych zmian w zasadach kwalifikacji do igrzysk olimpijskich kalendarz rozgrywek międzynarodowych z udziałem reprezentacji narodowych będzie na najbliższe pięć lat będzie wyglądał następująco:

  • 2020: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie
  • 2021: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów
  • 2022: Liga Narodów, mistrzostwa świata
  • 2023: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów, kwalifikacje olimpijskie
  • 2024: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie

Z kolei władze Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej podniosą wysokość nagród finansowych w pucharach klubowych. Odpowiednio:

  • w Lidze Mistrzów: 1.miejsce 500.000 Euro, 2. miejsce 250 000 Euro, 3. miejsce  2×125.000 Euro
  • CEV Cup: 1. miejsce 80.000 Euro, 2. miejsce 60 000 Euro, 3. miejsce  2×30.000 Euro
  • Challenge Cup: 1. miejsce 50.000 Euro, 2. miejsce 30 000 Euro, 3. miejsce  2×15.000 Euro

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved