Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Nowi zawodnicy w Norwidzie i odważna deklaracja prezesa

Nowi zawodnicy w Norwidzie i odważna deklaracja prezesa

fot. Klaudia Piwowarczyk

Po zakończeniu sezonu 2017/2018 włodarze Exact Systems Norwida Częstochowa szybko zajęli się kompletowaniem składu. W piątek klub ogłosił, że do drużyny przejdzie dwóch zawodników z AGH Kraków oraz wychowanek, który ostatni sezon spędził w Lindemans Aalst. – Co roku chcemy robić postępy, a żeby tego dokonać, musimy wzmacniać zespół, czynić korekty i poprawiać elementy. Mam nadzieję, że chłopaki, którzy przyszli, w tym sezonie taki postęp nam zagwarantują – powiedział Radosław Panas.

Exact Systems Norwid Częstochowa zakończył drugi sezon na zapleczu PlusLigi. W pierwszym zespołowi nie udało się utrzymać, jednak korzystając z problemów finansowych innych drużyn, ponownie wykupił miejsce. Znacznie lepiej częstochowianie zaprezentowali się w minionych rozgrywkach. Teraz prezes klubu nie ukrywał, że w kolejnym liczy na walkę o medale. – To, że w takim tempie próbujemy zamknąć skład na nowy sezon, pokazuje, że plany są dosyć poważne. Naszym celem jeśli chodzi o zespół pierwszoligowy na sezon 2018/2019 jest walka o medale. Zgodnie z tym, co dwa lata temu zaplanowaliśmy, chcemy co roku robić krok do przodu. Sezon 2017/2018 pokazał, że sportowo ten krok do przodu został zrobiony. Zespół miał dobry sezon, może trochę zabrakło kropki nad i w play-off, ale sportowo jesteśmy zadowoleni. W kolejnym chcąc pójść do przodu, chcemy walczyć o medale. Skład, który budujemy, ma między innymi temu służyć. Razem z trenerem Radosławem Panasem zrobiliśmy sobie podsumowanie. Pan trener dokonał analizy drużyny na poszczególnych pozycjach i doszliśmy do pewnych wniosków. Zawodnicy, których chcemy zaprezentować, są elementami tej układanki na pozycjach, które trener wskazał, że potrzebują wzmocnień – otwarcie powiedział Krzysztof Wachowiak.Na początku maja klub ogłosił pozyskanie rozgrywającego Bartosza Zrajkowskiego, który w zeszłym sezonie kierował grą KPS-u Siedlce. Najnowszymi nabytkami są natomiast dwaj byli zawodnicy AGH Kraków – libero Kamil Dembiec i atakujący Arkadiusz Żakieta oraz wychowanek Norwida, który ostatni sezon spędził w lidze belgijskiej – przyjmujący Krzysztof Modzelewski. Wiadomo już, że w przyszłym sezonie w szeregach Norwida zabraknie libero Bartosza Zielińskiego, rozgrywającego Jakuba Nowosielskiego, środkowego Kamila Gromadzkiego oraz atakującego Damiana Wdowiaka. Z pozostałymi zawodnikami prowadzone są rozmowy, a cały skład ma zostać podany w najbliższym czasie. – Ten kierunek bazowania na wychowankach jest jak najbardziej aktualny. Nie mówimy personalnie o pozostałych zawodnikach, ale w większości ci zawodnicy zostają. Nie mamy jeszcze formalnie tego potwierdzonego, dlatego nie chcemy wychodzić przed szereg. Na pewno zostaje z nami Adrian Kraś i Damian Kogut. Z pozostałymi zawodnikami jesteśmy w trakcie rozmów. Myślę, że to kwestia tygodnia, kiedy pozostali zawodnicy zostaną przedstawieni i skład zostanie zamknięty – wyjaśnił prezes. – W zeszłym sezonie na trzech pozycjach przyszli nowi ludzie i od razu z trzech zwycięstw skoczyliśmy na jedenaście. Teraz chcemy z tych jedenastu na kilkanaście kolejnych. Chcemy się mocno włączyć do walki o medale – dodał szkoleniowiec Norwida.

Mimo ciekawych wzmocnień prezes Exact Systems Norwida zaznaczył, że klub zwraca uwagę na budżet i nie wydaje więcej niż posiada. – Pracujemy na zasadzie planów i środków, jakie posiadamy. Nigdy nie żyjemy ponad stan. Staramy się, żeby to wszystko było zbilansowane. Najpierw planujemy budżet, a później skład. Nie chcemy sytuacji, żeby coś nas później zaskakiwało i istota, czyli strona sportowa, poszła na dalszy plan. Nie chcemy koncentrować się na innych problemach, dlatego żyjemy racjonalnie – podkreślił Krzysztof Wachowiak.

O sposobie doboru zawodników opowiedział trener zespołu. – Ostatni mecz poprzedniego sezonu był początkiem przygotowań do kolejnego. Wraz ze sztabem przeanalizowaliśmy wszystkie mecze nasze i nie tylko. Zrobiliśmy zestawienie indywidualne i zespołowe wszystkich drużyn, które grały w I lidze. Braliśmy pod uwagę każdą pozycję, każdy element. Przeanalizowaliśmy również naszą grę. Wiedzieliśmy, czego potrzeba, w jakich elementach jesteśmy w czołówce, a w jakich z tyłu i te chcieliśmy poprawić. Jeśli chodzi o dwie nowe twarze, czyli Kamila Dembca i Arka Żakietę. w tych klasyfikacjach indywidualnych byli na pierwszych miejscach. jeśli chodzi o poprzedni sezon. Co roku chcemy robić postępy, a żeby tego dokonać, musimy wzmacniać zespół, czynić korekty i poprawiać elementy. Mam nadzieję, że chłopaki, którzy przyszli, w tym sezonie taki postęp nam zagwarantują. Jakiś czas temu podpisaliśmy również kontrakt z nowym rozgrywającym, Bartkiem Zrajkowskim, który jest według mnie w top 3 rozgrywających w I lidze oprócz Szczurka i Neroja. To trójka, która wiodła prym. Bardzo się cieszę, że będzie u nas – stwierdził Radosław Panas.

Zadowolenia z kierunku rozwoju klubu nie ukrywał przedstawiciel sponsora tytularnego – firmy Exact Systems. – To jest, jeśli dobrze pamiętam, piąty rok współpracy z klubem. Bardzo cieszę się, że w każdym z tych lat systematycznie klub poprawia się organizacyjnie i sportowo. Cieszę się, że w dalszym ciągu tak intensywnie rozwijane są również grupy młodzieżowe, bo taki był początek Norwida. Grupy młodzieżowe stanowiły trzon, a zespół pierwszoligowy miał być wisienką na torcie. Dzisiaj w mojej ocenie bardzo fajnie to wygląda, grupy młodzieżowe rozwijają się, widząc talenty pierwszoligowe. Wiedzą, że mogą tu kontynuować swoje kariery – powiedział Lesław Walaszczyk.

Zobacz również:
Karuzela transferowa I ligi mężczyzn

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved