Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Nitra mistrzem Słowacji, Szarek najlepszym graczem

Nitra mistrzem Słowacji, Szarek najlepszym graczem

Siedmiu spotkań potrzebowali siatkarze z Nitry do zdobycia historycznego mistrzostwa. Podopieczni Marka Kardoša w rywalizacji finałowej mieli słabsze momenty, jednak w kluczowym meczu nie zmarnowali otrzymanej szansy. Wygrywając w decydującym spotkaniu 3:1 i w całych zmaganiach rozgrywanych do czterech zwycięstw 4:3, Ekonóm SPU Nitra został nowym mistrzem Słowacji. Najlepszym zawodnikiem sezonu wybrano natomiast Polaka – Łukasza Szarka.

Startujący z pozycji obrońcy tytułu Mirad Prešov rywalizację finałową rozpoczął zdecydowanie lepiej. Wykorzystując atut gry przed własną publicznością, podopieczni trenera Šalaty wygrywając kolejno 3:1 i 3:2, objęli prowadzenie. Kiedy zmagania przeniosły się do Nitry, sytuacja obróciła się o 180 stopni i to zespół Marka Kardoša dyktował warunki gry. Łukasz Szarek i jego koledzy nie dali przyjezdnym większych szans, nie tracąc choćby seta. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i przy wyjątkowo zaciętej walce konieczne było rozegranie siódmego spotkania. Gospodarzem decydującego meczu była ekipa z Prešova.

W ostatnim meczu lepszy start zanotowali przyjezdni, spora w tym zasługa celnej zagrywki Szarka i w ekspresowym tempie Nitra zostawiła rywali w tyle, prowadząc 7:5. Wraz z rozwojem partii dystans dzielący obie ekipy wzrastał i jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze zespół Marka Kardoša prowadził czterema oczkami – 14:10. Sytuację próbowali ratować reprezentanci Słowacji – duet Cerven/Sopko. Zagrania tych doświadczonych zawodników nieco uspokoiły grę (16:19). W końcówce nie zawodzili przyjezdni, kropkę nad i postawił reprezentacyjny libero, w Nitrze grający na przyjęciu – Matej Kubš (20:25). Dobrą grę z odsłony premierowej goście utrzymywali również w kolejnym secie, swoje zrobiły bloki Juraja Zat’ko. Tym razem jednak miejscowi nie pozwolili sobie na stratę porównywalną do tej z odsłony premierowej. Na dłuższej przestrzeni seta utrzymywała się gra na styku, przy minimalnym prowadzeniu ekipy z Nitry (14:17, 21:22). Końcówka seta to już popis gry Nitry i wygrana 25:22. Przyjezdni stracili nieco koncentrację i w kolejnej partii, mimo utrzymującej się gry na styku, w decydującym momencie pozwolili rywalom przejąć kontrolę, wygrywając w tej odsłonie, obrońcy tytułu przywrócili nadzieję swoim sympatykom. Idąc za ciosem, po bloku Cervena w kolejnym secie miejscowi prowadzili nawet 2:0, czujni w bloku byli też siatkarze z Nitry. Przewaga gości na siatce i kolejne punktowe zagrywki Szarka po raz kolejny odwróciły sytuację i to przyjezdni prowadzili 10:6. Tej przewagi siatkarze Nitry nie pozwolili sobie wyrwać. Nieco nerwowości wprowadziły jeszcze zagrywki Cervena (23:24), jednak chwilę później ostatni mecz finałowy zakończył Kubš.

Dla młodego zespołu z Nitry to historyczny triumf, o czym mówił szkoleniowiec zespołu. – Bardzo cieszymy się, że już w naszym pierwszym sezonie zdobyliśmy mistrzostwo. Jednak będziemy musieli zostawić te pięć minut sławy i przejść do przygotowań do nowego sezonu – podkreślał Marek Kardoš.

Ten sezon w lidze słowackiej był wyjątkowo udany dla biało-czerwonych, o czym świadczą też indywidualne wyniki Polaków. I tak grający w Nitrze Łukasz Szarek został wybrany najlepszym zawodnikiem rozgrywek ligowych. W całym sezonie Szarek imponował skutecznością, zapisując na swoim koncie 631 oczek. W rywalizacji Szarek wyprzedził innego z biało-czerwonych – grającego w Koszycach Mikołaja Sarneckiego. Sarnecki zdobył niewiele mniej – bo 627 punktów.