Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Nikola Kovačević: Nie chcę szukać winnych

Nikola Kovačević: Nie chcę szukać winnych

fot. archiwum

Mistrzostwa Europy 2015 dla reprezentacji Serbii zakończyły się na etapie ćwierćfinałów. Dla Plavich, którzy w ostatnich latach regularnie utrzymywali miejsce w czołówce zestawień kolejnych ME, ten wynik jest sporym rozczarowaniem. – Musimy teraz razem poszukać źródła problemu i go rozwiązać. Mistrzostwa Europy już się dla nas zakończyły, teraz trzeba koncentrować się na kolejnych rozgrywkach. Tym bardziej, że w styczniu czekają nas kwalifikacje do igrzysk olimpijskich – o sytuacji, przejściowych problemach i przyszłości reprezentacji Serbii Strefie Siatkówki mówił Nikola Kovačević.

Spotkaniem z Francuzami zakończyliście swoją rywalizację w mistrzostwach Europy. Na przestrzeni całego meczu wasza gra dość mocno falowała. Po trzeciej partii, wygranej przez was zdecydowanie, wydawało się, że odzyskaliście ten właściwym rytm gry. Z czego mogą wynikać te załamania, czwarty set to efekt braku, sił, utraty koncentracji, a może rywal był poza waszym zasięgiem?

Nikola Kovačević:Przede wszystkim gratulacje dla reprezentacji Francji, rywale rozegrali znakomite zawody. Przykro mi, że nasza gra wyglądała tak, a nie inaczej. Szkoda tej porażki, tym bardziej, że powtórzyła się historia z rozgrywek Ligi Światowej, kiedy to Francuzi pokonali nas w finale. Tym razem walczyliśmy nieco dłużej, jednak efekt finalny był podobny. Przed rozpoczęciem spotkania wierzyłem w pozytywne zakończenie, mogliśmy wygrać. Trzeba jednak przyznać, że w całych zawodach nie graliśmy dobrze, walczyliśmy z samym sobą, rywalami, sędziami… Nie wyglądało to tak, jak powinno. Mogliśmy i powinniśmy zagrać lepiej.Już pierwszy mecz tego turnieju mógł być sygnałem, że rozgrywki mogą nie być dla was szczęśliwe? Byliście o krok od porażki, która mogła nawet rozstrzygać sprawy awansu do kolejnej rundy…

Nie wiem, jak to wytłumaczyć, tamten mecz rzeczywiście nie układał się po naszej myśli. Nie było widać tej pewności w grze, jaka powinna charakteryzować nasz zespół. Trudno powiedzieć, z czego to mogło wynikać, inną sprawą jest, że większość naszych rywali rozegrała sporo meczów kontrolnych przed rozpoczęciem mistrzostw Europy. My natomiast sprawialiśmy wrażenie zespołu, który nie wiedział, jak rozpocząć spotkanie, graliśmy nerwowo, nie do końca wiedzieliśmy, kto zagra, jak to będzie wyglądać. I kiedy przychodzi ten pierwszy mecz, a nagle popełniasz 2-3 kolejne błędy, wszystko się gdzieś gubi, zaczyna się szukać winnych gdzieś indziej. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę z trudnej sytuacji, wiedzieliśmy, że możemy mieć pewne problemy, jednak awansowaliśmy do ćwierćfinałów i do końca wierzyliśmy, że stać nas na awans do kolejnej rundy.

Przed rozpoczęciem rozgrywek wasz szkoleniowiec wspominał o pewnych problemach zdrowotnych niektórych doświadczonych zawodników. Na ile te urazy mogły mieć wpływ na końcowe rezultaty? Doświadczenie miało być jednym z waszych atutów.

Owszem były te urazy, jednak to było przed startem turnieju. To normalne, że na etapie przygotowań mogą pojawiać się mniejsze urazy, jednak nie na tyle poważne, aby rzutowały w jakimś stopniu na obraz naszej gry. Co do doświadczonych zawodników – owszem nasz zespół jest bardzo dobry, mamy połączenie młodości z doświadczeniem. Ci młodsi zawodnicy są już bardzo wartościowymi graczami, to nie są jacyś juniorzy. To wszystko się dobrze uzupełnia, trudno jednak było to wszystko przekuć na grę. Nie pokazaliśmy tego, na co nas stać, trudno tak na gorąco mówić o tym, co się stało. Być może tym, czego zabrakło, była atmosfera, tzw. team spirit…

Tych zmian nie był w stanie wprowadzić także nowy szkoleniowiec? A może czas pracy z Nikolą Grbiciem był jednak za krótki, aby móc miarodajnie ocenić jego pracę?

– Nie mi oceniać pracę trenera, nie chciałbym szukać winnych. Nie wiem, z czego wynikał ten brak dobrej atmosfery w zespole. Musimy teraz razem poszukać źródła problemu i go rozwiązać. Mistrzostwa Europy już się dla nas zakończyły, teraz trzeba koncentrować się na kolejnych rozgrywkach. Tym bardziej, że w styczniu czekają nas kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. To właśnie turniej w Berlinie będzie dla nas najważniejszy.

Równolegle z wami przygodę z turniejem zakończyła reprezentacja Polski. Jak ocenisz ten wynik, brak mistrzów świata w czołowej czwórce ME jest dla ciebie zaskoczeniem?

Po zakończeniu naszego meczu dowiedziałem się, że to właśnie Słoweńcy wygrali 3:2 i to oni zagrają w półfinale. Jak widzisz mistrzostwa Europy to turniej, w którym wszystko może się zdarzyć. Jeżeli nawet najlepszy zespół na świecie, ekipa, która rok temu wywalczyła tytuł mistrza świata teraz przegrywa ze Słowenią, to pokazuje, że poziom rozgrywek w Europie jest coraz bardziej wyrównany. Jest coraz trudniej, siatkówka jest coraz bardziej popularna, w każdym kraju się rozwija. Teraz każdy może wygrać z każdym, są zespoły, które walczą, jak chociażby Słowacja, która sprawiła nam sporo problemów w pierwszym meczu, ona też pokazała, że ma mocny zespół. Z każdym kolejnym rokiem ten układ sił się zmienia, nie ma już słabych rywali, kiedy nie grasz na 100% swoich możliwości, trudno myśleć o zwycięstwie.

Sezon reprezentacyjny za wami, teraz czas powrotu na ligowe parkiety. Ty zdecydowałeś się ponownie zagrać w rosyjskiej Superlidze. Czym przekonał cię Lokomotiw Nowosybirsk? Miałeś jakieś inne oferty?

Prawdę mówiąc, nie zastanawiałem się nad tym zbyt długo. Na tę chwile oferta Lokomotiwu Nowosybirsk była bardzo dobra pod każdym względem, podpisałem więc roczny kontrakt. Nie zamykam się jednak na propozycje, zobaczymy, co będzie w przyszłym roku – być może Polska albo inne równie mocne rozgrywki…


*W Busto Arsizio rozmawiała Edyta Bańka (Strefa Siatkówki)

Mistrzem Europy 2015 zostaną:

  • Francuzi, są nie do przejścia (55%, 88 głosów)
  • Włosi, bo mają Juantorenę (30%, 48 głosów)
  • Słoweńcy, wygrali z mistrzami świata (12%, 19 głosów)
  • Bułgarzy, w końcu grają u siebie (3%, 4 głosów)

głosujących: 159

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-10-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved