Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Nikodem Wolański dołączył do Jastrzębskiego Węgla

Nikodem Wolański dołączył do Jastrzębskiego Węgla

Nowym zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla został Nikodem Wolański. Kontrakt 24-letniego rozgrywającego będzie obowiązywać na najbliższy sezon z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

 – Kiedy dowiedziałem się, że Jastrzębski Węgiel wyraził zainteresowanie moją osobą, poczułem się doceniony i ucieszyłem się, że moja ciężka praca została dostrzeżona. Jest mi bardzo miło, bo wiem, jak silna będzie to drużyna w nadchodzącym sezonie, a ja będę jej częścią. Ważne jest dla mnie także to, że trener De Giorgi w przeszłości był rozgrywającym. Mam nadzieję, że wiele się od niego nauczę – mówił nowy rozgrywający Jastrzębskiego Węgla, Nikodem Wolański. Pochodzący z Częstochowy zawodnik jest wychowankiem miejscowego Norwida. W częstochowskiej kuźni talentów zaczynał grę w 2003 roku od minisiatkówki, a łącznie w klubie spod Jasnej Góry spędził 10 lat. W tym czasie (od pierwszej klasy szkoły średniej) został objęty centralnym szkoleniem w SMS-ie PZPS Spała. Z Norwidem dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Polski juniorów i dwa razy był wicemistrzem Polski w kategorii kadetów. W 2013 roku zadebiutował w PlusLidze. Jego pierwszym klubem w krajowej elicie siatkówki był Effector Kielce. Po roku spędzonym w klubie ze świętokrzyskiego przeniósł się nad Brdę. W Bydgoszczy w swoim pierwszym sezonie trafił „pod skrzydła” obecnego selekcjonera reprezentacji Polski, Vitala Heynena. Drużyna zakończyła rozgrywki na wysokim piątym miejscu. Drugi sezon – już pod szyldem Łuczniczki – nie był tak udany dla bydgoskiego klubu. Po sezonie doszło do sporych zmian kadrowych w zespole.

Z klubem rozstał się także Nikodem Wolański, który postanowił spróbować swoich sił za granicą. Wybór padł na jeden z najlepszych klubów belgijskich Noliko Maaseik, którym z ławki trenerskiej dowodził wówczas inny z – tyle że byłych – selekcjonerów kadry Polski Daniel Castellani. O Argentyńczyku Nikodem wypowiada się w samych superlatywach. – To najlepszy trener, z jakim dotychczas pracowałem. Super człowiek i super psycholog, który otworzył mi oczy na wiele istotnych spraw pozaboiskowych – podkreślał Wolański. Reprezentując Noliko, Nikodem wywalczył wicemistrzostwo Belgii oraz Superpuchar tego kraju. Ponadto zadebiutował w Lidze Mistrzów, gdzie rozegrał między innymi dwa mecze przeciwko ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle prowadzonej wtedy przez obecnego szkoleniowca  jastrzębian, Ferdinando de Giorgiego.

W minionym sezonie wrócił do Polski. Jak mówi, plan był taki, by rozegrać pełny sezon w kraju, nawet na szczeblu pierwszoligowym. – Wystąpiłem w większości spotkań, także w tych najważniejszych i to mnie cieszyło. Szkoda, że nie udało się ugrać czegoś więcej [Stal Nysa zakończyła rozgrywki na piątym miejscu – przyp. red.], ale najważniejsze, że zebrałem boiskowe doświadczenie – wyjaśniał zawodnik. – Cieszę się, że Nikodem trafia do Jastrzębskiego Węgla. Jest to zawodnik, który chce podnosić swoje umiejętności i to jest ważne. Pomogę mu w siatkarskim rozwoju, w końcu trochę znam się na rozegraniu – mówił skromnie Ferdinando de Giorgi, trener Pomarańczowych, a w przeszłości wybitny gracz na pozycji rozegrania.

Nikodem Wolański
Ur. 19.01.1994 r. w Częstochowie
Wzrost: 198 cm
Waga: 85 cm
Zasięg w ataku: 341 cm
Zasięg w bloku: 320 cm
Kluby: Norwid Częstochowa, SMS Spała, Effector Kielce, Transfer Bydgoszcz, Łuczniczka Bydgoszcz, Noliko Maaseik, AZS PWSZ Stal Nysa

Zobacz również:
Karuzela transferowa PlusLigi

źródło: jastrzebskiwegiel.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved