Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Niemczech nie wyłonią mistrza

W Niemczech nie wyłonią mistrza

fot. Bianka Sawoniuk

Kolejne krajowe związki siatkarskie reagują na sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Po konsultacjach z wszystkimi zespołami ligi niemieckiej zarząd VBL zdecydował w czwartek wieczorem o natychmiastowym zakończeniu sezonu w Bundeslidze kobiet i mężczyzn. Wcześniej podobne decyzje podjęte zostały w stosunku do rozgrywek na niższych szczeblach. Przepisy dotyczące spadków i awansów z poszczególnych lig zostaną uzgodnione między związkiem a VBL w późniejszym terminie.

Z dnia na dzień coraz więcej rozgrywek reaguje na obecną sytuację. Niektóre ligi są wstrzymywane, w innych następuje koniec sezonu a część decyduje się na kontynuowanie gry mimo napiętej i szybko zmieniającej się sytuacji. W Niemczech zdecydowano na zakończenie sezonu siatkarskiego na wszystkich szczeblach. W czwartkowe popołudnie VBL zamknęło drugoligowe rozgrywki a regionalne stowarzyszenia (DVV) postanowiło zakończyć działalność niższych lig. To zarządzenie obejmuje także wszystkie wydarzenia rywalizacji młodzieżowej. – Jesteśmy obecnie w sytuacji, w której musieliśmy podjąć decyzję z powodu siły wyższej i zaleceń politycznych. Przepisy są różne w związkach, niektóre różnią się również między miastami. Uzgodniliśmy wspólnie, aby przestać grać. Jesteśmy przekonani, że to jedyna słuszna decyzja na obecnym etapie, która ma również chronić wszystkich zawodników, trenerów i sędziów a także ich rodziny i przyjaciół – komentował René Hecht, prezes niemieckiego związku siatkówki.Kilka godzin później na podobny krok zdecydowano się w niemieckiej ekstraklasie kobiet i mężczyzn. Na decyzję władz Bundesligi wpływ miało również to, że kolejne obiekty sportowe są zamykane, co uniemożliwia treningi i organizację spotkań. Po raz pierwszy w historii VBL sezon został przerwany. Włodarze niemieckiej ligi wzięli pod uwagę fakt, że FIVB wciąż stoi na stanowisku, że Liga Narodów odbędzie się w planowanym terminie, co uniemożliwia znalezienie dodatkowych dni na mecze ligowe. Niektórzy zagraniczni gracze prosili o pozwolenie na powrót do swoich krajów. VBL wziął również pod uwagę kwestię ekonomiczną – gra bez kibiców spowodowałaby utratę ważnego źródła dochodu. Bundesliga zapewnia swoim zespołom szansę na wypłatę odszkodowania. – Chciałbym podziękować klubom w Bundeslidze siatkówki za konstruktywne dyskusje i szybkie decyzje. Pokazaliśmy, że możemy elastycznie reagować na nowe sytuacje. W czasach niepewności ważne jest okazanie jedności i podporządkowanie własnych interesów dobru wspólnoty – wszyscy zaangażowani zrobili to we wzorowy sposób – powiedział Michael Evers, prezes Bundesligi.

W Bundeslidze siatkarzy sezon zakończono w trakcie 21. kolejki. Berlin Recycling Volleys z Adamem Kowalskim w składzie było pierwsze w tabeli (komplet zwycięstw 55 punktów) i miało aż 11 oczek przewagi nad kolejnymi zespołami. Netzhoppers KW-Bestensee Kamila Ratajczaka zajmowało 7. miejsce (8 wygranych, 12 porażek, 26 punktów) a Heitec Volley Eltmann Rafała Prokopczuka wygrało w sezonie 4 pojedynki i z 11 punktami zamykało zestawienie. W Bundeslidze siatkarek rozegrano 21 z 22 kolejek. Rote Raben Vilsbiburg, w którym występowała Daria Przybylak plasowało się na 5. lokacie. Z 19 meczów wygrało 10 i miało na swoim koncie 30 punktów. VfB Suhl LOTTO Thüringen, które prowadził trener Mateusz Żarczyński z 2 wygranymi (8 punktów) było ostatnie.

źródło: inf. własna, volleyball-bundesliga.de, volleyball-verband.de

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved