Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy: Zwycięscy Polacy, mniej polskiego szczęścia w lidze kobiet

Niemcy: Zwycięscy Polacy, mniej polskiego szczęścia w lidze kobiet

Ostatnie spotkania w Bundesligach siatkarek i siatkarzy przyniosły bardzo różne wyniki. W lidze kobiet „polskie drużyny” poniosły dwie porażki 0:3, natomiast wśród panów ekipy z Polakami w składzie rozdawały karty i zapisały na swoich kontach zwycięstwa. Najłatwiej przyszło ono drużynie Pawła Halaby (3:0), w czterech setach wygrała ekipa Kamila Ratajczaka, natomiast tie-breaka rozegrała drużyna Bartłomieja Bołądzia.

Do udanych ostatniego spotkania w lidze niemieckiej nie zaliczy drużyna Darii Przybylak, która bez Polki w składzie przegrała na wyjeździe z Palmberg Schwerin. Miejscowe prowadziły grę praktycznie przez całe spotkanie. Ekipa Rote Raben Vilsbiburg miała swoją szansę w końcówce seta premierowego, prowadząc w niej dwoma punktami. Siatkarki ze Schwerin, które pewnie liderują tabeli Bundesligi siatkarek, nie pozwoliły sobie na stratę seta. Plasujący się dużo niżej Rote Raben nie oddał łatwo zwycięstwa, niejednokrotnie zaskakiwał drużynę przeciwną zagrywką i zagraniami ze środka, jednak w końcowym rozrachunku wrócił do siebie bez jakiejkolwiek zdobyczy. W decydujących momentach w szeregach przyjezdnych brakowało końcowego ataku, a wykorzystywały to rywalki na siatce – zapisując ważne punkty blokiem. Najlepsza na boisku Kimberly Drewniok zdobyła dla swojej drużyny 21, będąc ważnym punktem w drodze do końcowego triumfu. W zespole gości najczęściej punktowała Vanessa Agbortabi (14 punktów), jej pozostałe koleżanki nie były w stanie dotrzeć do granicy 10 zdobytych oczek. Trzysetową porażkę na konto dopisały także podopieczne Mateusza Żarczyńskiego. Mimo nieudanego występu we własnej hali ekipa polskiego trenera pozostaje na 7. miejscu w tabeli. Spotkanie przeciwko wiceliderkom zestawienia – Dresdner SC zupełnie nie wyszło miejscowym, które nie radziły sobie zupełnie w ataku. Choć siatkarki VfB Sühl Thüringen próbowały ratować sytuację zagrywką i blokiem, to jednak zabrakło im kończącego ataku. W kolejnym meczu ekipa Żarczyńskiego będzie mieć kolejne ciężkie zadanie, bowiem po drugiej stronie siatki stanie Palmberg Schwerin.

Dużo lepiej poradzili sobie polscy siatkarze broniący barw niemieckich klubów. Liderujący pewnie tabeli Hypo Triol Pawła Halaby potwierdził swój prym w rozgrywkach i wygrał siódme spotkanie, pozostając niepokonaną ekipą siatkarskiej Bundesligi. Mimo że ekipa Unterhaching wygrała w trzech setach, musiała cały czas pilnować wyniku. W końcówce pierwszej i drugiej odsłony rywale włączyli wyższy bieg i byli bliscy przejęcia inicjatywy. W ostatniej odsłonie gospodarze prowadzili praktycznie cały czas, by ostatecznie oddać końcówkę rywalom. Paweł Halaba był jednym z lepszych graczy na boisku. Zdobył dla swojej ekipy 16 punktów (trzy zagrywką, jeden blokiem oraz 12 atakiem, przy skuteczności 55%). Dodatkowo Polak zanotował 35% skutecznego i 24% perfekcyjnego przyjęcia. Seta więcej rozegrał Kamil Ratajczak i jego Netzhoppers KW. Trzy punkty powędrowały na konto jego zespołu, ale mimo to przegrana partia jest niespodzianką, ze względu na to, że mecz rozgrywany był z ostatnim w tabeli Helios Grizzlys Giesen. Gospodarze wykorzystali moment dekoncentracji rywali, którzy prowadzili w meczu już 2:0, poprawili atak i praktycznie przez całą trzecią odsłonę prowadzili, kończąc ją wygraną. W kolejnej siatkarze Netzhoppers KW utrzymali swój poziom, natomiast miejscowi nie byli już tak skuteczni, co przyniosło koniec meczu. Polski libero przyjął 18 zagrywek ze skutecznością 51% i 17%. Punktami musiał podzielić się zespół Bartłomieja Bołądzia, który potrzebował pięciu setów, by pokonać we własnej hali United Volleys Frankfurt. Tak naprawdę ekipa VfB Friedrichshafen uratowała i wydarła rywalom dwa punkty, gdyż to rywale po dwóch pierwszych partiach pewnie prowadzili w meczu. Gospodarze w kolejnej odsłonie wzmocnili zagrywkę, poprawili atak oraz częściej punktowali blokiem, przedłużając mecz. W kolejnych partiach ekipa VfB poszła za ciosem, w tie-breaku ważne punkty zdobywając blokiem (2) i zagrywką (1). Polski atakujący wybiegł w podstawowym składzie, a na boisku spędził niespełna dwa sety. W tym czasie skończył trzy z ośmiu ataków (38% skuteczności) i raz punktował blokiem. Obecnie drużyna z Friedrichshafen jest druga w tabeli, a do lidera traci jeden punkt.